Buradasınız
Home > Güncel > Konseptten yollara: Honda CIvIc Sedan

Konseptten yollara: Honda CIvIc Sedan

Honda denildiğinde çoğu otomobil tutkununun aklına ilk gelen modeller arasında hiç şüphesiz Civic marka adı önemli bir yer tutacaktır. Japon otomobil üreticisinin bugünden tam 40 yıl önce tanıttığı ilk nesil Civic modeliyle başlayan serüvende 10. perde Türkiye lansmanının gerçekleştiği Antalya’nın Kemer ilçesinde açıldı.

Honda’nın bugüne kadar hayata geçirdiği en geniş kapsamlı global program dört kapılı sedan, beş kapılı hatchback, coupe ve Type R olmak üzere farklı Civic versiyonlarına hayat verirken, toplam 7 yıllık bir süreçte geliştirilen otomobilin yol testleri Avrupa’da Nürburgring Nordschleife pistinin yanı sıra Almanya ve Yunanistan yollarında gerçekleştirildi. Yeni Honda Civic Sedan‘ın üretimi Türkiye’de Çayırova tesislerinde gerçekleşiyor.

Kullanılan malzemeler, mühendislik süreci ve yenilikçi üretim teknikleri son derece hafif, ancak bir o kadar rijit bir yapıyı beraberinde getiriyor. Yeni platform önceki nesil ile kıyaslandığında 22 kg daha hafif, ancak yüzde 52 daha yüksek burulma direncine sahip.

Honda Civic Sedan

Antalya Havalimanı’nda buluştuğumuz Yeni Civic Sedan‘ı Antalya ve Kemer yollarında kullanma ve yakından inceleme fırsatı buldum. Yolculuğum boyunca bana eşlik eden Civic Sedan‘ın 1.5 litre 115 HP motor ve otomatik şanzıman seçeneğine sahip versiyonu oldu. Önceki modelden hatırlayacağınız bu motor ve şanzımanın tepkilerinden bahsetmeden önce gelin tepeden tırnağa yenilenen Honda Civic Sedan‘ın adeta yollarda bir göz mıknatısı gibi meraklı bakışları üzerine çeken şık tasarım detaylarına yakından bakalım.

İlk bakışta dört kapılı sportif bir sedan nasıl olmalı sorusunun karşılığı bu olmalı diye içimden geçirdiğim Honda Civic Sedan konsept bir model hiç seri üretime girmeden yola çıkmış izlenimi veriyor. Otomotiv dünyasında çok az aracın konsept tasarım ve seri üretim çizgileri arasındaki fark bu derece azdır. Sanırım beni heyecanlandıran şey de bu oldu. Günümüzde hemen her markanın model gamında birbirinin kopyası araçları görmeye alıştığımız bir dönemde Honda‘nın tamamen yeni platform yatırımıyla birlikte gerçekleşen bu radikal değişimini ve attığı cesur adımı alkışlamak ve hakkını vermek gerekiyor.

Honda Civic Sedan

TASARIM

Yerini aldığı modelden daga geniş, uzun ve alçak tasarlanan Yeni Civic Sedan, sportif çizgisini öne çıkaran gergin hatları ve kısa burun tasarımıyla sıra dışı ama heyecan veren bir görünüme sahip. Aracın keskin bakışlı farlarınının üzerinden başlayarak, ortada büyük Honda logosunu da kapsayan krom çıta, alçak tasarlanan ve yine keskin forma sahip tampona entegre sis farlarıyla birlikte agresif bir yüz oluşturuyor. Şişkin çamurluk tasarımı ile önde farların ızgara ile buluştuğu noktadan başlayarak, A sütununa kadar devam eden belirgin ve yüksek omuz çizgisi, alçak tasarlanmış motor kaputuyla birlikte kusursuz bir spor otomobil görünümüne imza atıyor. Donanım seviyesine bağlı olarak ince tasarımlı keskin bakışlı farlar projektörlü halojen veya LED teknolojisiyle donatılıyor. Tüm versiyonlarda farın dış kenarına entegre edilen hokey sopası tasarımlı gündüz farları kullanılıyor.

Söz konusu boyutlar özgün tasarımın ve sportif stilin temelini oluştururken, aynı zamanda geniş iç mekanı beraberinde getiriyor. Yeni daha büyük ve daha geniş jant ve lastikler gövdenin genişliğini daha da vurgularken, uzun dingil mesafesi ve kısa ön uzantısıyla kavisli kabin dinamik dış görünümü destekliyor.

Profilden bakıldığında yanlarda geriye doğru alçalan tavan, ön fardan başlayan ve ön kapıda kaybolurken yerini stop lambasına kadar uzayan belirgin bir hat çizgisine bırakan şık detay ve kapı eşiklerini boydan boya geçerek, arkaya doğru yükselen içe doğru keskinleşen bölüm de güçlü spor otomobillerin ana tasarım unsurlarını dört kapılı bir sedan otomobil gövdesine yansıtıyor. Honda Civic Sedan‘ın özel jant tasarımları da araç duruken bile hareket ediyormuş izlenimi verilmesine yetiyor.

Bu sıra dışı görünüm elbette ki arka bölümde de kendisini göstermeye devam ediyor ve otomobilin her yanında olduğu gibi arka bölümde de aracı yolda ilk görenlerde konsept bir otomobil izlenimi uyandırıyor. Arkaya doğru alçalan tavan yapısı sayesinde uzun ve büyük tasarlanan arka cam sportif etkiyi pekiştirirken, eğimli C sütunu bagaj kapağı ile birlikte C formlu stop lambalarıyla buluşuyor. İki stop lambasının arasını dolduran spoyler ile birlikte tampona entegre köşeli ve agresif tasarımlı hava çıkışları da atletik tasarıma katkı sağlıyor.

Yeni Civic Sedan; solid Rally Red, metallic Lunar Silver, Polished Metal, Brilliant Blue, pearlescent White Orchid, Crystal Black ve Burgundy Black olmak üzere yedi farklı gövde rengiyle satışa sunuluyor.

Honda Civic Sedan

BOYUTLAR

Yeni Honda Civic Sedan önceki nesil ile kıyaslandığında 44 mm daha geniş, 18 mm daha alçak ve 103 mm uzun.Aracın uzunluğu 4648 mm., yüksekliği 1407 mm., genişliği ise 1799 mm… 2698 mm. dingil mesafesine sahip otomobilin bagajında artık stepne yerine lastik tamir kiti kullanılıyor. Bu sayede elde edilen bagaj hacmi ise tam 519 litreye kadar çıkartılmış ki bu da oldukça yüksek bir değer. Normal kullanımda 519 litre olan bagaj önceki nesil ile kıyaslandığında yüzde 20,8’lik bir artış gösterirken 60:40 oranında katlanan arka koltukların oluşturduğu düz yükleme zemini fonksiyonelliği destekliyor. Önceki nesil ile kıyaslandığında Yeni Civic Sedan’ın bagajı yüzde 20,6 daha fazla erişim alanı sunuyor ve bununla birlikte büyük nesnelerin taşımasını kolaylaştırıyor.

Honda Civic Sedan

İÇ MEKAN

Bu şık görünümün ardından insan ister istemez aracın iç mekanında ve kokpitte neler değişmiş merak ediyor. Evet tam da tahmin edeceğiniz gibi otomobilin iç mekanında ve özellikle ön panel tasarımında konsept havası devam ediyor ve daha önceki bütün Honda modellerinden çok farklı ve son derece sportif bir iç tasarımla karşılaşıyorsunuz.

Daha uzun ve daha geniş platform kadar 30 mm daha uzun olan dingil mesafesinin de katkısıyla çok daha geniş ve çok daha kullanışlı bir yaşam alanı sunuluyor. Önceki nesil ile kıyaslandığında 35 mm daha alçak olan oturma pozisyonu daha sportif bir sürüş hissi sağlarken, aynı zamanda sürücü ve ön yolcunun güven duygusunu da arttırıyor. Daha kompakt ve 65 mm daha alçak bir yapıya sahip olan ön konsol kabin içi ferahlık hissini arttırırken, aynı zamanda sürücünün görüş açısını genişletiyor. Önceki nesilde 6,56 derece olan gözün yolu görme açısı 7,60 dereceye çıkıyor. Ayrıca 18 mm daha dar tasarlanan A sütunları sayesinde görüş açısı kısıtlaması yüzde 11,6 azaltılırken, ön görüş alanı sınıfının en iyi değeri olan yüzde 84,3’e çıkıyor. Böylece sadece görüş açısı artmakla kalmıyor kabin içi ferahlık hissi de artıyor.

Sürücü koltuğunun ideal sürüş pozisyonunu ayarlamak üzere baldır desteği de dahil 14 farklı ayar imkanı bulunuyor. Önceki Civic Sedan ile kıyaslandığında ön koltuklar 10 mm daha fazla ileri-geri ve 10 mm daha fazla yükseklik ayarı sunuyor.

Ön koltukların omuz mesafesi 10 mm ve iki ön koltuk arasındaki boşluk ise 15 mm artmış durumda. Bunun dışında arka koltuk omuz mesafesi 20 mm artarken arka koltuk yolcuları daha fazla bacak mesafesinin yanı sıra daha fazla diz mesafesinin keyfini sürebiliyor.

Büyük tasarlanan gösterge paneli modern bir görünüme sahip ve takibi kolay. Analog ve renkli olmak üzere iki farklı moda sahip ekran Honda‘nın teknolojik yönünü vurgulayan bir çizgiye sahip. Gösterge panelinin en sağ tarafında kalem gibi dışarıya uzayan bir kol sayesinde yol bilgisayarını sıfırlayabiliyor ve bilgiler arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Bu bölüm ergonomik açıdan sıkıntı yaratıyor ve lansmana katılan Honda Civic ailesinin yenilenmesinden ve geliştirilmesinden sorumlu Baş Mühendis ve Global Proje Sorumlusu Mitsuru Kariya ile de bu fikirlerimizi paylaştık. Böyle bir kumanda düğmesinin direksiyon üzerine taşınmasının daha faydalı olacağı konusunda kendisi de önerilerimizi dikkate alarak, birkaç konu da dahil omak üzere not aldı ve Japonya’da bunları dile getireceğini bildirdi. Bu yaklaşım bile Honda ailesinin markaya ve modele verdiği önemi ve işlerini ne kadar titizlikle yaptıklarını göstermesi bakımından bana göre çok önemli…

Honda Civic Sedan

TEKNOLOJİ

Siyah piyano renginde orta konsol ev sahipliği yaptığı yüksek teknolojiyi yansıtan bir tasarımla dikkat çekiyor. Vites kolunun arkasında kalan en alt bölüm kişisel elektronik cihazlar da göz önünde bulundurularak iki bölmeli saklama alanı olarak tasarlanırken kullanışlılığı destekliyor. Ön taraftaki bölme cihazlar için tasarlanırken bazı donanım seviyelerinde kablosuz akıllı telefon şart etme imkanı sunuluyor. Arka tarafta kalan ikinci bölmede ise HDMI, USB ve SD yuvalarının yanı sıra 12 volt prizi yer alıyor. Orta konsoldaki boşluk örneğin şarj veya bağlantı kablolarını düzenli bir şekilde ikinci bölmeden birinci bölmeye iletme imkanı tanıyor. Her iki bölme de LED aydınlatma birimleriyle aydınlatılıyor. Saklama alanının üstünde gümüş panelli iklimlendirme paneli kendine yer bulurken baş bölgesindeki LED ışıklar ambiyans aydınlatması görevini üstleniyor.

Orta konsolun en üstünde ise 7 inç büyüklüğündeki Honda Connect dokunmatik ekran kendine yer buluyor. Bu ekran bilgi ve eğlence sistemi dışında iklimlendirme sistemini de dokunmatik olarak kumanda etme imkanı sunuyor. Ekran en üst iki donanım seviyesinde geri görüş kamerası olarak görev yapıyor.

Sürücünün görüş alanında bulunan TFT-LCD ekranı Sürücü Bilgi Arayüzü (DDI-Driver Information Interface) sürüş anında ihtiyacı olan bütün bilgileri sürücüye iletiyor. Bu ekran büyük bir dijital hız ve devir göstergesine ev sahipliği yapıyor. Donanım seviyesine bağlı olarak devir göstergesi dijital veya analog olabiliyor. Ayrıca DII ekranına entegre edilen geniş alanda; navigasyon yönlendirmesi, sesli komut desteğine sahip SMS veya e-posta ekranı, müzik kaynağı bilgisi, akıllı telefon rehberi, kilometre sayacı bilgileri ve akıllı araç bakım bilgileri gösteriliyor. Ana ekranın yanlarında ise yakıt ve hararet göstergeleri yer alıyor. TFT-LCD teknolojisine sahip bütün göstergeler yüksek kontrast seviyesiyle son derece okunaklı bir yapı sergilerken, sürücünün kapıyı açmasıyla aydınlanan göstergeler sıcak bir karşılama hazırlıyor.

Sürücü bu bilgileri kullanım ihtiyacına göre direksiyonun sol tarafında bulunan thumbpad ile değiştirebiliyor ve DII sisteminin tüm fonksiyonlarını bu kumanda ile yönetebiliyor. Sistem telefon rehberi veya müzik dosyalarında alfabetik arama imkanı da sunuyor. Ayrıca direksiyona Bluetooth®3 HandsFreeLink® kumandaları da entegre edilmiş durumda. Böylece sürücü gözünü yoldan ayırmadan güvenli bir sürüş gerçekleştirebiliyor. Direksiyonun sağ tarafında bulunan ikinci thumbpad kumanda ise hız sabitleme sistemini kumanda ediyor.

Bilgi ve eğlence sistemi Honda Connect 2, Apple CarPlay ve Android Auto desteğine sahip.

Önceki nesil ile karşılaştırıldığında yüzde 10 daha çabuk ısıtma özelliğine sahip iklimlendirme sistemi araç içindeki yaşam konforunu arttırırken klima çok daha düşük Küresel Isınma Potansiyeli (GWP- Global Warming Potential) değeriyle soğutma işlevini yerine getiriyor. Tüm donanım seviyelerinde iki kademeli ön koltuk ısıtmaları sunulurken üst donanım seviyelerinde arka koltuk ısıtması sunuluyor. Start-Stop düğmesi, anahtarsız giriş sistemi ve otomatik kararan dikiz aynası gibi özelliklerin yanı sıra Yeni Civic Sedan’da Fren Tutma (Brake Hold) fonksiyonu da sunuluyor. Bu özellik örneğin trafik ışıkları veya sıkışık trafikteki dur-kalk gibi durumlarda sürücü tekrar hareket edene kadar frenleri devrede tutuyor.

Honda Civic Sedan

YALITIM

Platform mühendisliği ve dış tasarım ile başlayan önlemler iç mekan yalıtımına kadar uzanan kapsamlı bir çözüm silsilesini bünyesinde barındırıyor. Böylece sınıfının en iyi gürültü ve titreşim (NVH) seviyesi elde ediliyor.

Motorun gürültü ve titreşim seviyesini en aza indirmek üzere silindir bloğu revize edilirken, ayrıca motor kulakları da optimize edildi. Konvansiyonel çelik motor kulakları yerini alüminyum alaşım motor kulaklarına bıraktı. Kauçuk karakteristiği de değiştirilen motor kulaklarında kullanılan alüminyum alaşım malzeme daha hafif, ancak daha sert ve bununla birlikte daha sağlam bir yapıyı beraberinde getiriyor.

Sadece motorla sınırlı kalmayan önlemler gövdede de devam ediyor. Yol rüzgarının neden olabileceği titreşimleri minimize etmek üzere daha sert ve gergin bir dış gövde tasarlanırken, CAE teknolojisi kullanılarak büyük gövde panelleri şekillendirildi. Ayrıca araç dışında oluşan gürültüyle mücadele kapsamında etkin yalıtım çözümleri devreye alındı. Yol rüzgarının neden olabileceği türbülansı minimize etmek üzere tasarlanan A sütunu kadar 4,5 mm kalınlığındaki akustik ön cam da ses yalıtımı açısından önemli bir görev üstleniyor. Söz konusu ön camın ön katmanı 2,0 mm’lik güvenlik camı, orta katmanı 0,7 mm’lik akustik cam ve iç katmanı ise 1,7 mm’lik güvenlik camı olmak üzere üç katmandan oluşuyor. Kapılarda ise üç katmanlı kapı fitilleri yol rüzgarı ve diğer dış gürültüleri minimize etmek üzere devreye giriyor.

Yol gürültüsünü minimize etmek için motor kabini, alt zemin kaplamalarında, arka çamurluk davlumbazlarında, ısı duvarında, ön konsol iç kısmında, kapı panellerinde ve zemin halısında da yalıtım malzemeleri kullanılıyor.

Honda Civic Sedan

MOTOR VE ŞANZIMAN

Yeni Civic Sedan’ın motor kaputunun altında performans ve yakıt tüketimi dengesiyle kendini kanıtlamış olan 1,6 litrelik i-VTEC motor görev yapıyor. Sıralı dört silindirli motor üstten tek eksantrik (SOHC) ve silindir başına dört supap yapısı dışında değişken supap zamanlaması gibi teknolojileri bünyesinde barındırıyor. Modern teknolojinin bütün nimetlerini bünyesinde barındıran bu motor 6.500 d/d’da 125 HP güç ve 4.300 d/d’da 152 Nm tork üretiyor. 1,6 litre hacimli i-VTEC motor yeni Civic Sedan’da 6 vitesli manuel ve geliştirilmiş yeni CVT otomatik şanzıman seçenekleriyle birlikte sunuluyor. 1,6 litrelik motorun ayrıca Türkiye pazarı için özel olarak geliştirilen LPG versiyonu da bulunuyor. Civic Eco adındaki bu versiyon otogaz dönüşümü için özel olarak optimize edilen yapısıyla benzinli bir motorun sunduğu performans ve uzun kullanım ömrünü, yakıt ekonomisi ve düşük emisyon değerleriyle birleştiriyor.

Yeni Honda Civic Sedan ayrıca güçlü, keyifli ve yüksek verimlilik seviyesine sahip tamamen yeni 1,5 litre hacimli VTEC Turbo benzinli motorla 2017’nin ilk aylarında yollara çıkmaya başlayacak. 182 HP güç ve 240 Nm tork değerine sahip sıralı dört silindirli 1,5 litrelik VTEC Turbo benzinli motor manuel ve CVT olmak üzere iki farklı şanzıman ile kombine edilebilecek.

2018 yılında ise dizel otomatik seçeneği satışa sunulacak. Bu versiyonda kullanılan şanzımanın 9 ileri kademeli otomatik olacağı şimdiden kesinleşmiş durumda. Serinin hatchback ve RS versiyonları ise 2017 yılı ilk çeyreğinde Türkiye pazarıyla tanışacak.

Yenilenen modelde fabrika çıkışlı LPG desteği sürecek. Önceki modelin satışlarının yüzde 70’in LPG versiyonlarının oluşturması bu kararda önemli bir etken.

Honda Civic Sedan

İLK SÜRÜŞ 

Honda Civic Sedan, yerini aldığı modele göre 35 mm. daha alçak oturma pozisyonu sayesinde sürücünün yolu ve aracı daha fazla hissetmesini sağlıyor. Sportif çizgisine rağmen ön ve arka çapraz görüşlerde de sıkıntı yaratmayan araç, benim kullandığım 1.6 litrelik 125 HP i-VTEC motor ve CVT şanzıman kombinasyonunda vites drive modunda ve Econ tuşu açıkken, 100 kilometrede ortalama 6.4 litre yakıt tüketimi değerine ulaştı. Bu değeri elde ederken, ışıklarda dur kalk yapmakla birlikte, çoğunlukla 90 ve 100 km/s hız ortalamalarında asfalt şartlarında yol aldığımızı belirtmem gerek. Yolculuk sırasında gördüğüm en düşük değer ise 5.8 litre oldu. Fabrika verilerine göre ise ortalama değer 6.7 litre ki bu değeri elde etmek zor değil. Ancak araçtan daha fazla performans isterseniz bu kez şanzmanın sport modunu seçebilirsiniz. Ancak performanslı kullanımda yakıt tüketimi ortalama değeri 8.8 litreye kadar çıkabiliyor.

Genel olarak drive modunda alt devirlerde cansız kalan motor, sport modunda siz fazla hissetmeseniz bile kararında bir performans sunuyor. Adrenalin tutkunlarının ise 182 HP’lik versiyonu beklemesi gerekecek. RS versiyonunda diresiyon arkasında da vites kulakçıkları bulunacak.

Ses yalıtımı konusunda konforu olumsuz etkileyen bir duruma rastalamadım. Elektrikli direksiyon sistemi (EPS) geri bildirimi yüksek ve net tepkileriyle sürücüyle yol arasında etkin bir iletişim tesis ederken sürüş keyfini de destekliyor. Merkez ve merkeze yakın direksiyon açılarında daha net bir geri bildirimde bulunan sistem direksiyon açısının artmasıyla daha yumuşak tepki veriyor. Ayrıca direksiyondaki vibrasyonları azaltmak üzere direksiyon mili çapı düşürülürken hafif yapılı direksiyon motorunun yeri değiştirildi. Direksiyon motoru, direksiyon milinin sonundaki konvansiyel konum yerine çift pinyonlu sistemin üzerine monte edildi. u geliştirmeler sayesinde sarsıntısız ve hassas tepkilere sahip bir direksiyob ve beraberinde artan sürüş keyfine sahip oluyorsunuz.

Ben bu araçta en çok süspansiyon sistemini beğendiğimi itiraf etmeliyim. Ön aksta kullanılan McPherson tipi süspansiyon yüksek yanal sertlikle yol tutuşu arttırırken dikey kuvvetlere karşı daha esnek yapısıyla daha konforlu bir sürüş sağlıyor. Arka aksta kullanılan çok kollu bağımsız süspansiyon ise yüksek yol stabilitesiyle aracın en sert virajlarda bile çizgisini korumasını sağlıyor. Bunun dışında yeni taşıyıcı bağlantıları viraj kuvvetlerinin doğrudan süspansiyon üzerinden taşıyıcı bağlantılarına ve yürüyen aksam kollarına iletecek şekilde tasarlandı. Ön ve arka aksta kullanılan hidrolik dolgulu burçlara yer verilirken, böylece üstün titreşim ve ses izolasyonu elde ediliyor. Bu da size yalın ve sarsıntısız bir sürüş konforu sunabiliyor.

Tabi Honda Civic Sedan‘ın bu kadar iyi yola yapışmasının ardındaki önemli unsurlardan birisi olan markanın Aktif Yol Tutuş Destek Sistemi‘ne de (AHA) değinmek gerek. Bu sistem yol koşulları ve sürüş stili göz önüne alınarak Avrupa pazarı için optimize edilmiş. Sistem hassas ve direkt tepki veren yapısıyla orta ve yüksek hızlardaki yumuşak ve sert direksiyon hareketlerinde daha güvenli bir sürüş hissi veriyor.

Honda Civic Sedan

DONANIM

Honda Civic Sedan, Premium, Elegance, Executive ve RS donanım paketlerine sahip. Standart donanım paketleri dışında Işık Paketi, Koruma Paketi ve Spor Paketi olmak üzere kişiselleştirmeye yönelik üç farklı opsiyonel paket sunuluyor. Bu paketlerden Işık Paketi’nde mavi ayak bölgesi ambiyans aydınlatması, aydınlatmalı kapı eşikleri, orta konsol aydınlatması (sadece LHD) ve kapı paneli aydınlatması, Koruma Paketi’nde bagaj havuzu, paçalıklar ve kauçuk paspaslar, Spor Paketi’nde ön tampon altı eklentisi, kapı alt kaplaması ve arka tampon eklentisi yer alıyor. Ayrıca Yeni Civic Sedan’ın sportif karakterini vurgulamak üzere ince bir bagaj üstü spoyleri de sunuluyor.

Honda Civic Sedan

FİYAT

Honda Civic Sedan, 75 bin 740 TL’den başlayarak, 95 bin 850 TL’ye kadar çıkan bir fiyat etiketine sahip. RS versiyonun fiyatı ise henüz açıklanmadı. LPG donanımda en düşük fiyat 81 bin 340 TL olarak belirlenmiş durumda.

Yazı: Önder Canözer & Fotoğraflar: Honda

Mekan: Kemer – Antalya / Türkiye

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı