Buradasınız
Home > Güncel > Ekonomik Performans: Renault Megane Coupe 1.5 dCi

Ekonomik Performans: Renault Megane Coupe 1.5 dCi

Renault’nun yenilenen Megane ailesinin en dikkat çekici üyesi Megane Coupe, sportif kullanım keyfiyle, yakıt ekonomisini başarıyla buluşturuyor.

Fransız markanın yeni tasarım anlayışını yansıtan Megane Coupe, dinamik tasarımıyla öne çıkıyor. Coupe gövde yapısıyla ailenin en sportif üyesi olan Megane Coupe, önde tampona doğru uzayan farları, ön ızgaranın iki yanına yerleştirilen metal görünümlü kaplama ve tampona entegre sis farlarıyla atletik bir tasarıma sahip. Aracın motor kaputunun üzerinde U şeklinde bir çıkıntı oluşturarak, A sütunlarına kadar devam eden keskin hatlar, otomobile güçlü bir karakter sağlıyor. Megane Coupe’nin yay gibi gergin profili bombeli tasarlanan arka bölümde büyük stop lambaları ve tamponun ortasına yerleştirilerek, egzoz çıkışı görünümü verilen üçgen şeklindeki metal görünümlü kaplama ile tamamlanıyor.

Test: Renault Megane Coupe 1.5 dCi

Aracın iç mekanı Megane ailesinin diğer üyeleriyle tamamen aynı tasarıma sahip. Kaliteli plastik ve krom görünümlü malzeme ile deri döşemenin birlikte kullanıldığı kabinde ön panelin ortasından geçen krom görünümlü bölüm aracın sade iç tasarımına bir parça da olsa sportiflik katıyor.

Sabit hız sisteminin direksiyon üzerinden kumanda edilebildiği Megane Coupe’nin gösterge paneli de yine ailenin diğer üyelerinde olduğu gibi sade ve kolay takip edilebilir hatlara sahip. Devir saati analog olarak yerleştirilirken, diğer tüm göstergeler için dijital ekran tercih edilmiş.

Orta konsolun en üst kısmında müzik sistemini takip edebildiğiniz bir bilgi ekranı bulunuyor. Bu ekranın altında havalandırma ızgaraları, dörtlü sinyal lambası ve merkezi kilit düğmesi yer alıyor. Daha altta ise klima ve müzik sistemlerinin kumanda bölümleri sıralanıyor.

Otomobilin deri koltuklarının özellikle yanal destekleri ve sertliği iyi ayarlanmış. Arka koltukların ortasında isteğe bağlı olarak açılıp kapanabilen bir kol dayama bölümü bulunuyor.

Test: Renault Megane Coupe 1.5 dCi

4295 mm uzunluğa sahip araç, 2640 mm’lik aks mesafesi sayesinde arkada yeterli diz mesafesi sunuyor. Ancak arkaya doğru alçalan tavan yapısı nedeniyle bu bölümde uzun boylu yolcular için baş mesafesi açısından sıkıntı olabiliyor. Bu arada coupe otomobillerin genelinde karşılaşılan arka bölüme geçiş Megane Coupe’de büyük bir sorun yaratmadı.

Otomobilin 344 litrelik bagaj hacmi sınıfı için oldukça cömert bir yükleme alanı sunuyor.

Test otomobilimizde Renault’nun kendisini kanıtlamış 1.5 litrelik dizel motoru görev yapıyor. 1461 cc hacmindeki dCi motor, 4000 devirde 105 HP güç üretirken, 2000 devirden itibaren 240 Nm tork sağlıyor. Yakıt ekonomisi konusunda öne çıkan motor, yine de alt devirlerde cansız kaldığı için spor sürüş keyfini biraz törpülüyor.  Ancak üst devirlerde yeterli performans sunan 1.5 litrelik dCi motor, 1280 kg ağırlığındaki otomobili çekmekte zorlanmıyor. 0-100 km/s hızlanmasını 10.9 saniyede gerçekleştiren Megane Coupe 1.5 dCi, 190 km/s hıza ulaşabiliyor. 6 kademeli düz şanzıman sistemiyle kombine edilen motor, 4.5 litrelik ortalama yakıt tüketimi ve 120 gr/km emisyon değerleriyle iddiasını ortaya koyuyor.

Test: Renault Megane Coupe 1.5 dCi

Test boyunca ses yalıtımı konusunda başarılı bir performans sunan Megane Coupe 1.5 dCi, coupe hatları nedeniyle özellikle arka görüşte sıkıntı yaratıyor. Otomobilin dar tasarlanan arka camı ve geniş C sütunları park sensörlerini zorunlu kılıyor. Ani manevralara çok iyi tepki veren direksiyonu beğendim. Renault’ya has kemikli vites geçişleri Megane Coupe’de de karşımıza çıkıyor ancak alışkanlık gerektiren bu durum fazlaca bir sorun yaratmıyor.

Gaz pedalıyla motorun uyumu son derece başarılı. Yüksek süratlerde sert girilen virajlarda arkadan kayma eğilimi gösteren otomobilde ESP sistemi biraz gecikmeli devreye giriyor ve bu da sportif sürüş hissini arttırıyor. Test boyunca aracın çok zorlandığında virajda arka dış tarafta kalan lastiğinin yerden koptuğunu gözlemledim. Bu ilk başta tedirginlik yaratsa da otomobil bu konumda bile dengesini başarıyla korumayı başardı. Euro NCAP testlerinden beş yıldız alan Megane ailesinin bu özel üyesi, spor bir otomobil kullanmak isteyen, ancak yüksek yakıt tüketimi ve yüksek vergilerden korkanlar için ideal bir otomobil diyebilirim.

Test: Renault Megane Coupe 1.5 dCi

Yazı: Önder Canözer

Fotoğraflar: Berk Ertükel

[table id=87 /]

Detaylı haber ve görseller Carmedya Ağustos 2010 sayısında… İndirmek için tıklayın…

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı