Buradasınız
Home > Markalar > Karsan > Test Karsan Jest + Premium

Test Karsan Jest + Premium

CARMEDYA.COM – Ticari sınıf araçlarla çok az bu sayfalarda buluşuyorum. Ancak bu kez tamamen ticari amaçla kullanan bir model var karşımda Karsan Jest + Premium.

Karsan Jest + Piremium tasarım

Bu modeli ismiyle söylediğimizde hatırlamayabilirsiniz. Ancak özellikle İstanbul gibi bir metropolde yaşayıp minibüs kullanıyorsanız, bu araçları hemen hatırlayacaksınız. Bu aracı ağırlıklı olarak minibüsçüler kullanıyor. Tasarım anlamında geliştirme konusunda da marka yetkililerine bir hayli yardımcı olmuşlar. Evet evet yanlış duymadınız. Örnek vermek gerekirse ön yüzdeki Ninja karakterini andıran piyano siyahı şerit, kullanıcıların geri dönüşleriyle yapılmış. Ayrıca LED gündüz aydınlatmalarda aracın modern görünümüne katkı sağlamış. Yan bölümde büyük aynalar yaklaşık 6 metreye yakın bu aracın her yerini kontrol etmek için biçilmiş kaftan. Ayrıca hemen altlarında yer alan kör nokta aynaları da opsiyonel donanım olarak satın alınıyor. Yan bölümde daha geniş açılan kapılar dikkat çekiyor. Karsan Jest Premium’un alçak tavan yapısı ile birleşince bu durum. Araca iniş biniş yapan müşteriler için büyük avantaj. Ayrıca burada engellilerde düşünülmüş. Modelde sunulan otobüs tipi rampa sayesinde iniş binişler kolaylaştırılmış. Bu İstanbul gibi metropollerde minibüsçülerin ayakta yolcu alma telaşından kaynaklı çok kullanılabilen bir donanım olmaktan maalesef çıkıyor. 16 inç alaşımlı jantlar da aracı sportif göstermiş. Karartılmalı yan camlarda opsiyonel donanımda sunulan ayrıntılardan. Arka bölüme geldiğimizde üst üste konumlandırılmış yuvarlak stoplar dikkat çekiyor. Geniş bir bagaj kullanılmış. Stepnenin yeri değiştirilerek bu alan konumlandırılmış. Opsiyonel olarak sunulan ikinci akü de arka bagajda yerini almış.

Karsan Jest 5845 mm. uzunluğa, 2055 mm. genişliğe ve 2800 mm. klimalı yüksekliğe sahip. Modeli klimasız alırsanız tavan yüksekliği 2630 mm. oluyor. Aracın aks mesafesi ise 3750 mm.

Karsan Jest + Piremium iç mekan

Karsan Jest + Piremium iç mekan

Orta kapının genişliği ve düşük taban sayesinde iç mekana erişim kolay. Ancak sürücü kapısından iniş ve binişler biraz uğraştırabilir. Nijhayetinde orta kapıdan bindiğiniz anda da sürücü bölmesine ulaşabilmeniz işleri azda olsa kolaylaştırıyor. Karsan Jet + Piremium iç yerleşim olarak 4 farklı düzeni size sunuyor. Bunlar; 10+4+1, 11+4+1, 14+1, 15+1 olarak sıralanıyor. Yine genel olarak minibüsçülerin ayakta daha fazla yolcu alma isteğinden kaynaklı bu araçlar 10+4+1 versiyonun da daha çok tercih ediliyor. İçeride yolcu bölmesi aydınlatmasını opsiyonel olarak alabiliyorsunuz. Ayrıca iki yöne açılan elektrikli tavan kapağı da opsiyonel olarak sunuluyor. Sürücü bölümüne geçtiğinizde ilk dikkat çeken direksiyon ayarının olması. Yalnız sadece yukarı veya aşağı yönde direksiyonu ayarlayabiliyorsunuz Sade bir gösterge paneli mevcut. Ayrıca arkayı gösteren büyük bir dikiz aynası da modelde yer alıyor. Vites kolu klasik minibüslerden ayrı olarak ön konsola konumlandırılmış. Erişimi oldukça kolay. Ayrıca direksiyonun hemen yanında kontrol kumandaları yer alıyor. Bu tuşlara erişimde oldukça kolay. Ayrıca müzik sisteminin altında klima kumandaları yer alıyor. Sürücü ve yolcu kliması bu ekrandan kontrol edilebiliyor. Klimanın ısıtma ve soğutma performansı başarılı.

Modelde opsiyonel olarak sunulan duracak butonları üzerinde şarj noktaları, bozuk para kutusu, geri görüş kamerası, kamera izleme sistemi Navigasyon, bilet makinası ve dijital hat tabelası dikkat çeken ayrıntılardan.

Karsan Jest + Piremium motor

Araca 2.3 litrelik Fiat markalı motor eşlik ediyor. 2300 cc hacmnde olan bu motor 129 HP güç ve 320 Nm tork değeri sunuyor. Modelin maksimum hızı 135 km/s. Fabrika verilerine göre karma tüketim değeri ise 13 litre. Performans konusunda model başarılı. 6 ileri manuel şanzımanı ile başarılı bir birliktelik yaşıyor.

Karsan Jest + Piremium

Yalıtım konusunda otomobil ticari sınıf standartlarında. Boyutlar ve içerideki fazla birleşim noktalarından dolayı trim sesi bir hayli fazla. Ancak taşımacılık yapan bireyler için bu sorun teşkil etmiyor. Modelde dört tekerden bağımsız süspansiyon yer alıyor. Orta sertlikteki süspansiyon size optimum seviyede konfor sunuyor. Ancak büyük boyutlarından kaynaklı virajda salınımlar fazla.

Karsan Jest + Piremium yorum

Karsan Jest + Premium, taşımacılık konusunu bir hayli ileri götürmüş. Rakipleri ile karşılaştırıldığında eksik yanları yok mu? Var… Ancak model o kadar çok sevilmiş ki ve stratejisini o kadar iyi yönde geliştirmiş ki, minibüs alacaklar başka bir model versiyon düşünemiyor. Sunduğu teknolojileri ile de oldukça başarılı. Hem yolcuyu hem de sürücüyü düşünen donanımlarda cabası. Model ile yakıt tüketim ortalamamız 15 litre civarındaydı. Bu kabul edilebilir bir seviyede. Otobüs tipi rampa ve alçak taban sayesinde araca biniş ve inişler hem engelliler hem de bireyler için oldukça kolay. Otobüs tipi rampa açıldığında aracın dörtlülerinin otomatik yanması da ayrıca hoşuma giden detaylardan. Gelelim fiyat konusuna. 160 bin TL’den başlayan fiyatlar ile model satışa sunulmuş. Ayrıca farklı ödeme seçenekleriyle satın alma konusunda müşteriye fazlasıyla yardımcı oluyor.

Alper Güler
2008 yılından bu yana otomobil yayıncılığı sektörünün her alanında görevlerde bulunan Alper Güler, Türkiye’de dijital otomobil yayıncılığına Otomobil Dünyam çatısı altında başlatmıştır. 2014 yılında Doğan Yayın Holding bünyesinde çalışan Alper Güler, 2017 yılı sonunda bugün Medicon Grup adını alan Carmedya’da görevine devam etmektedir. Bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.
https://www.carmedya.com

    Benzer yazılar

    Yukarı