Buradasınız
Home > Güncel > Karşılaştırma | Opel Crossland X vs Seat Arona

Karşılaştırma | Opel Crossland X vs Seat Arona

Karşılaştırma | Opel Crossland X vs Seat Arona

CARMEDYA.COM – SUV segmenti özellikle Türkiye pazarında bir hayli sevildi. O kadar fazla ilgi gördü ki artık markalar farklı segmentlerin SUV modellerini de yapamaya başladı. Bu modellerden olan Opel Crossland X ve Seat Arona’yı sizler için yan yana getirdik.

 

Karşılaştırma | Opel Crossland X vs Seat Arona

Opel Crossland X vs Seat Arona Tasarım

Seat modellerini keskin hatlı tasarımlarıyla zaten biliyoruz. Arona’da tıpkı Ibiza gibi benzer tasarım hatlarıyla geliyor. Ön yüzden bakıldığında daha da fazla Ibiza’ya benzeyen model, arka bölüme doğru farklılaşıyor. Tasarımda kullanılan keskin hatlar otomobili aynı zamanda dinamik kılmış. Farklı renk seçeneği ile gelen Arona, çift gövde seçeneğine de sahip. Test aracımızdaki kombinasyonu alırsanız, meraklı gözleri üzerinizden eksik etmezsiniz.

Karşılaştırma | Opel Crossland X vs Seat Arona

Crossland X ise ağabeyi Grandland X’in adeta küçültülmüş hali olarak göze çarpıyor. Arona’ya nazaran daha iddialı olmayan ancak, şıklıktan da ödün vermeyen bir tasarımla karşımıza çıkıyor. Yuvarlak hatlar ile akıcı tasarım sağlanmış. Seat Aro’na gibi Opel Crossland’i de çift gövde renk seçeneği ile alabiliyorsunuz. Test aracımızdaki kombinasyon da, bir hayli dikkat çekti. Opel Crossland X; 4212 mm. uzunluğa, 1765 mm. genişliğe, 1605 mm. yüksekliğe ve 2604 mm. aks mesafesine sahip.   Arona ise 4138 mm. uzunluğa, 1780 mm. genişliğe, 1543 mm. yüksekliğe ve 2566 mm. aks mesafesine sahip.

Karşılaştırma | Opel Crossland X vs Seat Arona

Opel Crossland X vs Seat Arona İç Mekan

İçeriye geçtiğimizde Crossland X’te, Opel modellerinden rahatça hatırladığımız bir iç mekan bizleri karşılıyor. Direksiyon simidi bunu hatırlatan ilk detay. Gösterge paneli okunaklı ve burada PSA grup ile birleşmesinin etkilerini rahat bir şekilde görebiliyoruz. Orta konsolda yer alan ekran Apple Car Play ve Android Auto gibi yazılımları destekliyor. Menüler arasında geçişlerde bazı durumlarda yavaşlık yaşanıyor. Eşya gözü konusunda vitesin önünde, arkasında ve kapı içlerinde bolca alan sunulmuş. Önde ve arkada sunulan baş ve diz mesafesi yeterli. Hatta daha büyük olan kas mesafesi sayesinde özellikle arkada oturan yolculara Seat Arona’dan daha iyi bir diz mesafesi sunduğunu belirtmeliyim.

Seat Arona ise, Ibiza modellerinden hatırladığımız bir iç mekan ile bizleri karşılıyor. Gösterge paneli, fireksiyon simidi ve orta konsol bu durumu hatırlatan en büyük ayrıntılardan. Otomobilin dışı gibi içi de sportif. Eşya gözü konusunda rakibi Crosland X gibi vites önünde, arkasında ve kapı içlerinde alanlara fazlasıyla yer verilmiş. Orta konsoldaki ekran menü geçişleri ve kullanım kolaylığı açısından Opel Crossland X’e göre daha başarılı. Önde sunulan alan yeterli. Ancak arkada sunulan alan daha kısa aks mesafeli Seat Arona sahipleri için sorun çıkarabilir. Bagaj alanlarına da baktığımızda Seat Arona 400, Opel Crossland X ise 410 litrelik alanı müşterilere sunuyor. Bu alanlar özellikle uzun seyahatlerde tüm eşyalarınızı taşıyabilecek büyüklükte.

Karşılaştırma | Opel Crossland X vs Seat Arona

Opel Crossland X vs Seat Arona Motor

Seat Arona’da 1.0 litrelik turbo motor yer alıyor. Bu motor 115 HP güç ve 200 Nm tork değeri sağlıyor. 7 ileri DSG şanzıman ile kombine edilen model, 0-100 hızlanmasını 10 saniyede tamamlıyor. Modelin maksimum hızı ise 182 km/s.  Fabrika verilerine göre ortalama tüketim değeri 4.9 litre. Biz model ile 5.8 litrelik bir tüketim elde ettik. Opel Crossland X modelinde ise PSA grubundan hatırladığımız 1.2 litrelik turbo motor yer alıyor. Turbo motor 110 HP güç ve 205 Nm tork değerine sahip. Model 0-100 hızlanmasını bu değerler ile 11.8 saniyede tamamlıyor. Modelin maksimum hızı ise 187 km/s. 6 ileri tam otomatik şanzıman le kombine edilen Opel Crossland X, rakibi Arona’ya göre özellikle performanslı kullanımlarda yavaş kalabiliyor. Zaten otomobilin 0-100 hızlanma değerine bakıldığında bu konu daha da net anlaşılıyor. Opel Crossland X fabrika verilerine göre 5.4 litrelik tüketim verisine sahip. Biz testimiz sırasında 6.2 litrelik tüketim değeri elde ettik. Kısacası performanslı bir şeyler arıyorsanız bu başlıkta Arona ön plana çıkıyor.

Karşılaştırma | Opel Crossland X vs Seat Arona

Konfor ve yol tutuş anlamında Opel Crossland X, daha yumuşak süspansiyon ile Arona’dan daha başarılı. Çukur ve benzeri geçişleri daha az hissettiriyor. Ancak iki modelde zemin çok bozulduğunda, arka süspansiyonlarının sesli çalıştığını belirtmek gerek. Tabi ki sert süspansiyonlu Arona, Crossland X’e göre daha iyi bir viraj performansı gösteriyor. Yumuşak süspansiyona sahip Crossland X gövde salınımlarıyla performansınızı törpülüyor. Yalıtım konusunda iki modelde berabere bir performans gösteriyor.

Opel Crossland X vs Seat Arona Karar

B-SUV segmentinde yer alan modeller tasarımlarıyla gönüllerde taht kurdu çoktan. İki modelinde birbirine has üstünlükleri yer alıyor. Burada iki dikkat çekici başlık çıkıyor. Sportiflik mi yoksa konfor mu? İki farklı başlıktan size çekici gelen hangisi? İşte bu soruların cevabını verdiğinizde doğru model karşınızda olacaktır. Daha konforlu ve kaliteli detaylar isterseniz Crossland X ön plana çıkıyor. Sportif görünüm ve performans isterseniz Seat Arona. Tabi ki unutmadan Seat Arona 127.500 TL, Opel Crossland X ise 146.900 TL fiyat etiketine sahip. Karar sizin.

Alper Güler
2008 yılından bu yana otomobil yayıncılığı sektörünün her alanında görevlerde bulunan Alper Güler, Türkiye’de dijital otomobil yayıncılığına Otomobil Dünyam çatısı altında başlatmıştır. 2014 yılında Doğan Yayın Holding bünyesinde çalışan Alper Güler, 2017 yılı sonunda bugün Medicon Grup adını alan Carmedya’da görevine devam etmektedir. Bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.
https://www.carmedya.com

    Benzer yazılar

    Yukarı