Buradasınız
Home > Güncel > Lexus’dan 5 milyon SUV!

Lexus’dan 5 milyon SUV!

CARMEDYA.COM – Lexus, küresel çapta SUV segmentinde 5 milyonuncu aracını satma başarısına ulaştı.

1989 yılında kurulan Lexus, ilk SUV modeli olan LX’i 1996 yılında satışa sunmaya başlamıştı. Lüks SUV segmentinde yer alan RX ise iki yıl sonra satışa sunuldu.

Lexus, küresel SUV ürün gamında UX, NX, RX, RX L, GX ve LX olmak üzere 6 modele sahip. Markanın toplam satışlarının üçte ikisini temsil eden Lexus SUV’ları, dünya çapında 90’dan daha fazla pazarda satışa sunuluyor.

2005 yılında segmentinde hibrit RX 400h’yi tanıtan Lexus, o günden bu yana lüks hibrit SUV modellerine ağırlık veriyor. Markanın SUV modellerini tercih edenlerin oranı Batı Avrupa’da yüzde 96’ya kadar çıkmış durumda.

Markanın küresel SUV satışlarında 1998’den bu yana satılan RX, toplamda 3 milyon 136 bin adetlik satışla ilk sırada yer alıyor. 2014 yılında satışa sunuln NX ise 853 bin adetle ikinci en çok satan model oldu.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı