Buradasınız
Home > Güncel > Sportif Konfor: BMW 3.16i

Sportif Konfor: BMW 3.16i

Alman otomobil üreticisi BMW’nin üretildiği ilk günden bu yana en çok satılan ve hemen her döneme damgasını vurmayı başaran 3 Serisi, otomatik şanzıman ayrıcalığıyla idiasını arttırıyor.

Daha önce 3.18i ve üst versiyonlarda görmeye alıştığımız otomatik şanzıman artık 3.16i versiyonuyla da müşterilere sunuluyor.

Testimize konuk olan 3.16i, markanın yenilikçi tasarım çizgisinin tipik bir örneği olarak karşımıza çıkıyor.

Klasik çift böbrek tasarımlı ön ızgaraya eşlik eden çekik gözlü far bloğu ve geniş hava girişleriyle entegre tasarlanan sis farları araca agresif ve bir o kadar da dinamik bir görünüm kazandırmaya fazlasıyla yetiyor.

Çift halkalı park farları ön görünüme estetik bir hava katarken, ön tampondan başlayarak, motor kaputu boyunca devam eden keskin hatlar gücü ve sağlamlığı vurguluyor.

Aracın özel tasarımlı aerodinamik gövdesi su ve rüzgar direncini önemli ölçüde azaltırken, çok kollu alaşım jantlar da sportif tasarımı pekiştiriyor. Yay gibi gergin profil, akıcı bir tasarım eşliğinde yine sportif görünümüyle öne çıkan arka bölümle sona eriyor. Çift parçalı olarak tasarlanan ve bir bölümü bagaj kapağı üzerine yerleştirilen stop lambaları öndeki agresif görünümü arkada da devam ettiriyor.

İç mekanda kaliteli malzemeler ve başarılı işçilik dikkat çekiyor. Dış tasarımdaki aşırılıktan uzak, akıllı tasarlanan detaylar sayesinde oluşturulan dinamik görünüm kendisini iç mekanda da hissettiriyor.

Deri döşeme, kaliteli plastik ve krom unsurların birleşimiyle yaratılan sade ama sportif iç mekanda ergonomik açıdan herhangi bir kusur bulunmuyor.

Ele iyi oturan ve büyüklüğü iyi tasarlanmış direksiyon üzerinden yol bilgisayarı, telefon ve müzik sistemlerine kumanda edebiliyorsunuz. Sade ve kolay takip edilebilir gösterge paneli gözü yormuyor. Orta konslun üst kısmında iki adet geniş havalandırma ızgarası ve bu ızgaraların arasında kalan bölümde dörtlü sinyal lambası, merkezi kilit ile dinamik çekiş kontrolü (DTC) sistemlerinin kumandaları bulunuyor.

Bu bölümün altında sırasıyla müzik ve klima sistemleri yer alıyor. Daha altta ise arka cam perdesini otomatik olarak açıp kapatmaya yarayan düğme bulunuyor.

Sertliği çok iyi belirlenmiş koltuklar sürüsüyü yormuyor. Önde geniş bir diz ve baş mesafesi sunan aracın arka bölümü uzun boylu yolcular için baş mesafesinde sıkıntı yaratabilir. 460 litre bagaj hacmine sahip otomobilin yükleme alanı sınıfı için yeterli düzeyde.

3.16i’nin 1.6 litrelik benzinli motoru, 6000 devirde 116 HP güç üretirken, 4300 devirde 150 Nm tork sağlıyor.

6 ileri otomatik şanzıman ile kombine edilen motor ailenin diğer versiyonlarına göre daha mütevazi kalıyor.

Bu sınıfta yüksek vergi oranları nedeniyle özellikle satışa sunulan 1.6 litrelik versiyonlar performans açısından biraz daha sakin kalsalar da, yakıt tasarrufu ve düşük vergi oranlarıyla büyük rağbet görüyorlar. Mercedes’in C180 ile başlattığı 1.6 litrelik motor atağına artık otomatik şanzımanla satışa sunulan 3.16i ile cevap veren BMW, pazardaki rekabete de yeni bir boyut getiriyor.

Aracın motoru ile şanzımanı arasındaki uyum çok başarılı. Otomatik şanzımanı özellikle spor modunda kullandığınız takdirde sürüşten daha çok keyif alacağınızı belirtmekte yarar var.

0-100 km/s hızlanmasını 13.4 saniyede gerçekleştiren araç, 203 km/s hıza çıkabiliyor.

Testimiz boyunca yol tutuşdan ödün vermeyen otomobil, DTC sistemi kapatıldığında arkadan kayma eğilimi gösterse de kolaylıkla kontrol altına alınabiliyor. Önde hava kanallı disk arkada disk frenler sayesinde de güvenle durmanızı sağlıyor.

Yazı: Önder Canözer

Fotoğraf: Berk Ertükel

Detaylı haber, teknik özellikler ve fotoğraflar için Carmedya’nın Ekim 2010 sayısını indirin…

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı