Buradasınız
Home > Güncel > Rolls-Royce 2019’da rekor satış rakamına imza attı

Rolls-Royce 2019’da rekor satış rakamına imza attı

CARMEDYA.COM – Rolls-Royce Motor Cars 2019 yılında, yıllık satış rekoru kırdı ve şirketin 116 yıllık tarihinde rastlanmamış bir küresel performans gösterdi.

2018’de yakalanan bir önceki rekor rakamdan yüzde 25 artışla, dünya çapında 50’den fazla ülkedeki müşterilere toplam 5 bin 152 otomobil teslim edildi.

Rekor satış sonuçları hakkında yorum yapan Rolls-Royce Motor Cars CEO’su Torsten Müller-Ötvös şunları söyledi; “Bu performans, önceki yılın satış başarısından tamamen farklı bir büyüklüğe sahip. Bu olağanüstü sonuçları kutlarken, markamızı az bulunur ve kişiye özel tutmak için müşterilerimize verdiğimiz sözün farkındayız. 2019’da yüzde 25 büyüme sağladığımız için mutlu ve gururluyuz. Geçen yıl Cullinan SUV için dünya çapında aldığımız talep bu başarıyı sağladı ve 2020’de istikrar kazanması bekleniyor. Ürünlerimizin kalitesi ve bütünlüğü, müşterilerimizin inancı ve tutkusu ve her şeyden önce, Goodwood’daki ve dünyanın dört bir yanındaki Rolls-Royce Home ve özel global bayi ağımızdaki olağanüstü ekibimizin beceri, özveri ve kararlılığının ürünüdür”.

Global satış artışı

Rolls Royce modellerinin satışları, güçlü müşteri talebiyle yıl boyunca tüm bölgelerde büyüdü. Şirket, kilit global pazarlarının her birinde önemli satış artışı bildirdi. Kuzey Amerika üst düzey konumunu (küresel satışların yaklaşık üçte biri) ve ardından Çin ve Avrupa’yı (İngiltere dahil) korudu. Rekor satış sonuçları elde eden ülkeler arasında Singapur, Avustralya, Katar ve Japonya yer aldı.

Tüm modellerde güçlü talep

Phantom şirketin zirvedeki ürünü olarak haklı yerini korurken Dawn ve Wraith ilgili sektörlere hâkim olmaya devam ediyor; yıl boyunca her üç model için de yoğun talep görüldü.

Satışa çıktığı ilk yılda Cullinan başarılı lansmanının getirdiği yüksek beklentileri bile aştı. Dünyanın önde gelen süper lüks SUV’si tarihteki en hızlı satan yeni Rolls-Royce modeli haline geldi.

Kasım 2019’da marka, Black Badge ailesini, hepsi Rolls Royce’un daha bireysel ve asi bir yansımasını arayan müşteriler tarafından çok rağbet edilen Ghost, Dawn ve Wraith varyantlarının yanı sıra Cullinan Black Badge ilavesi ile tamamladı.

Hayalete kısa süreli veda

2019, Hayalet üretiminin sonunu getirdi. 11 yıllık yaşam döngüsü boyunca – herhangi bir otomobil için gerçekten dikkat çekici bir rekor – sadece Goodwood döneminin değil, markanın tüm tarihinde en çok satan Rolls-Royce oldu. Ghost’un ticari başarısı Rolls-Royce’u üretimini arttıracak ve bugün olduğu gibi gerçekten global bir marka haline getirecek büyük yatırımlar yapacak bir konuma getirdi.

Ghost’un halefi, beş yıllık geliştirmeden sonra 2020’nin ortalarında piyasaya sürülecek.

Rolls-Royce’un Tacı’ndaki Mücevher

Rolls-Royce Bespoke’a küresel talep 2019’da yeni bir zirveye ulaştı. Batı Sussex, Goodwood’daki Rolls-Royce’un özel sipariş departmanı tasarımcı, mühendis ve zanaatkârlardan oluşuyor.

Yılın özel sipartiş olayları arasında Zenith Koleksiyoncusunun Rolls-Royce Ghost Sürümü vardı. Sadece 50 örnekle sınırlı olan bu sürüm, Ghost’un dikkat çekici 11 yıllık saltanatını göstermek için oluşturuldu.

Mevcut, Bespoke ürününe eklenen yeni aksesuarlar arasında Rolls-Royce Şampanya Sandığı da vardı.

Geleceğe güven

50’den fazla ülkeyi temsil eden 2 binden fazla güçle, Rolls-Royce’un Home’daki işgücü 2003 yılında Rolls-Royce’un Küresel Lüks Üretim Mükemmelliği Merkezi’nin açılmasından bu yana en yüksek seviyede.

Bu yıl, Goodwood’daki Rolls-Royce Home’daki üretim tesisine önemli miktarda yeni yatırım yapıldı ve şirketin hem İngiltere operasyonlarına olan bağlılığını hem de önümüzdeki yıllardaki canlı görünümü yeniden teyit edildi.

Kapanışta konuşan Müller-Ötvös şunları söyledi; “Rolls-Royce Motor Cars gibi başka bir şirket yok: hepimiz müşterilerimiz için dünyanın en iyi otomobilini tasarlamanın, inşa etmenin ve teslim etmenin ne kadar ayrıcalık olduğunun bilincindeyiz. Kişisel olarak, son on yıldır bu büyük şirketi yönettiğim için onurlu ve alçakgönüllü hissetmeye devam ediyorum.”

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı