Buradasınız
Home > Markalar > BMW > Yeni BMW 4 Serisi Coupe tanıtıldı

Yeni BMW 4 Serisi Coupe tanıtıldı

CARMEDYA.COM – Uzun bir süredir geliştirme aşamasında olan ve kamuflajlı görüntüleri sıkça basına yansıyan BMW 4 Serisi Coupe resmi olarak tanıtıldı.

Her zamankinden daha keskin çizgileriyle yeni tasarım dilini öne çıkaran ve BMW’nin coupe geleneğinde ulaştığı en son noktayı temsil eden Yeni BMW 4 Serisi Coupe, Ekim ayından itibaren bayilerde BMW tutkunlarıyla buluşmaya ve Kasım ayından itibaren yollarda olmaya hazırlanıyor. Yeni BMW 4 Serisi Coupe, Türkiye’de ilk etapta 1.6 litre 170 HP benzinli motora sahip 420i modeli ile satışa sunulacak.

Online basın lansmanıyla gün ışığına çıkan otomobil, belirgin hatları ve güçlü ön yüzüyle oldukça dinamik bir görünüme sahip. BMW Tasarım Şefi Domagoj Dukec liderliğindeki ekip tarafından geliştirilen dinamik çizgileriyle BMW 4 Serisi Coupe markanın gelecek modelleriyle ilgili de önemli ipuçları taşıyor.

Dinamik tasarım

İlk bakışta otomobilin, tasarım açısından konsept modele büyük oranda sadık kaldığını görüyoruz. İki kapılı otomobilin kusursuz coupe profilinin ardındaki en önemli unsurlar yeni şasi, çerçevesiz camlar ve yeni boyutlar olarak karşımıza çıkıyor. Bu arada ikinci nesiliyle karşımıza çıkan BMW 4 Serisi Coupe’nin ön yüzünde mart ayında tanıtılan BMW i4 modeliyle başlayan yeni ön ızgarayı görüyoruz. Markanın neredeyse 90 yıl önceki klasik modellerini hatırlatan bu yeni tasarımda geleneksel çift böbrek formunun artık tamponun altına kadar uzatılması ve oldukça büyük konumlandırılması dikkati çekiyor ve agresif bir yüz kazandırıyor. Bu ön ızgara aynı zamanda daha önce M modellerinde kullanılan özel desene sahip.

Yeni ön ızgara bize BMW 328 ve BMW 3.0 CSi gibi efsanevi marka klasiklerini modern bir yorumla yeniden hatırlatıyor.

BMW 3.0 CSi
BMW 328

Yeni modelin ince tasarlanan farları daralan ön ızgaranın da etkisiyle öne doğru uzanıyor. Standart olarak Led farlar sunulurken, BMW Laseright teknolojisine sahip adaptif Led farlar da opsiyon olarak alınabilecek. Bu seçenek tercih edildiğinde aynı zamanda şehir içi ve otoyol sürüşü için optimize edilen viraj aydınlatması ve adaptif viraj fonksiyonlarıyla birlikte geliyor. Saatte 60 km hızın üzerinde BMW Laserlight uzun huzmeli aydınlatma ile 550 metre mesafeye kadar yolu aydınlatabiliyor.

Yeni BMW 4 Serisi Coupe, göz alıcı L-şekilli ışık çubuklarına sahip karartılmış LED stoplarla birlikte sportif etkiyi pekiştiriyor.

Yeni boyutlar

Yeni BMW 4 Serisi Coupe, yerini aldığı modele göre 27 mm daha geniş ve 128 mm. daha uzun. 4768 mm. uzunluğa ve 1852 mm. genişliğe sahip otomobilin dingil mesafesi de 41 mm. artışla 2851 mm’ye çıkmış. Yükseklik ise 6 mm artışla 1383 mm’ye çıkmış. Aracın yüksekliği aynı zamanda güncel BMW 3 Serisi Sedan’dan ise 57 mm. daha alçak.

Ağırlık merkezinin 21 milimetre daha alçağa çekilmesiyle, arka aks izi Yeni BMW 3 Serisi Sedan’dan 23 milimetre daha geniş olarak tasarlanan Yeni BMW 4 Serisi Coupe, hafifletilen gövde ve şasi yapısıyla 50:50 ağırlık dengesi elde ederken, aynı zamanda geliştirilen aerodinamisiyle öne çıkıyor.

İç mekan ve teknoloji

Sportif sürüş keyfine odaklanan iç tasarımıyla Yeni BMW 4 Serisi Coupe, sürücü odaklı kokpitiyle dikkatleri üzerine çekiyor. 10.25 inç’lik bilgi-eğlence ekranının yanında, tamamen dijital 12.3 inçlik gösterge paneli de modelde kullanılan en son teknolojilere ışık tutuyor. Sportif görünümünü M Sport tasarım seçeneğiyle en üst seviyeye çıkaracak Yeni BMW 4 Serisi Coupe’de, M Sport’a özgü tasarımlı Deri Direksiyon ve M Sport Koltuklar performans tutkunlarına hitap ediyor. Opsiyonel olarak sunulan yeni nesil BMW Head-Up Display yüzde 70 daha geniş projeksiyon yüzeyi sunarken, dijital gösterge kümesindeki çevrenin yenilikçi 3D görselleştirmesi, sürücüler için otomobilin ve çevresinin yanı sıra aktifleştirilmiş yardım sistemlerinin sunduğu işlevleri de daha rahat takip edilebilmesine olanak sağlıyor. Ayrıca, Yeni BMW 4 Serisi Coupe’de, önceki modele göre önemli ölçüde geliştirilen sürücü destek sistemlerine eklenen otomatik fren yapma özelliğine sahip ve direksiyonu da yönlendirebilen Şerit Terk Uyarısı da standart olarak sunulan özellikler arasında.

Zengin donanım ekipmanları

Yeni BMW 4 Serisi Coupe, BMW’nin en gelişmiş donanımlarıyla yollarla buluşacak. Otomobilde standart olarak sunulan Sürüş Asistanı, otomatik park özellikli Park Asistanı ve Geri Sürüş Asistanı sistemlerine ek olarak; en modern multimedya teknolojisine sahip BMW Live Cockpit Professional, 16 hoparlörlü Harman Kardon Ses Sistemi, kablosuz şarj fonksiyonuna sahip Akıllı Telefon Bağlantı Sistemi, Apple CarPlay ve Android Auto özelliklerini içeren Akıllı Telefon Arayüzü BMW tutkunları için öne çıkan donanımlar olacak.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı