Buradasınız
Home > Güncel > Doğaya Ses Ver: Renault Twizy

Doğaya Ses Ver: Renault Twizy

Renault’nun elektrik açılımının önemli halkalarından birisini oluşturan yüzde yüz elektrikli kent aracı Twizy, Burgazada’da gerçekleştirilen basın tanıtımıyla Türkiye’ye merhaba dedi.

Günümüzde giderek artan şehir içi trafiği ve son yıllarda daha da önem kazanan çevre bilincine yönelik çalışmalar ışığında geliştirilen Twizy, iki kişinin yolculuk yapabileceği en küçük araç olarak da tanımlanabilir.

smart fortwo ve Toyota iq modelleriyle birlikte sıra dışı bir sınıfta mücadeleye hazırlanan ve Fransız üretici tarafından UDO (Unidentified Driving Object / Tanımlanamayan Ulaşım Cismi) olarak aslında net bir tanımı da yapılamayan Twizy, aynı zamanda güvenlik nedeniyle motosiklet kullanmaktan çekinenler için de iyi bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor.

Renault Twizy

Adını kolay kullanım (Easy-Kolay) ve iki kişilik bir ultramobil (Twin-İkiz) kelimelerinden alan Twizy, ülkemizde tek donanım seçeneği olan Life versiyonuyla satışa sunuluyor. Kişiselleştirme seçenekleri, 13’’ alüminyum jantlar (farklı renklerde), Bluetooth müzik sistemi ve metalik boya opsiyon olarak sunuluyor.

Yüzde yüz elektrikle çalışması nedeniyle tamamen sessiz ve çevreci bir araç olan Twizy’nin 0-50 km/s hızlanması 6.8 saniyede gerçekleşiyor ki, bu oran küçük hacimli motosikletlerden çok daha iyi bir hızlanma değerine işaret ediyor.

İlk bakışta üzeri kapalı motosikletleri anımsatan Twizy’de oturma pozisyonu aynı bir motosiklet gibi tasarlanmış demek yanlış olmayacaktır. Arkada bacak mesafesi daha dar olduğu için arkadaki yolcu bacaklarını ön koltuğun yanlarına doğru uzatmak zorunda kalıyor ve bu oturma pozisyonu motosikletleri anımsatıyor.

Renault Twizy

Ancak gerek arkada, gerekse de önde bu derece küçük hacimli bir araç için şaşırtıcı derecede yeterli baş ve bacak mesafesi oluşturulabilmiş.

Güvenliğe önem verilen araçta önde dört, arkada ise üç noktadan gergili emniyet kemerleri unutulmamış. Twizy’nin kapıları da hem dış etkenlere hem de hava akımına karşı ek koruma sağlıyor. Bunun yanında, ön panelde bulunan iki torpido gözünde (3.5 ve 5 litre, ikincisi kilitlenebilir) 12V güç kaynağı mevcut ve ayrıca yolcu koltuğunun arkasında 31 litrelik bir bagaj alanı saklı. Yukarı doğru açılan kapılar sayesinde araca biniş, ve araçtan iniş kolay hale geliyor. Kapılarda normalde bir cam veya perde yok. Ancak cam bölümünü kapalı isteyenler için isteğe bağlı fermuarlı kapılar da opsiyon olarak sunuluyor.

Renault Twizy

2.34 m. uzunluk ve 1.24 m. genişliğe sahip  Twizy, çok küçük alanlara bile sığabiliyor ve 3.4 m. dönüş çapı sayesinde inanılmaz başarılı bir manevra kabiliyetine sahip. Twizy boyutları sayesinde küçücük bir alana bile park edebiliyor.

Aracın sürücü koltuğuna oturduğunuz anda bildiğiniz herşeyi unutmanız gerekecek. Motosikletlerden bile daha sade bir gösterge paneli ve çok yalın bir ön panel sizi karşılıyor.

Twizy’nin 17 HP ve 57 NM tork değerlerine sahip güç ünitesi aracın en fazla 80 km/s hıza ulaşabilmesini sağlıyor.

Renault Twizy

Burgazada yollarında farklı bir deneyim yaşama imkanı bulduğum Twizy’nin sessiz çalışması nedeniyle oluşabilecek sorunlar dikkate alınmış ve araca özel, yayaları uyaran dijital bir ses geliştirilmiş. Bu ses direksiyonun yanındaki bir tuşla devreye giriyor ve 30 km/s’ye kadar olan hızlarda geçerli olabiliyor. Ayrıca aracın standart bir kornası da bulunuyor.

Ani manevralara çabuk tepki veren Twizy, aynı zamanda gövdenin dışına doğru köşelere yerleştirilen tekerlekleri sayesinde son derece de dengeli bir araç. Twizy’de Bluetooth ve iki adet hoparlör de bulunuyor. Twizy’de aynı zamanda USB aracılığıyla müzik de dinleyebilirsiniz.

Twizy’nin tek dezavantajı olarak aracın zemniden gelen her darbeyi iç mekanda fazlasıyla hissettirmesini söyleyebilirim. Bu nedenle Twizy, Avrupa’daki gibi daha düzgün yollar için tasarlanmış bir araç diyebilirim.

Disk frenler sayesinde güvenli bir duruş mesafesine sahip Twizy’nin bakım aralığı 20 bin km. Bu bakımda bildiğimiz anlamda bir motor olmadığı için freler ve yazılım güncelleme gibi işlemler yapılıyor. Aynı zamanda 3 yıl sınırsız kilometre garantisi de sunuluyor.

Toplam 100 kilometrelik bir menzile sahip Twizy’nin şarjı 3,5 saatten daha az bir sürede tamamlanabiliyor. Bu menzil en zorlu trafik ve yol koşullarında 55 kilometreye kadar inebiliyor. 6.1 kw/s lityum-iyon bataryası 220V’luk herhangi bir elektrik prizinden şarj olabiliyor ki bu sayede şarj istasyonu aramak veya yer bulabilmek gibi bir derdiniz kalmıyor.

İspanya’nın Valladolid kentinde üretilen Twizy, Türkiye’de 26 Haziran 2014 tarihinden itibaren satışa sunuluyor. Renault Twizy bataryası ile birlikte satılıyor ve bataryası dahil 13 bin 700 euro fiyat etiketine sahip.

Yazı ve Fotoğraflar: Önder Canözer / Burgazada

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı