Buradasınız
Home > Markalar > Alfa Romeo > Yenilenen Alfa Romeo Giulia ve Stelvio Quadrifoglio tanıtıldı

Yenilenen Alfa Romeo Giulia ve Stelvio Quadrifoglio tanıtıldı

CARMEDYA.COM – Alfa Romeo, 2019 yılı sonunda tanıttığı Yeni Giulia ve Stelvio modellerinin Quadrifoglio versiyonlarını online basın lansmanıyla tanıttı.

İtalyan üreticinin dört yapraklı yonca damgası bulunan Yeni Giulia ve Stelvio Quadrifoglio modelleri, motor kaputunun altındaki 2.9 litrelik V6 Bi-turbo motoruyla performans tutkunlarına hitap ediyor.

Yeni modeller, 510 HP’lik gücü piste aktaran güçlü motorun yanı sıra, geniş tasarım çizgisi, gelişmiş güvenlik donanımları ve teknolojisiyle öne çıkıyor. Bi-turbo motor, 2500 d/d’de 510 HP güç ve 600 Nm tork değerine imza atıyor.
Alfa Aktif Tork Vektör Sistemi, Q4 dört tekerden çekiş sistemini destekliyor. 8 ileri kademeli otomatik şanzıman ise farklı yol koşullarına adapte olabilecek şekilde, konfor ve akıcı bir sürüş için yeniden kalibre edilmiş.

Race modunda vites geçişleri 150 milisaniye gibi sıra dışı bir hızda gerçekleşirken, bu hız performanslı sürüş için önemli katkı sağlıyor. Sürüş performansına katkı sağlayan diğer unsurlar arasında ise Alfa Aktif Süspansiyon, Alfa DNA Pro, Alfa Aktif Aero sistemleri de büyük önem taşıyor. Tüm bu sistemler ise Alfa Şasi Kontrolü ile gerçek zamanlı olarak kontrol ve koordine ediliyor.

Quadrifoglio sürüş deneyimini daha da etkileyici kılan ise hiç şüphesiz egzozdan gelen ses. Akrapoviç imzalı çift modlu dörtlü egzoz sisteminin yanında müşteriler, MY2020 Giulia ve Stelvio Quadrifoglio’yu, daha da karmaşık bir ses sunan karbon fiber egzoz borularına sahip titanyum malzeme kullanılan başka bir çift modlu sistemi de seçebiliyorlar.

Tasarım

Alfa Romeo’nun İtalyan stili, karmaşık bir tasarım sürecinin sonunda ortaya çıkan yalın tasarım olarak tanımlanabilir. MY2020 by Giulia ve Stelvio Quadrifoglio tasarımlarını kısaca daha fazla ergonomi, daha çok uyum ve genişleyen alanlar olarak belirtebiliriz.

Yeni modellerin gövde renkleri seçilirken, markanın köklü tarihinden ilham alınmış. Dönemine damga vuran renkler, laboratuvar ortamında yeni teknolojilerle yeniden geliştirilerek ve yeni pigmentler eklenerek yepyeni tonlar elde edilmiş. Böylece modern ama geçmişine bağlı güçlü ve vurgulayıcı gövde renkleri elde edilmiş.

Renkler elde edilirken, üç yeni renk 6C Villa d’Este Red, GT Junior Ocra ve Montreal Green’den alınmış. İkinci renk, markanın ikonlarından birine, 50 yıl önce piyasaya sürülen Alfa Romeo Montreal’e saygı gösteriyor.

Yeni Giulia ve Stelvio Quadrifoglio MY2020, yeni Led stop lambalarına kavuşmuş. Önde ve arkada parlak siyah kaplamalar dikkat çekiyor. Önde V şeklindeki karbon fiber ızgara, yeni ayna kaplamaları, arka spoiler Quadrifoglio versiyonların temel tasarım çizgisini oluşturuyor. Stelvio Quadrifoglio’da ise ilk kez yeni tasarıma sahip 21 inç alaşım jantlar kullanılıyor.

İç mekan

Aracın içerisinde ise görselliğe daha fazla önem verildiğini görebiliyoruz. Depolama alanları artarken, ön panelde Alcantara, deri, alüminyum ve karbon malzemelerin uyumu dikkat çekiyor. Modellerde klasik siyah üzerine kırmızı veya yeşil emniyet kemerleri seçimi de isteğe bağlı olarak sunuluyor.

Standart olarak sunulan deri ve Alcantara kaplı spor koltuklar yerine isteğe bağlı olarak, karbon kaplamalı Sparco koltuklar da tercih edilebilecek.

Orta konsolun üzerindeki 8.8 inç merkezi dokunmatik bilgi-eğlence ekranın arayüzü de geliştirilmiş. Bu ekrandan sadece Quadrifoglio modellerine özgü eklenen Performans Sayfaları aracılığıyla sürücü performans seviyelerini ve araç bilgilerini görüntüleyebiliyor. Bu bilgiler arasında ise ana mekanik bileşenlerin sıcaklıkları tork dağıtımı, turbo basıncı ve gücü, dijital kronometre gerçek zamanlı olarak yer alıyor.

Yarış pistinin heyecanı: Seviye 2 ADAS

MY2020 by Giulia ve Stelvio Quadrifoglio, seviye 2 otonom sürüş sunmak için Bosch ile birlikte geliştirilen yeni Gelişmiş Sürücü Destek Sistemlerini (ADAS) sunuyor. Yoğun trafikte veya uzun yolculuklarda sistem güvenli sürüş imkanı sunuyor ve sürücüye sadece direksiyonun arkasında oturarak, yolun keyfini çıkartmak kalıyor.

Şu anda izin verilen en yüksek otonom sürüş seviyesi olan 2. seviyede, sürücü araca belirli koşullar altında gaz, fren ve direksiyon kontrolünü verebiliyor. Bu yolculukta sürücü mutlaka ellerini direksiyon üzerinde tutmak zorunda.

Quadrifoglio MY2020’de sunulan teknolojiler arasında Şeritte Kalma Yardımı, Aktif Kör Nokta Yardımı, Aktif Hız Sabitleyici, Trafik İşareti Tanıma ve Akıllı Hız Kontrolü, Traffic Jam Assist ve Highway Assist (aracı yoğun trafikte veya otoyolda şeridin ortasında tutarken hızı da ayarlayan sistem) ve Sürücü Dikkat Uyarısı bulunuyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı