Buradasınız
Home > Güncel > Hyundai Roadshow 2016

Hyundai Roadshow 2016

CARMEDYA.COM – Güney Kore merkezli üretici Hyundai, Tucson ve Elantra modellerini daha da popüler hale getirmek ve Euro 2016 sponsorluğunu duyurmak için 10.000 km uzunluğunda bir Türkiye turuna çıktı.

Yaklaşık 40 gün sürecek olan bu tura güney Ege ayağında katılma fırsatımız oldu. Bu organizasyon sayesinde yaz aylarında test edeceğimiz iki modeli de önceden deneyimlemiş olduk. Lansmanı geçtiğimiz yıl yapılan Tucson’un 2 litre hacimli turbo Diesel motora sahip versiyonunu tura katan Hyundai, bu sayede merak ettiğimiz modellerinden birisini daha sürmemizi sağlamış oldu. Görünüm olarak daha önce test ettiğimiz benzinli modelden farklı olmayan otomobilin iç tasarımı da kardeşiyle aynı.

Vergiler nedeniyle artan fiyatını arka plana atabilmek için bu motora özel Executive donanım paketiyle ithal edilen araçta Elite Plus donanımına ek olarak elektrikli ön yolcu koltuğu, ön koltuk havalandırmaları, elektrikli bagaj kapağı ve far yıkama sistemi gibi aksesuarlar bulunuyor.

185 beygir güç, 400 Nm tork üretebilen 2 litre hacimli turbo Diesel motoruyla birlikte 6 ileri vitesli, tork konvertörlü otomatik şanzımana da kavuşan modelin bu ünitesi motorla çok uyumlu. Yine standart olarak sunulan dört tekerlekten çekiş sistemiyle birlikte ağırlığı 1.8 tonun üzerine çıkan araç, 1.750-2.750 d/d arasında üretebildiği maksimum torku sayesinde hem ara hızlanmaları sorunsuz şekilde tamamlıyor hem de vites küçültmek zorunda kalmadığından kabine sızan motor sesi yükselmiyor. İlerleyen aylarda daha detaylı test yazısını paylaşacağımız Tucson 2.0 CRDI’ın yakıt tüketiminin, daha küçük hacimli benzinli motora sahip olan kardeşinden daha düşük olduğunuysa söyleyebiliriz.

Direksiyonuna oturma şansı bulduğumuz ikinci araç olan Elantra bu kasasıyla bizi ilk defa konuk etti. Eskisinden çok daha Avrupai bir görünüme sahip olan yeni Elantra’nın iç mekanı da bu değişimi yansıtıyor. Daha ilk denemede ses izolasyonunun da iyileştiğini söyleyebileceğimiz Elantra’nın detaylarını da önümüzdeki aylarda paylaşacağız.

Bu arada önceki nesilde deneme şansı bulduğumuz 1.6 litre hacimli turbo Diesel motor ve 7 ileri vitesli, çift kavramalı, yarı otomatik şanzıman ikilisi bu araca da uygulanmış. 136 beygir güç, 300 Nm tork üretebilen motor, donanıma yeni eklenen sürüş modlarıyla birleştiğinde daha da performanslı bir yapıya bürünmüş. Tahmin edileceği gibi yakıt tüketim değerleri de daha önce ulaşılanlardan çok farklı değil.

Haziran ayına kadar devam edecek olan Türkiye turu kapsamında uğranacak illerin listesine buradan ulaşabilirsiniz.

    Benzer yazılar

    Yukarı