Buradasınız
Home > Güncel > Dünyayı C3’ün Penceresinden Görün / Citroen C3 1.6 HDi

Dünyayı C3’ün Penceresinden Görün / Citroen C3 1.6 HDi

Citroen C3 Visiodrive 1.6 HDi

Fransız otomobil üreticisi Citroen tarafından tepeden tırnağa yenilenen C3, artan donanım özellikleri ve büyüyen boyutlarıyla sınıfındaki iddiasını arttırıyor. Markanın yeni tasarım anlayışını başarıyla yansıtan C3’ün her yerinde değişim fazlasıyla hissedilebiliyor.

İç ve dış tasarımda krom öğelerle desteklenen tasarım ortaya sıra dışı, modüler ve prestijli bir otomobil çıkartıyor.

Önde büyüyen bumerang şeklindeki far bloklarıyla birlikte, geniş tasarlanan petek formlu ızgara ve tampona entegre sis farları araca ağırbaşlı bir görünüm kazandırıyor. Artık yaya güvenliğini sağlamak için çoğu otomobilde sıkça rastladığımız yüksek ve küt burun yapısı yenilenen C3’te de karşımıza çıkıyor.

Selefine göre yükselen tavan yapısı dikkat çekerken, aracın dinamik tasarımı, arka bölümde de büyük tasarlanan stop lambaları ve bagaj kapağının altındaki krom çıta ile tamamlanıyor.

Otomobilin iç mekanı geniş camlar ve büyüyen boyutlarla doğru orantılı bir şekilde ferah ve aydınlık bir ortam sunuyor. Yeni C3, selefine göre artan malzeme ve işçilik kalitesiyle öne çıkıyor. Dış tasarımda olduğu gibi krom öğelerle desteklenen iç mekanın dinamik tasarımı Visiodrive adı verilen yeni cam tasarımıyla birleşerek, araç içindekilere daha fazla özgürlük sunuyor.

İlk olarak C4 Picasso’da karşımıza çıkan Visiospace özelliğinin ikinci nesil temsilcisi Visiodrive sayesinde yuvarlatılmış özel ön cam sürücü koltuğunun arkasına kadar devam ediyor. Diğer otomobillerde araç içi aydınlatma lambalarının bulunduğu bölüm yerleştirilen bir mandal yardımıyla tek bir hareketle tavanı geriye doğru açabiliyorsunuz. Bu sayede ön cam yukarıya doğru 80 derece daha fazla bir alan sağlarken, panoramik cam ve ön cam kavramlarını başarıyla tek bir cam formunda buluşturuyor.

Tavan tamamen açıldığında 108 derecelik kusursuz bir görüş açısına kavuşuyor ve kendinizi çok daha fazla özgür hissediyorsunuz.

Yeni C3’ün özel Zenith ön camının 25 cm’lik üst kısmı gittikçe artan bir şekilde renklendirildiği için hem ön yolcular için güneş ışığına karşı koruma sağlanıyor hem de bu şeffaf yapı sayesinde görüş alanı engellenmiyor. Tavan açıldığında iç dikiz aynasının üzerinden tavana kadar uzanan siyah renkli çıta ortaya çıkıyor. Bu çıtanın üzerindeki üç küçük led tipi lamba ise özellikle gece sürüşlerinde görsel bir şölene dönüşüyor.

Son derece ergonomik bir yapıya kavuşan iç mekanda ön panel ve orta konsol parlak siyah renkteki sert plastik kaplama sayesinde elit bir görünme kavuşmuş. Şık görünen bu malzemenin tek dezavantajı ise üzerinde biriken tozu hemen belli etmesi.

Otomobilin gösterge paneli sahip olduğu derinlik ve iç içe geçmiş üç daire formundaki yapısı sayesinde spor otomobillerin tasarımını anımsatıyor. Turuncu renkteki aydınlatma çok başarılı ve sürüş sırasında gözü yormuyor. Orta konsolun en üstünde iki adet geniş havalandırma ızgarası ve bu ızgaraların sol tarafında Citroen tarafından özel olarak geliştirilen araç parfümünün yuvası bulunuyor. Daha altta ise dijital bilgi ekranı ve ekranın iki yanında kapı kilitleri ve dörtlü sinyal lambası kumanda butonları yer alıyor.

Klima sistemi kumandaları ise yuvarlak formuyla dikkat çeken ve yan yana sıralanan üç adet daireden oluşuyor. Bu bölümün altında ise müzik sistemi bulunuyor. Direksiyondan kontrollü CD ve mp3 çalarlı müzik sistemi, USB Box (USB girişi, iPod uyumluluğu, Bluetooth hands free özelliği) ve bunlardan maksimum verim alınmasını sağlayan 6 hoparlörü ile sınıfının standartlarını yeniden belirliyor.

Aracın 1560 cc hacmindeki SA patentli dizel motoru 4000 devirde 90 HP güç ve 2000 devirde 215 Nm tork değerlerine sahip. Sıfırdan 100 km/s hıza 11 saniyede ulaşabilen C3 1.6 HDi, ortalama 4.2 litre yakıt tüketimi ve 110 g/km emisyon oranıyla sınıfının en başarılı otomobillerinden biri olarak karşımıza çıkıyor.

5 kademeli düz şanzıman sisteminin motorla uyumu da son derece başarılı ve araç ani hızlanmalara çabuk tepki verebiliyor.

Sertliği iyi ayarlanmış süspansiyon sistemi sert girilen virajlarda bile aracın dengesini korumasını sağlarken, Yeni C3, selefine göre artan yol tutuş ve ses yalıtımı özellikleriyle de takdirimi kazandı.

Çİft açılı dikiz aynaları sayesinde net bir görüş alanı sağlayan araç, 300 litrelik bagaj hacmiyle de sınıfının en başarılı modeli özelliğine sahip.

Yazı: Önder Canözer

Fotoğraflar: Turgay Boğaz

[table id=17 /]

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı