Buradasınız
Home > Güncel > Dizel Otomatik Superb Fiyatıyla Vuracak!

Dizel Otomatik Superb Fiyatıyla Vuracak!

Skoda’nın makyajlanan amiral gemisi Superb modeli, İstanbul’da düzenlenen etkinlikle tanıtılırken, Türkiye’ye özel olarak üretilen 1.6 litrelik dizel motor ve DSG şanzımana sahip versiyonu kullanma imkanı bulduk.

Araçla ilgili izlenimlerimi yazının sonunda bulabilirsiniz ancak öncelikle detaylara göz atmakta yarar var;

Çek üretici Skoda, yeni model atağına makyajlanan Superb ile devam ediyor. Skoda’nın “Amiral Gemisi”, markanın yeni tasarım unsurlarıyla daha etkileyici bir görünüme bürünürken, yenilenen iç mekânı ve artırılan teknik özellikleriyle de iddialı. Bununla birlikte bazı motor seçeneklerinde yakıt tüketimi yüzde 19’a varan oranlarda düşerken Superb, daha çevreci bir araç haline geldi. Makyajlı Superb, Türkiye’de biri benzinli, toplam dört farklı motor seçeneği ve 58 bin 900 TL’den başlayan özel tanıtım fiyatlarıyla satışa sunuldu.

Skoda Superb’in, ilk kez piyasaya sunulduğu 2001 yılından bu yana orta üst sınıfın standartlarını yeniden belirlediğini, her zaman müşterilerine, kullanıcılarına beklentilerinin üzerinde konfor sunduğunu anlatan Yüce Auto Skoda Genel Müdürü Tolga Senyücel, yenileme operasyonu sonrasında ortaya, “Amiral gemisi” tanımlamasını tam olarak hak eden bir otomobil çıktığını ifade etti. Superb’in, biri benzinli toplam dört farklı motor seçeneğiyle satılacağını belirten Senyücel, 1.6 lt’lik 105 HP gücündeki TDI motor ve DSG otomatik şanzıman kombinasyonunun, “sadece Türkiye pazarına özel” geliştirildiğine dikkat çekti.

Skoda Superb

Bu özel motor ve şanzıman seçeneğinin, Skoda’nın Türkiye pazarına verdiği önemin bir başka göstergesi olduğuna da değinen Senyücel, “Bugüne kadar 7 bin adedin üzerinde Superb satışı gerçekleştirdik. Yenilenen Superb modelimiz için ise bu yılın sonuna kadar 1700 adetlik satış hedefi koyduk. Superb için özel bir tanıtım fiyatı da belirledik. 1.4 lt TSI 125 HP’lik versiyon 58 bin 900 TL, 1.6 lt 105 HP DSG versiyonu da 73 bin 900 TL’den başlayan fiyatlarla satışa sunduk. Superb’in yanında, elbette yeniliklerimiz hız kesmeyecek. Çünkü Skoda, 2015 yılına kadar tüm model yelpazesini yenilemiş ve genişletmiş olacak. Bu arada Türkiye’deki yapılanmamızı da her anlamda yenilemeyi, geliştirmeyi sürdürüyor, geleceğe hazırlanıyoruz. “ dedi.

Ağırbaşlı ve daha dinamik

Markanın yeni tasarım felsefesine uygun olarak ön ve arka görünümü yenilenen Superb, artık ağırbaşlı kimliğinin yanı sıra dinamik tasarımıyla da sınıfında çıtayı bir adım daha yukarı taşıyor.

Aracın ön bölümü, A sütununa kadar yeniden tasarlandı. Radyatör ızgarası, logo, ön farlar ve sis lambaları, tampon, ön çamurluk ve motor kaputu tamamen yeni. Superb, ilk kez LED teknolojili gündüz farlarının entegre edildiği bi-xenon farlara ve LED teknolojili sinyal lambalarına sahip oldu.

Aracın arka bölümü de tamamen yeniden tasarlandı. Arka lambaların girintileri yeniden biçimlendirilirken, C-şeklindeki görüntü LED lambalar sayesinde artık daha dikkat çekici şekilde Superb’te yerini alıyor.

Skoda Superb

Daha fazla konfor

Superb’te kullanılan ve patenti Skoda’ya ait olan akıllı Twindoor bagaj kapağı, yenilenen versiyonda da yerini korudu. Bagaj kapağının iki değişik şekilde açılmasına olanak tanıyan bu sistem sayesinde kullanıcılar, isterlerse sadece bagaj bölümünü isterlerse de arka camla birlikte kapağın tamamını açabiliyor. Açma mekanizması, Superb’de daha da kullanışlı bir hale getirildi.

Superb, sınıfının arka koltuktaki yolculara en fazla diz mesafesi sunan aracı olmaya devam ediyor. Aracın arka koltuğunda oturanlar için 157 mm’lik diz mesafesi bulunuyor.

Superb’in yükleme bölümü de rakipsiz. Sedan versiyonun bagaj kapasitesi 565 litre, Combi’ninki de 603 lt. Her iki aracın bagaj hacimleri, arka koltukların yatırılmasıyla 1.670 ve 1.835 litreye yükseltilebiliyor.

Yakıt tüketiminde daha cimri

Skoda Superb, motorlar ve sürüş sistemleri konusunda da bir adım ileri gidiyor. Tüm dizel motorların yanı sıra 1.4 lt TSI 125 HP benzinli motorda standart olarak sunulan Start/Stop ve fren enerjisini geri kazanım sistemleri sayesinde yakıt tüketimi ve emisyon oranları yüzde 19’a varan oranlarda azaltıldı.

Yenilenen Superb, Türkiye’de tamamı Greentech teknolojisine sahip bir benzinli ve üç de dizel motor seçeneğiyle satışa sunuldu. Benzinli motor seçeneği, 125 HP gücündeki 1.4 TSI. Bu motor, manuel şanzımanla satılıyor.

Dizel motorlarsa, 1.6 lt 105 HP’lik TDI ile başlıyor. Bu motor, manuel vites kutusunun yanı sıra sadece Türkiye’ye özel DSG otomatik şanzıman seçeneğine de sahip. Manuel viteste fabrika verilerine göre 4.5 litre ortalama yakıt tüketimi ile eskisine oranla yüzde 10 daha ekonomik. 1.6 TDI 105 HP DSG şanzıman fabrika verisi ise 4.6 litre ile sınıfının en rekabetçi modellerinden biri olduğunu kanıtlıyor. Superb, tamamen dolu bir depo ile yaklaşık 1300 km’yi kat edebiliyor. Aynı motorun manuel vitesli versiyonu ise, bir öncekine göre yüzde 10 iyileştirme ile 100 km’de ortalama 4,5 lt’lik bir tüketim değeri ile ekonomikliğini kanıtlıyor.

Superb’de ayrıca 2.0 lt TDI 140 HP DSG, 2.0 lt TDI 170 HP DSG ve 2.0 lt TDI 170 HP DSG 4×4 seçenekleri de bulunuyor.

Superb Combi ise, sadece 1.6 lt TDI 105 HP dizel motorla satılıyor. Superb Combi de, isteğe bağlı olarak DSG otomatik vites seçeneğiyle satın alınabiliyor.

Skoda Superb

Yeni nesil otomatik park yardımcısı

Skoda Superb’in güvenlik ve konfor donanımları genişletildi. 6 hava yastığının yanı sıra ABS, Elektronik Denge Kontrol Sistemi (ESC), Patinaj Önleyici Sistem (ASR), Motor Çekiş Kontrol Sistemi (MSR), Lastik Basınç Kontrol Sistemi, Hidrolik Fren Asistanı (HBA), Elektronik Diferansiyel Kilidi (EDL), Elektronik Stabilite Frenleme Sistemi (ESBS), Direksiyon Yönlendirme Tavsiyesi (DSR), Yokuş Kalkış Desteği (Hill Holder) ve Sürücü Yorgunluk Tespit Sistemi gibi güvenlik unsurları standart olarak sunuluyor.

Yenilenen Superb’te donanım seçeneklerine göre artık daha fazla konfor donanımı sunuluyor. İkinci nesil Otomatik Park Yardımcısı bunlardan biri. Sistem, yola paralel park etme ve park yerinden çıkma fonksiyonuna ek olarak, artık dik olarak ve geri manevrayla da park edebilmeye olanak tanıyor.

Adaptif Bi-Xenon farlar, yine isteğe bağlı alınabilen Solar Hücreli Sunroof, KESSY (Anahtarsız Giriş-Çıkış ve Çalıştırma Sistemi),10 hoparlörlü ses sistemi, ısıtmalı ve havalandırmalı ön koltuklar, ısıtmalı arka koltuklar gibi unsurlar da, isteğe bağlı donanımlar arasında bulunuyor. Solar Hücreli Sunroof, araç güneşli havada park halindeyken, güneş panellerindeki enerjiyle çalışan bir vantilatör sayesinde iç mekanın sıcaklığını yaklaşık 25 derece kadar düşürebiliyor.

Skoda Superb

İlk sürüş izlenimi

Skoda’nın makyajlanan Superb modelinde daha ağırbaşlı ve dinamik tasarımın yanında özellikle arka diz mesafesi beni son derece etkiledi. Sınıfına referans olabilecek nitelikteki iç mekan genişliği ferah ve aydınlık bir ortam sunarken, konforlu yolculuk imkanı sağlıyor.

Aracın 1.6 litre 105 HP TDI motor ve 7 ileri otomatik DSG şanzımana sahip versiyonunu İstanbul Dolmabahçe ve Şile arasındaki güzergahta kullanma imkanı buldum.

Öncelikle dizel motorun çok sessiz çalıştığını, aracın genelinde ise oldukça iyi bir ses yalıtımının sağlanmış olduğunu belirtmem gerek.

Motor beklentimizin aksine alt devirlerden itibaren yeterli gücü sunarken, DSG şanzımanın kuzursuz çalışması ve sarsıntısız ve seri vites geçişleri performansı olumlu yönde etkiliyor.

Değişen direksiyon çok daha kullanışlı ve iç mekanda ergonomik açıdan bir sorunla karşılaşmıyorsunuz.

Oldukça iyi ve net bir görüş alanına sahip araçta eleştirebileceğim te nokta orta konsol tasarımının markanın diğer modelleriyle benzerlik göstermesi. VW Grup bünyesindeki markaların hemen hemen tüm modellerinde benzer tasarımların görünmesi maliyet açısından her ne kadar önemliyse de üst segment araçlarda daha farklı bir beklentiye ister istemez giriyorsunuz.

Ancak buna rağmen kumanda panelleri ve dokunmatik dijital ekran tasarımı ve büyük tuşları sayesinde pratik bir kullanıma sahip.

Aracı Şile’nin virajlı yollarında sürüş güvenliğini gözardı etmeyecek şekilde bir parça zorlama imkanı da bulduk. Sert girilen virajlarda ESP sisteminin yumuşak müdahalelerini ancak çok dikkat ederseniz hissetmeniz mümkün.

Sistem o kadar iyi çalışıyor ki aracın şeridinden kopmasına izin vermezken, siz içeride en ufak bir rahatsızlık  ve tedirginlik bile duymuyorsunuz. Superb’in fren sisteminin de aynı derecede başarılı olduğunu söylemekte yarar var.

Süspansiyonlara gelecek olursak sertliği son derece iyi ayarlanmış süspansiyonlar sayesinde kesinlikle konfodan ödün vermeyeceksiniz.

Ve gelelim en önemli noktaya. Superb’in dizel versiyonda 73 bin 900 TL’den ve benzinli versiyonda 58 bin 900 TL’den başlayan fiyatları dikkate alınacak olursa, aracın fiyatının orta segmentteki modellerle bile rekabet edebileceği ortaya çıkıyor. Özellikleri dikkate alıacak olursa Superb, fiyat avantajıyla pazarın önümüzdeki dönemde en iddialı oyuncusu olacağa benziyor.

Yazı ve Fotoğraflar: Önder Canözer & Skoda Medya

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı