Buradasınız
Home > Güncel > Opel’de X Devri Onunla Başlıyor: Opel Mokka X

Opel’de X Devri Onunla Başlıyor: Opel Mokka X

CARMEDYA.COM – Opel‘in yeni model stratejisinde gelecekte önemli bir yer tutacak X harfi, Türkiye’de satışa sunulan Opel Mokka X ile birlikte kullanılmaya başlandı.

Alman üreticinin yenilenen B-SUV sınıfındaki temsilcisi Opel Mokka X,  2012 yılında tanıtılan ilk Mokka modellerine göre geliştirilen daha dinamik çizgilere ve yeni bir multimedya ve donanım listesine sahip.

2012 yılında tanıtıldığı günden bu yana toplamda 600 binden fazla sipariş alan Mokka, Türkiye’de ise 11 bin adetlik bir satış rakamına ulaştı. Kapadokya‘nın ve Türkiye‘nin narenciye depoları arasında önemli bir yeri bulunan Limon Deposu‘nda gerçekleşen ve ışık oyunlarıyla görsel bir şölene dönüşen basın toplantısında ise Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, 2017 yılında Mokka X satış hedefini 9 bin adet olarak açıkladı.

Kapadokya‘da gerçekleşen Türkiye lansmanı kapsamında hem 4×2, hem de 4×4 versiyonlarını kullanma imkanı bulduğum Mokka X için ilk söyleyebileceğim küçük dokunuşlarla yolda çok daha fazla dikkat çeken bir görünüme sahip olması. Özellikle fotoğraf çekmek için durduğumuz noktalarda yabancı turistlerin de modele büyük ilgi göstermesi bunun somut bir kanıtı… Opel Mokka X‘in özellikle yeni amber turuncu olarak adlandırılan özel gövde renginin çok ilgi gördüğünü ve benim de favorim olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Tasarımdan kısaca bahsetmeden önce dilerseniz, çoğunuzun aklına takılan ilk soruya cevap verelim. Evet Opel Mokka X ama nedir bu X? Cevabı oldukça basit; Opel’in yeni nesil segment kimliği olan X, klasik gövde tipi ile sportif, havalı, son moda SUV ve Crossover gövde tipi arasındaki geçişi simgeliyor. Yani sözün özü Opel, bu yeni tasarım ve marka stratejisiyle iki farklı sınıfın birleşiminden yeni bir sınıf oluşturuyor.

TASARIM

Tasarıma bakacak olursak, aracın küçük dokunuşlarla çok daha dinamik ve sportif bir çizgiye kavuştuğunu söyleyebilirim. Yeni Mokka X’in ön görünümü Opel’in gelecek tasarım stratejisine uyumlu şekilde, kanat şekilli ön ızgara ve çift kanat şekilli LED gündüz farlarıyla bütünleşiyor. Yerini aldığı modele göre farlar biraz daha köşeli bir forma sahip ve gündüz farlarının da etkisiyle daha sportif ve güçlü bir yüze kavuşmuş. Yeni adaptif LED farlar, halojen farlara oranla yüzde 30 daha fazla aydınlık sağlıyor ve bu far sistemi 8 farklı aydınlatma moduna sahip.

Ön tampon ise daha geniş, sağlam ve kaslı bir duruş sergilerken, tampon altındaki farklı renkli koruma da sportif bir etki yaratıyor. Akıcı bir tasarıma sahip gövde, arka tarafta da yine güçlü görünümü destekleyen yeni tampon ve stop grubuna sahip. Profilde ise bir önceki modeldeki sportif ve kaslı yapısı korunarak Opel imzası olan bıçak sırtı çizgisi korunuyor.

4275 mm. uzunluğa, 1781 mm. genişliğe ve 1658 mm. yüksekliğe sahip araç, 2555 mm. aks mesafesiyle iç mekanda sınıf standartlarında bir diz mesafesi sunuyor. Yüksek tavan yapısı sayesinde cömert bir baş alanı da veren araçta uzun boylu yolcular açısından da sıkıntılı bir alan bulunmuyor. Tüm koltuklar dik konumdayken 356 litre olan bagaj hacmi ise arka koltukların katlanmasıyla 1372 litreye kadar artabiliyor.

İÇ MEKAN

Opel iç mekanda da önemli yeniliklere gitmiş ve Opel Astra’dan tanıdık yatay gösterge paneli ve modern bir ön panel tasarımıyla bizi karşılıyor. Ayrıca iyileştirilen malzeme kalitesi ve yeni kumaş ve metal görünümlü aksamlar iç mekanda şık bir ortam oluşmasına katkı sağlıyor. Diğer Opel modellerindeki gibi AGR sertifikalı koltuklar ergonomik açıdan başarılı. Bu arada Opel Mokka X artık anahtarsız çalıştırma ve kilit sistemi kullanıyor. Anahtarı cebinizden çıkartmadan kapıyı açabiliyor ve aracı tek bir düğmeye basarak çalıştırabiliyorsunuz.

Yine bununla birlikte ön panelde dikkat çeken en önemli özellik ise düğme kalabalığının azaltılmış olması ki bu bana göre son derece doğru bir karar olmuş.

Orta konsolun en üst kısmındaki dokunmatik renkli ekran aracılığıyla artık eski düğme kalabalığının gördüğü birçok işlevi tek dokunmayla halledebiliyorsunuz. Ayrıca Opel Mokka X’de yeni nesil iki IntelliLink bilgi-eğlence sistemi bulunuyor. IntelliLink Apple CarPlay ve Android Auto aracılığıyla akıllı telefonlarınızı kullanmak son dercee kolay.

Gösterge paneli de büyük tasarlanan göstergelerle ve doğru aydınlatmayla gözü yormadan kolaylıkla takip edilebiliyor.

Orta konsolda daha altta ise klima sistemi kumandaları ve koltuk ısıtmaları bulunuyor. Bu sistemin dokunmatik ekran dışında ayrı bir bölümde ayarlaabiliyor olması da kullanımı pratik hale getiriyor.

Direksiyonun büyüklüğü ve tasarımı başarılı ve ele iyi oturmasını sağlıyor.

Aracın güvenlik donanımlarının başında hiç şüphesiz yine Opel‘in olmazsa olmazı Opel Eye sistemi geliyor. Sistem, trafik işaret takibi, şerit takip uyarısı, takip mesafesi göstergesi ve LED yansımalı uyarı göstergesi-RLAD ile ön çarpışma uyarı sistemlerini destekleyerek güvenli sürüşe katkıda bulunuyor.

MOTOR SEÇENEKLERİ

Yeni Mokka X Enjoy, Design ve Excellence donanım seviyeleriyle satışa sunuluyor ve 1,4 ile 1,6 litre arasında benzinli ve dizel motor yelpazesine sahip. Benzinli motorlar, 1.6 115 HP , 1.4 140 HP ve 1.4 lt. Turbo 152 HP’den oluşuyor. 1.4 140 HP motor seçeneğinde düz ve otomatik şanzıman ile sürekli dört tekerden çekiş sistemi AWD tercih edilebiliyor. Düz şanzıman sistemine sahip versiyonlarda Start&Stop teknolojisi bulunuyor. 1.6 115 HP ise düz şanzımana sahip. Bunlar arasında tek farkı turbo beslemeli 1.4 152 HP seçeneği oluşturuyor. Bu versiyonda AWD, Start&Stop ve 6 ileri kademeli otomatik şanzıman birlikte kullanılıyor. Dizel olarak ise sadece 1.6 136 HP  seçeneği mevcut. Bu motor tipiyle düz ve otomatik şanzıman ve AWD tercih edilebiliyor.

Yeni Mokka X’in fiyatı, benzinli modellerde 73 bin 600 TL’den dizel modellerde ise 88 bin 100 TL’den başlıyor. Opsiyonel olarak sunulan dört çeker fiyat farkı benzinli modellerde 6 bin 500 TL, dizel modellerde ise 6 bin TL. Ülkemizde yoğun talep gören 1,6 dizel otomatik seçeneği ise 92 bin TL’den başlıyor. 1.4 152HP 4×4 6 ileri otomatik şanzımanlı yeni motor seçeneği de 102 bin TL’den satışa sunuluyor.

ADAPTİF 4X4

Mokka X opsiyonel olarak akıllı adaptif dört çeker sistemi ile sunuluyor. Akıllı dört çeker sistemi gücü ön aks ile arka aks arasında 100’e 0’dan 50’ye 50 olacak şekilde dağıtabiliyor. Günlük kullanımda Mokka X ekonomik önden çekişli bir otomobil gibi davranıyor. Otomobil çalıştığında tüm güç ön tekerlere aktarılıyor ancak ihtiyaç olduğunda dört çeker sistem aktif oluyor. Özellikle kaygan ve ıslak zeminlerde güç arka aksa aktarılabiliyor. Bu sistem su birikintisine girmek ya da donmuş bir yüzeyden geçiş gibi anlık durumlarda dahi aktif hale geliyor. Böylece maksimum çekiş gücü ve denge sağlanırken, güvenlik hissi ve sürüş keyfini de artırıyor. Bu arada merak edenler için söyleyelim, Mokka X düşünüldüğü gibi bir arazi aracı değil. Hafif engebeli arazilerde AWD sistemi ile yol alabildiği gibi, aracın bu özelliği kendisini gerçekte aniden önünüze çıkan kaygan veya ıslak zeminlerde gösteriyor ve dengenizi korumaya yardımcı oluyor.

İLK SÜRÜŞ İZLENİMİ

İlk gün 4×2, ikinci gün ise AWD versiyonlarını deneme imkanı bulduğum Opel Mokka X öncelikle iyi bir görüş açısına sahip. Yüksek oturma pozisyonu ile yolda iyi bir görüş alanına sahip olabiliyorsunuz. Bu tip araçlara özgü ön ve arka çaprazlarda görüş kaybını ben Mokka X‘de hissetmedim. Manevra konusunda özellikle direksiyonun turu sınıf değerlerine göre başarılı. Aracın süspasiyon sistemi de yine sınıfına göre konfor odaklı ve iç mekanda önemli bir sorun hissetmiyorsunuz.

Ses yalıtımı başarılı ancak emniyet kemerlerinden gelen ses konforu törpülüyor ki bunu halletmek kolay olduğundan bu konuya bir sorun gözüyle bakmıyorum.

Yol tutuş konusunda sürücüyü üzmeyen Opel Mokka X, aks mesafesinin uzunluğu ve gövdenin sportif tasarım nedeniyle yere biraz yakın tasarlanmış olması anedeniyle engebeli arazide kulanımda dikkatli olmakta yarar var. Ancak yukarıda da bahsettiğim üzere bu araçta kullanılan AWD daha çok kaygan ve ıslak zeminlerde ani müdahale ile aracın dengesini korumaya yönelik ve bu da Opel Mokka X‘i özellike AWD versiyonuyla güvenli kılıyor.

SONUÇ

Markanın yeni tasarım çizgisini ortaya koyan Opel Mokka X, şık tasarımı ve iç mekanda artan malzeme kalitesi ve modern çizgisiyle çok daha eğlenceli bir araç halini almış. Güvenlik donanımları ve yeni teknolojileriyle iddialı bir araç olmuş. Satış fiyatları da yine sınıf değerlerinde ve Opel Mokka X sınıfının tercih edilebilecek araçları içerisinde yerini alıyor.

Yazı ve fotoğraflar: Önder Canözer 

Mekan: Kapadokya – Türkiye

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı