Buradasınız
Home > Güncel > Gençliğin Yeni Gözdesi: Hyundai i20 Troy 1.2 Mode

Gençliğin Yeni Gözdesi: Hyundai i20 Troy 1.2 Mode

Hyundai’nin B sınıfına yeni bir rekabet getiren modeli i20, “i” serisinin diğer modellerini andırıyor. Selefi Getz’den daha modern bir tasarıma sahip olan i20 özellikle far ve stop lambalarının genişliği ile dikkat çekiyor. Getz’e göre daha uzun, alçak ve geniş olan i20, Avrupalı tasarımı ile rakipleriyle boy ölçüşebilecek düzeyde bir otomobil. Geniş renk yelpazesi ise otomobilin çok farklı canlı renklerde seçilebilirliğini arttırıyor. Fıstık yeşili renge sahip test aracımız, beş gün süren testimiz boyunca oldukça dikkat çekti. Dış tasarımda dinamik ve sportif bir yapı var. Yuvarlak hatlı geçişler ve motor kaputundan başlayarak profilden arka tarafa kadar uzanan sportif çizgiler 20-30 yaş arası müşteri portföyü için i20’yi cazip kılıyor. 3940 mm uzunluğunda, 1710 mm genişliğinde, 1490 mm yüksekliğinde olan araçta 2525 mm’lik dingil mesafesine sahip. 295 lt’lik bagaj hacmi bu sınıfın en genişi ve geniş bagaj kapağı kolaylıkla açılarak yükleme kolaylığı sağlıyor. Ayrıca kapıların genişliği araca inip binmeyi  rahatlatıyor.

Test: Hyundai i20 Troy 1.2 Mode

İÇ MEKAN

Aracın iç mekanı oldukça ferah, bu noktada küçük sınıf bir otomobilde olduğunuzu hissetmiyorsunuz. Ön konsolda kullanılan malzeme kalitesi orta düzyde ve şık duruyor. Müzik sisteminin çevresindeki metalik kaplama şık bir görünüm oluşturmuş. Bu arada koltukların yumuşaklığı dikkatimi çekti.  Açıkçası bu kadar rahat olacaklarını tahmin etmiyordum.

Yol bilgisayarının, silecek ya da sinyal kolunun üzerinden kumanda edilemiyor olması sürüş güvenliğini riske atıyor. Orta konsolun sağ tarafında kalan yol bilgisayarını kumanda eden düğmeye sürücünün ulaşması zor. Gösterge aydınlatmaları benim favori rengim mavi olduğu için oldukça güzel görünüyordu. Klimanın performansı oldukça iyi ancak motorun performansını etkilemiyor değil. Direksiyon tasarımını çok beğendim. Direksiyon üzerindeki müzik sistemi düğmelerinin kullanımı da kolay. USB girişi artık olmazsa olmazlardan. Bu özelliği sayesinde de birçok farklı aleti USB girişini kullanarak, çalıştırmak mümkün.

Test: Hyundai i20 Troy 1.2 Mode

PERFORMANS VE SÜRÜŞ

Test sürüşümüz boyunca 6.9 litre ortalamayı aşmayan 1.2 motor aynı hacme sahip rakiplerine göre şehiriçi tüketiminin yaklaşık yüzde 15 düşük olması ile dikkat çekti. Düşük motor hacmi ve yakıt tüketimine rağmen, kullanıcısına 1.2 litrelik bir otomobilden beklenmeyecek bir performans sunan otomobilde, 78 HP güç üreten 1248 cc hacminde benzinli motor kullanılıyor. i20’de en dikkat çekici motor seçeneği olan 1248 cc hacmindeki bu benzinli motor, 4000 d/d’de 119 Nm maksimum torka sahip. Hyundai i20, bu motorla ve standart olarak sunulan 5 ileri manuel şanzımanla 165 km/s maksimum hıza ulaşırken, 0-100 km/s hızlanmasını 12,9 saniyede gerçekleştiriyor. 100 km’de 5,2 lt ortalama yakıt tüketemiyle segmentinin en iddialılarından biri olan motorun CO2 salınımıysa kilometre başına sadece 124 gram. Otomobilin süspansiyon sistemi orta sertlikte. Bu nedenle virajlarda yana yatma yaşanmıyor. Hyundai i20 çok zorlandığında önden kayabiliyor. Ancak aracı sınıfına ve gücüne uygun kullanırsanız herhangi bir problem yaşanmıyor.

GÜVENLİK

Euro-NCAP çarpışma testinden beş yıldız alan i20 zaten bu başarısıyla fazlasıyla kendini kanıtlamış durumda. Ayrıca yaya güvenliğinde de yüzde 64’lük derece ile tüm küçük sınıf modeller arasındaki en başarılı sonuca imza atmış. Aracı limitlerinde ve efendi kullandığınız sürece güvenlik açısından problem yaşamıyorsunuz.

SONUÇ

Hyundai’nin Avrupalı tüketici için Avrupa’da tasarlanan B-Segmenti’ndeki yeni modeli i20, Mayıs ayında Türkiye’de satışa sunulduktan sonra yerli üretim müjdesiyle bir kez daha Türkiye’nin gündemine oturmuştu. Segmentinin en iddialı otomobillerinden biri olan Hyundai i20, 2010 Mayıs ayından itibaren Hyundai’nin İzmit Fabrikası’nda üretilmeye başlandı ve tüm Avrupa ülkelerine Türkiye’den ihraç ediliyor. i20 herşeyden önce gurur duyulacak bir araç. Ben test sürüşü sonunda tüketici gözüyle baktığımda herşeyi ile bu aracı sevdim ve satın alınabilecek bir araç olduğunu düşünüyorum. Özellikle üniversiteli gençliğin, ekonomik yakıt tüketimi ve canlı renkleri nedeniyle bu aracı tercih edeceğini tahmin ediyorum.

Yazı ve fotoğraflar: Berk ERTÜKEL

Test: Hyundai i20 Troy 1.2 Mode

[table id=96 /]

    Benzer yazılar

    Yukarı