Buradasınız
Home > Markalar > DS > DS 3 Crossback’e Matrix Led Vision teknolojisi

DS 3 Crossback’e Matrix Led Vision teknolojisi

CARMEDYA.COM – DS Automobiles, DS Matrix Led Vision ile DS 3 Crossback segmentinde matris farlar kullanan ilk üretici oldu.

Kısa far işlevi için üç LED bölmesi ve uzun far işlevi için Matrix Beam modülü olmak üzere iki farklı bölümden oluşan farlar, DS 3 Crossback’in ön yüzünün iddialı tasarımında baş rol oynuyor.

DS Wings’in her iki yanında bulunan Matrix Beam modülleri, ön camın üstüne yerleştirilen bir kameranın algıladığı ortama göre kademeli olarak yanıp sönen 15 bağımsız bölümden oluşuyor. Işık demeti otomatik olarak uyum gösteriyor ve bu sayede elde edilen optimum aydınlatma diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmadan sürekli uzun farlarla seyretmeye olanak tanıyor.

Trafik Kuralları ne diyor?

Karayolları trafik yönetmeliğine göre uzun huzmeli farların yerleşim birimleri dışındaki karayollarında geceleri seyrederken, yeterince aydınlatılmamış tünellere girerken, benzeri yer ve hallerde yakılması mecburi. Ancak karşı yönden gelen araç sürücülerinin ve karayolunu kullanan diğer kişilerin gözlerini kamaştıracak bütün hallerde uzun huzmeli farlar ile seyretmek yasak. Uzun farlardan kısa farlara geçiş, diğer kullanıcıların ilerlemesine rahatsızlık vermemek için yeterli bir süre önce gerçekleşmeli.

Gündüz olduğu gibi gece de gözleri kamaştırmıyor

Bir dizi sokak lambasının sonunda yerleşim bölgesinden çıkış levhası ve arkada simsiyah gece hayal edin. DS 3 Crossback’in ön camının üstüne yerleştirilen kamera karanlığı algılıyor. Bilgi DS Matrix Led Vision farlara iletiliyor. Kısa far işlevi için üç LED modülüne ek olarak, Matrix Beam modülü devreye giriyor.
 
15 ışık bölümü, uzun farlara geçiş için, içeriden dışarıya doğru kademeli olarak yanıyor. Bu kinematik bir gösteri sunuyor. Yol ve banketler aydınlanıyor. Sürüş daha güvenli hale gelirken, sürücünün dikkati destekleniyor.
 
Uzakta, ilk ışıklar görünürken ve başka bir araç yaklaşırken, kamera bu durumu algılıyor ve ilerleyişini takip ediyor. Matrix Beam modülünün ışık bölümleri ortaya çıkan aracın etrafında anında sönerek kesişme anında aydınlatılmamış bir alan oluşturuyor. Kalan bölgelerde, aydınlatma gücünü aynen koruyor. DS Matrix Led Vision sistemi böylece diğer sürücülerin gözlerini kamaştırmadan uzun farlarla seyredebilmek için 15 bölümünü ayrı ayrı kontrol ederek, her iki trafik yönünde diğer araçların varlığını yönetiyor.

Bu aydınlatma teknolojsiyle ilgili açıklamalarda bulunan DS 3 Crossback  Proje Yöneticisi Étienne Menant, ise şunları söyledi; “Bölümlerin dinamik ve birimsel yönetimi, ışık akışının DS 3 Crossback’in yönüne göre kusursuzca ayarlanmasına olanak tanır ve böylece yayılan güç de duruma uyarlanır. Şehir giriş ve çıkışlarında, kısa farlara geçiş ve uzun farlara geri dönüşte bölümler kademeli olarak sönüp yanar. ”

DS Matrix Led Vision’ın çalışması

Matrix Beam modülü nasıl etkinleştirilir? Far kumanda halkasını otomatik konuma getirin. Kalıcı şekilde etkinleştirmek ve devre dışı bırakmak için, dokunmatik ekranın “sürüş” menüsünü kullanmak yeterli. Gerektiğinde, selektör hareketi işlevin devre dışı bırakılmasına ve yeniden etkinleştirilmesine olanak tanıyor.

Matrix Beam modülün ilk etkinleştirmesi 40 km/s hızın üstünde iken gerçekleşiyor. İşlev 25 km/s hızın altında devre dışı kalıyor. Görüşün çok kötü olduğu durumlarda (yoğun kar, şiddetli yağmur, yoğun sis), işlevin devre dışı bırakılması öneriliyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı