Buradasınız
Home > Güncel > Yola Güvenle Çıkın

Yola Güvenle Çıkın

Fallback Image

Shell ve İDO arasında geçtiğimiz ay imzalanan işbirliği kapsamında, İDO yolcularının araçlarına ücretsiz Pitstop bakım servisi ilk olarak 6-8 Ağustos 2010 tarihleri arasında, İDO Yenikapı Terminali’nde hayata geçirildi.

Pitstop bakım servisleri ile Shell, İstanbul Yenikapı İDO Terminali bekleme bölümündeki araçlara motor yağı canlılık testi uygulayarak motor yağı kontrollerini ücretsiz olarak gerçekleştirdi. Formula 1 yarışlarındaki “Pitstop” uygulaması benzeri bir teknik donanımla, 5 kişilik bir uzman ekip tarafından yapılan Pitstop bakım servislerinin en önemli aşamasını, Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan “OVİ”  oluşturuyor.  OVİ, motor yağlarının kullanımı esnasında yanma neticesinde açığa çıkan oksidasyon ürünlerinin ve depozitlerin neden olduğu bozulmanın derecesini iletkenlik değerlerine göre ölçen bir cihaz. “Motor Yağı Canlılık Testi” anlamına gelen ve Shell tarafından geliştirilen OVİ ile beş dakika gibi kısa bir sürede, araçlardaki motor yağının yaşlanma derecesine göre ve kirlilik değerlerindeki artışa bağlı olarak Yeşil-Sarı-Kırmızı olarak kullanıma uygunluğu test edilebiliyor. Araç yağı kullanımı ve kalitesi hakkında bilgi sahibi olan araç sahipleri bu hizmet ile yolculuklarına güvenle devam edebiliyorlar.  OVİ hizmeti, dünyada sadece 15 ülkede yer alan Shell istasyonlarında sunuluyor.

Pitstop bakım servisleri kapsamında OVİ’nin dışında; araçlarının silecek, cam suyu, far, sinyal ve lastik havası kontrolleri de ücretsiz yapılarak sürücülere “dört dörtlük servis bakımı” sunuluyor.  Shell uzmanlığında düzenlenecek Pitstop etkinliğinde, Yenikapı Terminali’ndeki yolcular, güvenli sürüş eğitimleri kapsamında, kazalarda can güvenliğini artırmak için emniyet kemeri takma gerekliliği konusunda benim de test etme imkanı bulduğum simülatör eğitimini de alma imkanına sahip oluyorlar. ‘‘Devrilen Araba Simülatörü”nü deneyen yolcular, araçta emniyet kemeri takmamanın sonuçlarını, bizzat tecrübe edecekleri kaza simülasyonu ile gözlemleyebiliyorlar. Pitstop bakımı yaptıran araçlara ayrıca KGS özellikli Shell Club Smart Kart ve Türkiye karayolları haritası hediye ediliyor.

Pitstop etkinliği çerçevesinde İDO ile Shell tarafından hazırlanan “Emniyetli Araç Kullanımı” ve “Çevre Temizliği” konulu filmler de İDO Hızlı feribotlarındaki televizyonlarda, 6 Ağustos tarihinden itibaren gösterilmeye başlandı.

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Shell & Turcas Petrol A.Ş. Kurumsal İletişim Müdürü Tayfun Özatalay, İDO’nun her yıl düzenlenen akaryakıt ihalesini bu yıl kazanmalarıyla birlikte başlayan işbirliğini farklı yönlerde de geliştirmek istediklerini ve bu amaçla pekçok yeni uygulamayı hayata geçirmeye başladıklarını söyledi. Shell & Turcas ve İDO web sitelerinin birbirlerine bağlandığını, İDO’nun yaz tarifesi kataloğunda Shell reklamlarına yer verildiğini ve her iki markanın logolarının birlikte kullanılacağını, aynı zamanda İDO’nun bütün yakıt ve madeni yağ ihtiyacını karşıladıklarını belirten Özatalay, Türkiye’de bir ilk olma özelliğine sahip Pitstop uygulamasıyla tatil yolculuğuna çıkan sürücülerin araçlarına ücretsiz yağ, lastik hava basıncı, radyatör ve silecek suyu kontrolleri yapıldığını açıkladı.

Uygulama sırasında dünyada sadece 15 ülkede bulunan ve Türkiye’de ilk kez Shell & Turcas tarafından uygulanmaya başlanan motor yağı canlılık testiyle araçların motor yağlarının son durumu hakkında sürücülere daha yola çıkmadan gerekli uyarılar yapılabiliyor. Kan testlerinde olduğu gibi motor yağından alınan birkaç damla özel bir ölçüm cihazının üzerine damlatılıyor. Üzerinde yeşil, sarı ve kırmızı bölgelerin olduğu cihazın göstergesi yeşilde durduğunda yağın normal, sarıda yorgun ve kırmızıda ise bitkin olduğu ortaya çıkıyor. Yorgun yağ ile sürücüler belirli bir mesafeyi gidebiliyor ancak bitkin yağın hemen değiştirilmesi gerekiyor. Bu uygulama yola çıkan sürücülerin araçlarına zarar vermeden gidebilecekleri yere ulaşabilmeleri açısından büyük önem taşıyor. Yağ ölçümünde kriter olarak Shell Helix motor yağı alınıyor.

Pitstop uygulamasının Eylül ayı için de planlandığını belirten Tayfun Özatalay, ancak yeni uygulamanın yerinin İDO’nun hangi terminali olacağının kesinlik kazanmadığını sözlerine ekledi. Pitstop uygulaması haricinde İDO biletlerinin şu anda 15 Shell İstasyonu’nda satışına başlandığını ve satışın 2 yıl boyunca devam edeceğini açıklayan Özatalay, şanslı koltuk uygulamasıyla da önceden belirlenen şanslı koltuk için bilet alan kişinin önemli hediyeler kazanacağını söyledi. Şanslı koltuk uygulamasının  her ay devam edip etmeyeceğinin gelecek talebe göre belli olacağını belirten Tayfun Özatalay, aynı zamanda güvenli sürüş konusunda eğitici birkaç çizgi film hazırlandığını ve İDO Hızlı Feribotları’nda bu filmlerin gösterime girdiğini ifade etti.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı