Buradasınız
Home > Güncel > 4×4 Ruhu Pikniğe Çağırıyor / Skoda Yeti 4×4 2.0 TDi

4×4 Ruhu Pikniğe Çağırıyor / Skoda Yeti 4×4 2.0 TDi

Skoda, son yıllarda otomobil üreticileri arasında oldukça popüler olan SUV segmentine yeni modeli Yeti ile katıldı. Yeti, hem şehir içi günlük kullanım hem de eğlence otomobili olarak tasarlanırken, sadece yol kullanımına değil aynı zamanda arazi kullanımına da yönelik en yeni sürüş teknolojileriyle donatılmış.

Yeti’nin kompakt ebatları, şehir içinde manevra kabiliyeti ve kontrol yeteneği sunarken, geniş çamurluklarla ve gümüş gövde altı koruma şeritleriyle belirginleştirilen güçlü SUV görüntüsü, bozuk arazideki macera dolu sürüşlerin habercisi.

Yeti, yeni tasarımıyla, sağlam bir arazi aracı karakteri kazanırken, kompakt boyutları kullanım kolaylığı sağlıyor. Klasik Skoda ızgarasının yanlarında konumlandırılmış dairesel sis farları ve aracın yan bölümüne doğru akan karakteristik ön farlar Yeti’ye özgün bir görüntü kazandırıyor.

Düz tavan çizgisi sayesinde 1.70 metrelik yüksekliği son derece verimli kullanım imkanı sağlıyor. Yeti’nin kabin içi ise ergonomik tasarımı ile kolay ulaşılabilen kontrol düğmeleri sayesinde sürüş konforunu artırıyor.

Bu safkan SUV; kompakt, dayanıklı, evrensel ve son derece güvenli bir otomobil isteyen müşteriler için akıllı ve pratik çözümler sunuyor. Geniş bagaj hacmi, güvenlik önlemleri ve başarılı yol tutuşuyla Skoda Yeti ihtiyaca yönelik bir araç. Yeti`nin 17 inç tekerlekler ile sportif bir görünüm kazandırırken panoramik açılır cam tavan sürüş konforunu en üst düzeye taşırken, yolcular için görsel bir şölen sunuyor.

Skoda Yeti, tüm yolcular için geniş iç hacim, konfor ve işlevsellik sunuyor. Yüksek konumlandırılmış koltuklar, yolculara güven veriyor, çevrenin daha rahat izlenmesine olanak tanıyor ve aracın içine giriş çıkışları kolaylaştırıyor. Oldukça sağlam koltuk dolguları, belirgin koltuk yan destekleri ve ayarlanabilir koltuk sırtlıkları, uzun yolculuklarda yaşanabilecek yorgunlukları ortadan kaldırıyor. Üç parçalı arka koltuk sistemi VarioFlex, kabindeki ve bagajdaki işlevselliği en üst seviyeye çıkarıyor.Yeni ön göğüs; ferah ve kompakt kabin tasarımını vurgulamak amacıyla özel tasarlanmış. Yeterli hacime sahip saklama alanları ve değerli malzemelerin kullanımı da araç donanımını ön plana çıkarıyor.

Test ettiğimiz model 4×4 çekişli ve 170 beygir gücündeki 2.0 litrelik dizel motor özellikle arazi şartlarında mükemmel performansıyla bizi çok etkiledi. Yeti’nin 4 tekerlekten akıllı çekiş sistemi Haldex, kuru yol ve normal sürüş şartlarında önden çekişle yol alırken, yol ve hava şartlarının gerektirdiğinde ve ihtiyaca göre çekiş otomatik olarak arka tekerleklere yönlendirilıyor. Böylece bu sınıf araçlar için önemli sayılacak yakıt tassarufu sağlanıyor. Eğim iniş kontrol sistemi, arazide sürücü yerine aracı yavaşlatarak güvenli sürüş imkanı tanıyor. Yeti’nin sahip olduğu sert süspansiyon, arazi sürüşlerinde fazla yaylanmanın önüne geçerken, virajlı yollarda üstün bir yol tutuşu ile salınımın önüne geçmekte.

Yeti’de tüm Skoda araçlarında olduğu gibi fonksiyonel ve çok geniş iç hacim sunuyor. Skoda’nın Roomster modelinde uyguladığı ve beğeni kazanan değişken koltuk yerleşim sistemi varioflex, Yeti’nin tüm donanım sevilerinde standart olarak sunuluyor.

Kullanım ihtiyaçlarına göre koltukların ileri ya da geri hareket ettirilebilmesi ve bununla birlikte koltukların ayrı ayrı sökülebilme özelliğine sahip olması aracın bagaj hacminin 322 litre ve 1665 litre arasında değişkenlik göstermesini sağlıyor.

Euro-Ncap’ tan 5 yıldız almayı başaran Yeti’nin standart güvenlik donanımında ise ESP, EDS, AFM, HBA DSR, ABS, MSR, EBV, ESBS ve ASR gibi çok sayıda sistem bulunuyor.

Yazı ve fotoğraflar: Berk Ertükel

[table id=18 /]

    Benzer yazılar

    Yukarı