Buradasınız
Home > Güncel > Konfor Standart: Nissan X-Trail

Konfor Standart: Nissan X-Trail

Nissan’ın tepeden tırnağa yenilediği X-Trail, Muğla Sarıgerme’de gerçekleştirilen tanıtımla birlikte Türkiye yollarına çıktı. Yeni X-Trail, aracın artan konforunu vurgulayan uçak konseptli sıra dışı bir etkinlikle tanıtılırken, bu yaratıcı fikirlerinden dolayı Nissan Türkiye yetkililerini kutlamak gerektiğine inanıyorum.

Daha önce Lizbon’da yaklaşık 200 kilometrelik bir güzergahta kullanma fırsatı bulduğum Yeni X-Trail, ülkemizde Ağustos ayında ve 98 bin 900 TL’den fiyatıyla satışa sunulacak.

Nissan X-Trail

Aracın teknik detaylarına geçmeden önce tasarımına değinmekte yarar var. Yeni X-Trail markanın Qashqai ve Note modelleriyle karşımıza çıkan yeni tasarım anlayışını sürdürüyor.

İlk kez 2001 yılında satışa sunulan, 2007 yılında yenilenen ve 4×4 görünümüyle büyük ilgi gören X-Trail, yeni nesille birlikte 4×4 görünümünü terk ederek, SUV profili ağırlıklı, çok yönlü kullanıma uygun büyük hacimli bir aile otomobili olarak karşımıza çıkıyor.

Nissan X-Trail

Önceki modelde bulunan köşeli yapıdan ayrılarak daha yumuşak bir tasarıma sahip olan Yeni X-Trail, hafif arazi şartlarındaki kabiliyetinden ise ödün vermiyor. Önde ve arkada LED tipi far sistemleriyle desteklenen Yeni X-Trail’in yenilenen ön ızgarası, tamponu ve gündüz farlarıyla desteklenen büyük ve geriye doğru uzayan keskin formlu far bloğu araca karakteristik bir yüz kazandırmış.

Eski nesile göre yeni X-Trail boy olarak 17 mm ve aks aralığı olarak 76 mm daha uzun tasarlanmış olup iç mekanda daha fazla yaşam alanı sunuyor. Ayrıca yeni model 300 mm daha geniş ve 5 mm daha alçak yapıda tasarlanmasına rağmen zemin yüksekliğinden ödün verilmeden 210 mm olan ölçü korunabilmiş.  Yeni X-Trail eskisine kıyasla 90 kg daha hafif olurken, ana yapısında yüzde 50 yüksek dayanımlı çelik malzeme kullanımına yer verilmiş.

Nissan X-Trail

Araç üçüncü nesliyle ve artan boyutlarıyla birlikte artık daha fazla diz mesafesi sunuyor. Artan malzeme kalitesi ve yumuşak dokulu materyallerin kullanıldığı iç mekan daha modern bir görünüme sahip.

Orta konsolda piano black kaplama kullanılırken, yenilenen gösterge panelinden araçla ilgili her türlü bilgiye ulaşmak mümkün.

Nissan’ın yenilenen modellerinde öne çıkan gelişmiş teknolojilerin tümü Yeni X-Trail’de yer alıyor. Akıllı Park Sistemi ve Çevre Görüş Sistemi ile park alanının uygunluğunu otomatik olarak ölçerek direksiyona müdahalesine gerek kalmadan otomatik olarak park ediyor. Çevre Görüş Sistemi, gelişmiş resim işleme teknolojisi ile sürücüye ‘kuşbakışı’ bir görünümle sunuyor. Yeni X-Trail de Nissan Güvenlik Kalkanı sıfır kaza vizyonuna paralel olarak sürücü ve yolcuların güvenliğini artırmak için dizayn edilen bir dizi özellik içeriyor. Bunlar arasında; Hareketli Nesne Algılama Sistemi, Şerit Takip Uyarı Sistemi, Kör Nokta Uyarı Sistemi, Otomatik Çarpışma Önleyici Sistem, Yorgunluk Algılama Sistemi, Trafik İşareti Tanıma Sistemi, Otomatik Uzun Far Asistanı, Akıllı Park Asistanı bulunuyor.

Nissan X-Trail

Yeni X-Trail modelinde, gelişmiş dört çekerli sürüş sistemi All Mode 4×4-i yer alıyor. Orta konsoldaki döner bir düğmeyle kontrol edilen sistem, iki çekiş, Auto veya sürekli dört çekiş sunan Lock modlarını sunuyor. Auto modunda sistem, teker dönüşünü tahmin etmek ve saatte 80 km’ye kadar hızlarda gerektiğinde çekişi ön ve arka akslara dağıtmak için sürekli olarak gaz açıklığını, motor hızını ve çekişi takip ediyor.

Nissan’ın motor boyutlarını küçültme yaklaşımına paralel olarak yeni X-Trail’de yer alan 320 Nm çekiş üreten dört silindirli dCi 130 motor hem daha verimli hem de daha çevre dostu. Manuel vites seçeneğinde karbondioksit emisyonu 129 g/km iken Nissan’ın gelişmiş X-tronic otomatik vitesli versiyonunda 135 g/km. Nissan’ın All Mode 4×4-i şanzımanıyla donatılmış versiyonlarda ise emisyon değeri 139 g/km.

Nissan X-Trail

Yeni X-Trail’de 1.6 dCi olmak üzere tek motor seçeneği ve 6 ileri manuel düz vites ve yeni X-tronic otomatik vites şanzıman seçeneği bulunuyor.

Oldukça iyi ve net bir görüş alanına sahip araçta ergonomik açıdan bir sıkıntı bulunmuyor. Yüksek gövde yapısı ve büyüyen boyutlarına rağmen bir otomobil çevikliğine ve oldukça iyi bir dönüş çapına sahip X-Trail’in yeni nesil dizel motoru nispeten sessiz çalışıyor. Ses yalıtımı konusunda da başarılı bir araç olan Yeni X-Trail’de, gerek önde gerekse de arkada oturanları konforlu bir yolculuk bekliyor.

Nissan X-Trail

İkinci ve üçüncü sıradaki koltukları bağımsız olarak ayarlayabildiğiniz Yeni X-Trail’de elektrik kumandalı otomatik bagaj kapağı ve düşük yükleme eşiği pratik kullanımıyla hayatınızı kolaylaştırıyor.

Gerek asfalt, gerekse de toprak zeminde başarılı bir yol tutuş sergileyen araç, sert frenaj sırasında da stabil kalarak, güvenli mesafede durmayı başarıyor.

Yazı: Önder Canözer / Muğla – Sarıgerme

Fotoğraflar: Nissan

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı