Buradasınız
Home > Güncel > İlk Sürüş: Mercedes-Benz C Sınıfı Estate

İlk Sürüş: Mercedes-Benz C Sınıfı Estate

Mercedes-Benz’in geçtiğimiz aylarda tepeden tırnağa yenilenerek, Türkiye yollarına çıkan Yeni C Sınıfı sedan’ın üzerinden çok geçmeden model gamının station wagon karosere sahip üyesi C Sınıfı Estate de yenilendi.

Almanya’nın Frankfurt kentinden başlayan ve iki günde yaklaşık 400 kilometre yol katettiğimiz sürüşümüz boyunca yenilenen ve Eylül ayında satışa sunulacak C Sınıfı Estate’i detaylı inceleme fırsatı buldum.

Otomobil herşeyden önce station wagon karoserine rağmen dinamizminden ve sportif görünümünden birşey kaybetmemiş. Daha çok sportwagon olarak tanımlayabileceğimiz türden bir araç olan C Sınıfı Estate, önde büyük far bloğu ve Mercedes-Benz’in imzası niteliğindeki çift panjurlu ön ızgara ve ortasındaki büyük logo ile meraklı bakışları üzerine çekmeyi başarıyor. Burada vurgulanması gereken nokta, C Sınıfı Estate’in, sedan kardeşinden ön yüzde bazı tasarım detaylarıyla daha farklı bir görünüme sahip olduğu… Bu haber sanırım ortak üretim ve birbirinin kopyası haline gelen otomobillerden sıkılanları sevindirecektir.

Önceki modele göre 2840 mm. ile 80 mm. artış gösteren dingil mesafesi iç mekanda arkada oturan yolcular için 45 mm daha fazla diz mesafesi sunuyor.

Önceki modele oranla 96 mm. uzayan (4702 mm.) ve 40 mm. genişleyen (1810 mm.) otomobilde artan boyutlar bagaj hacmine de olumlu yansıyor. Aracın arka koltukları dik konumdayken 490 litre olan bagaj hacmi, koltuklar katlandığında 1510 litreye kadar çıkabiliyor. Bu arada önceki modelde 60:40 olan katlanma oranı artık 40:20:40 olarak geliştirilmiş durumda ve bu da aracı çok daha modüler hale getirmiş.

Mercedes-Benz C Class Estate

Yenilenen C Sınıfı Sedan ile aynı ön panel ve orta konsol tasarımını paylaşan otomobilde iç mekanda kullanılan malzemelerin kalitesi Mercedes-Benz’e yakışır nitelikte.Eletrik kumandalı koltuklar ve yükseklik ve derinlik ayarına sahip direksiyon sayesinde ideal oturma pozisyonuna kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.

Ergonomik açıdan bir sorun yaşamadığım otomobilin orta konsolunun en üst kısmında dijital bir TFT ekran yer alıyor. Bu ekran sayesinde araçla ilgili bilgileri, multimedya ve navigasyon sistemlerini takip edebiliyor, internet bağlantısı gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu sistemleri orta konsola yerleştirilen ve akıllı bir telefon görünümüne sahip dokunmatik kumanda aracılığıyla kontrol edebiliyorsunuz. Bu kumanda bölümünün 65×45 mm. boyutlarındaki dokunmatik yüzeyi araçla ilgili her türlü işlemi gerçekleştirebilmenize olanak sağlıyor.

Mercedes-Benz C Class Estate

Head-Up Display ekranına sahip araç, beraberinde birçok yeni teknolojiyi de bu segmentte ilk kez sunuyor.

Aracı artık akıllı telefonunuz veya tabletiniz aracılığıyla çalıştırabiliyor, iç ısıyı ayarlayabiliyorsunuz.

Mercedes-Benz’in tüm güvenlik sistemlerine sahip olan araç, hepsi Euro 6 normlarına uygun zengin bir dizel ve benzinli motor gamına sahip. Araçta kullanılan benzinli motorlardan 1.6 litre 156 HP ve 2.0 litre 184 HP benzinli motorlar, 1.6 litre 116 HP, 1.6 litre 136 HP ve 2.2 litre 170 HP dizel motor seçenekleriyle birlikte 6 ileri kademeli düz şanzıman sistemine sahip. 2.0 litre 211 HP benzin ve 2.2 litre 204 HP dizel motor seçenekleri ise 7G-TRONIC PLUS otomatik şanzıman sistemiyle kombine ediliyor.

Mercedes-Benz C Class Estate

Tıpkı C Sınıfı Sedan’da olduğu gibi C Sınıfı Estate modelinde de farklı sürüş modları mevcut. Comfort, ECO, Sport ve Sport+ sürüş modları arasında tercih yapabileceğiniz araç, ses yalıtımı ve denge açısından da oldukça iddalı. Bu tür karosere sahip araçlar genellikle arkadan kayma yaşarken, Yeni C Sınıfı Estate en zorlu virajlarda bile dengesini koruyarak, geniş iç mekan, büyük bir bagaj, konforlu ve güvenli yolculuklar arayan aile babaları için iyi bir alternatif olarak iddialı geliyor. Sedan ülkesi Türkiye’de ise umarım yolu açık olur…

Yazı: Önder Canözer / Deidesheim – Almanya

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı