Buradasınız
Home > Güncel > Dönüşü Muhteşem Oldu

Dönüşü Muhteşem Oldu

Bundan tam 70 yıl önce 4×4 segmentini yaratan ve sonrasında da 90’lı yıllarda Grand Cherokee modeli ile lüks sportif arazi aracı (SUV) sınıfına anlam veren Jeep markası, tamamen yenilenmiş Grand Cherokee’yi Türkiye’deki tutkunları ile buluşturdu.

Uzun süredir suskun olan marka 2011 yılı ile birlikte yeniden atağa kalkarken, önce segmente giriş modeli Compass’ı ardından da Grand Cherokee’yi satışa sundu. Biz de yenilikten daha çok devrim diye niteleyebileceğimiz Yeni Grand Cherokee’yi Hatay ve Antakya’da gerçekleşen organizasyon sayesinde farklı offroad ve onroad parkurlarda kullanma imkanı bulduk.

Günümüzün en kabiliyetli ve en geliştirilmiş özellikleri ile donatılan tümüyle yeni Jeep® Grand Cherokee, 3.0 lt. CRD dizel motor ve iki ayrı donanım seçeneği (Limited ve Overland) ile Türkiye’ye muhteşem bir giriş yaptı.

Jeep Grand Cherokee

Zirve yarışının iddialı modelleri arasında yerini alan Jeep® Grand Cherokee; performans, incelik ve yeni çarpıcı atletik görünümü ile oldukça dikkat çekiyor. Yeni nesil özellikler ile kusursuz hale getirilen 20’den fazla ödülün sahibi Grand Cherokee, tartışılmaz arazi performansı, yolda sürüş konforu, üstün teknolojik özellikleri ve lüks iç mekan tasarımı ile tüm kalıpları altüst ediyor.

Jeep®’in geleneksel 7 çubuklu ızgarası, yuvarlatılmış ön farları ve ikizkenar yamuk çamurlukların yeni Jeep® Grand Cherokee’de de aynen korunduğu görünüyor… Grand Cherokee’nin sökülebilir ön alt rüzgarlığı, yakıt ekonomisini, on-road ve off-road performansını olumlu yönde etkiliyor.

Jeep Grand Cherokee

Araca yandan bakıldığında ise; atletik yapısı, 13cm uzatılmış dingil mesafesi, iç mekanda özellikle arka yolcular için daha fazla diz mesafesi sunuyor…

Grand Cherokee’nin açılır arka cam ve opsiyonel elektrikli bagaj kapısı, araca eşya yüklemede ve boşaltmada oldukça kolaylık sağlıyor. Arka kısımda bulunan geri görüş kamerası, sürücüye arkayı görebilme rahatlığı sağlıyor.  Arka cam bagaj kapısı ise uzaktan kumanda ile de açılıp kapanabiliyor.

20 yılda 4 milyondan fazla satış gerçekleştiren Grand Cherokee, yepyeni Quadra-Lift™ yüksekliği ayarlanabilen süspansiyon sistemi ile efsanevi arazi gücüne güç katarken, yeni Selec-Terrain™ ile de kullanıcıların sürüş koşullarına en uygun çekiş sistemini seçmelerine imkan veriyor.

Jeep Grand Cherokee

Jeep Grand Cherokee, en iyi sürüş performansı için beş ayrı yükseklik ayarı özelliğine sahip yeni Quadra-Lift™  hava süspansiyon sistemini sunuyor. 20.6 cm yükseklik, karayolu sürüşü sırasında hem gelişmiş yakıt ekonomisi ve hem de gelişmiş aerodinamiklik sağlıyor.

Normal Sürüş Yüksekliği (NRH)

Off-Road 1: Engelleri aşmada ek yükseklik için aracı 3.3 cm daha fazla kaldırarak 24 cm’lik açıklık yaratıyor.

Off-Road 2: Jeep®’in efsanevi arazi gücünü sunuyor ve 27 cm’lik zemin yüksekliğine ilave olarak 6.6 cm’lik yükseklik sağlıyor.

Park Modu: Kolay hava girişi/çıkışı ve üst bagaj yüklemesi için aracı NRH’den 3.8 cm kadar alçaltıyor. NRH ve Park Modu sürücü tarafından seçilebiliyor. Bu da, sürücüye aracın sürüş yüksekliği üzerinde kontrol imkanı sağlıyor.

Aero Modu: Aracı NRH’den 15.2 cm kadar alçaltıyor. Aero modu, araç hızı ile kontrol edilerek, en iyi performans ve yakıt ekonomisi için ayarlanabiliyor.

Quadra-Lift: Konforlu, birinci sınıf sürüş sağlayan 4 köşeli havalı yaylar ile desteklenerek 10.4 cm’e kadar bir kaldırma mesafesi ekleyen Quadra-Lift, hem otomatik, hem de manuel olarak kontrol edilebiliyor.

Jeep Grand Cherokee

Quadra-Lift hava süspansiyon sistemine ek olarak, yepyeni Selec-Terrain çekiş kontrol sistemi, tüm arazilerde en iyi deneyim için sürücülerin arazi ayarını seçmesini mümkün kılıyor. Bu özellik, elektronik olarak kelebek kontrolü, şanzıman vites değiştirme, ara şanzıman, çekiş kontrolü ve elektronik sabitleme kontrolü (ESC) dahil, 12 farklı aktarma organı, fren ve süspansiyon sistemini koordine ediyor.

Jeep Grand Cherokee

Selec-Terrain’in kontrol ibresi tüm arazilerde en iyi sürüş deneyimine sahip olmak için sürücünün beş sürüş koşulu arasında seçim yapmasını mümkün kılıyor:

Kum/Çamur: Çekiş kontrolü ve Quadra-Lift tekerlek dönüşüne hassas bir tepki ile çalışarak, tork en iyi performans için ayarlanıyor.

Spor: Karayolunda gelişmiş  “eğlenceli sürüş” becerisi sağlıyor..

Otomatik: Herhangi bir karayolu veya arazi koşuluna otomatik olarak adapte oluyor.

Kar: Araç çekişi karla kaplı yollarda en üstün performans için ayarlanıyor

Kaya: Quadra-Lift hava süspansiyon sistemi 27 cm’lik maksimum yüksekliğe çıkarak; ara şanzıman, diferensiyal dişlileri ve kelebek düşük hız kontrolü sağlamak için koordine ediliyor…

Jeep Grand Cherokee

Yeni ön ve arka bağımsız süspansiyon sistemleri ile üstün yol tutuş ve sürüş konforu sunan Grand Cherokee, Jeep markasının 4×4 sistemi torque-on-demand (TOD) (değişken tork) ve çekiş gücünü koruyor ve başarılı bir asfalt sürüş performansı yaşatıyor. CRD V-6 turbo dizel motor ile donatılan Grand Cherokee, uzmanlık alanı olan arazide de beklentileri boşa çıkartmıyor. 241 Hp güç ve 550 Nm tork üreten güçlü motoru ile Grand Cherokee, hayatın sıradışı yanıyla tanışmak isteyenleri macera ve özgürlüğe davet ediyor…

Jeep Grand Cherokee 83 bin 343 Euro’dan başlayan fiyatlarla Türkiye’de satışa sunuluyor…

Önder Canözer / Hatay

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı