Buradasınız
Home > Güncel > Siyah Ağız Asfalt Yakıyor: SEAT Ibiza Bocanegra 1.4 TSI

Siyah Ağız Asfalt Yakıyor: SEAT Ibiza Bocanegra 1.4 TSI

Tam 34 yıllık Bocanegra efsanesi Seat’ın Ibiza modeliyle kaldığı yerden devam ediyor.

VW Grup çatısı altında faaliyet gösteren İspanyol üreticinin tepeden tırnağa yenilediği Ibiza ailesinin sportif üyesi Ibiza Bocanegra, adını 34 yıl önce tanıtılan SportCoupe Bocanegra konseptinden alıyor.

Tanıtıldığı dönemde Seat Sport 1200 Bocanegra adıyla yolları kasıp kavuran Bocanegra efsanesi şimdi Ibiza Bocanegra ile yeniden hayat buluyor.

Seat Ibiza ailesinin Cupra ile birlikte diğer sportif üyesi olan Bocanegra, İspanyolca ‘Siyah Ağız’ anlamına geliyor.

Tasarımında dinamik unsurların yer aldığı otomobilin yüzü geriye doğru çekilmiş far bloğu, siyah renkli büyük hava girişleri,petek desenli siyah ön ızgara ve tamponun her iki yanına yerleştirilen üçgen formlu hava girişi süsü verilen detaylarla sis farları Ibiza Bocanegra’ya yeterince agresif bir görünüm kazandırmayı başarıyor.

Keskin hatlarıyla dikkat çeken otomobilin arka tasarımı da en az ön yüzü kadar agresif bir kimliğe bürünmüş. Büyük tasarlanan stop lambaları, arka tamponun her iki yanında hava girişi süs verilen üçgen şeklindeki siyah bölümler ve tamponun altına gizlenen büyük egzoz çıkışı otomobili seri üretim bir modelden çok modifiye dünyasından fırlamış bir araç görünümüne sokuyor.

Kompakt boyutlarıyla dikkat çeken Ibiza Bocanegra’nın kırmızı ile siyahın başarıyla buluştuğu etkileyici tasarımı sportif iç mekanda da devam ediyor.

Aracın içinde sınıfına göre kaliteli malzemeler ve başarılı işçilik hemen farkediliyor. Karbon malzemelerle zenginleştirilmiş siyah ve kırmızı tonlar iç mekanda da kullanılmış ve ortaya sürüş keyfini arttıran bir iç mekan tasarımı çıkmış.

Direksiyon simidi üzerindeki dikişlerden, ortadaki Seat logosuna, orta konsoldaki müzik ve klima sistemlerinin ekranlarından, gösterge panelinin aydınlatmasına kadar hemen her yerde karşımıza çıkan kırmızı renk, koltukların baklava desenli dikişlerinde de kullanılıyor.

Spor koltukların sırtlarında ve gösterge panelinde Bocanegra’yı simgeleyen B harfi iç tasarıma estetik bir şıklık katmış.

Sertliğiçok iyi ayarlanmış koltukların yanal destekleri de son derece başarılı.

Kolay anlaşılır gösterge paneli, verdiği derinlik hissi ve kırmızı ve beyaz aydınlatmalarıyla sportif bir tasarıma sahip.

Otomobilin iç mekanında ergonomik açıdan yadırgadığım iki nokta oldu. Bunların ilki müzik sistemi üzerinde kanal hafıza düğmelerinin yer almaması. Önceden belirlediğiniz bir kanal için direksiyonun sol tarafındaki kolu kullanmanız gerekiyor.

Diğeri ise ESP sisteminden, dörtlü sinyal lambasına, merkezi kilit sistemine kadar çeşitli kumandaların bulunduğu bölüm. Bu bölümün orta konsol yerine vites kolunun ön tarafında bulunuyor olması vitesin konumuna bağlı olarak kullanımı zorlaştırabiliyor.

Aracın motor kaputu altnca Cupra versiyonunda da kullanılan VW patentli 1.4 litrekil TSI motor kullanılıyor. Ödüllü motor, ilk kez bu modelde dieksiyon üzerinden de kumanda edilebilen 7 ileri DSG şanzıman sistemiyle birlikte kullanılıyor.

Ibiza Bocanegra’nın 1390 cc hacmindeki turbo motoru 6200 devirde 180 HP güç üretirken, 2000 ile 4500 devir aralığında sürekli olarak 250 Nm tork değerine imza atıyor.

Saatte 220 km/s hıza çıkabilen otomobilin 0-100 km/s hızlanması ise 7.2 saniyede gerçekleşiyor.

Sakin kullanımda 100 kilometrede ortalama 6.4 litre yakıt tüketen otomobilde bu oran agresif kullanımda 9.5 litreye kadar çıkabiliyor.

Elektronik fren dağılımı (EBA) ve ESP ile birlikte çalışan kendiliğinden kitlenebilen diferansiyel (XDS) sistemi sayesinde en zorlu koşullarda bile savrulmayan araç, dengesini korumayı başarıyor. Çok zorladığınızda önden kayma eğilimi gösteren otomobil, XDS sistemi sayesinde bu kaymayı ön ve arkada dengeli bir şekilde gerçekleştirdiğinden, yüksek süratte güvenli sürüş imkanı sunuyor.

160 km/s hız aşıldığında yan rüzgarlardan etkilenmeye başlayan Ibiza Bocanegra, yine bu süratin üzerindeki hızlarda dış gürültüyü de iç kabinde hissettirmeye başlıyor. Motorun sesini yükselten SoundAktor ise sürüşü keyifli kılıyor.

Yazı: Önder Canözer

Fotoğraf: Cengiz Soyusü

Detaylı haber, teknik özellikler ve fotoğraflar için Carmedya’nın Ekim 2010 sayısını indirin…

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı