Buradasınız
Home > Güncel > Yepyeni markadan yepyeni bir 4×4: INEOS Grenadier

Yepyeni markadan yepyeni bir 4×4: INEOS Grenadier

CARMEDYA.COM – INEOS Otomotiv, merakla beklenen 4×4 modeli Grenadier’in örtüsünü kaldırdı.

İlk bakışta her ne kadar Land Rover Defender modelini anımsatan bir görünüme sahip olsa da, aslında aracın hikayesi oldukça ilginç.

Bir Defender hayranı olan İngiliz milyarder Sir James Arthur Ratckiffe, Land Rover’dan Defender modelinin telif haklarını almayı denemiş ama başarılı olamayınca hayalindeki 4×4 modelini geliştirmeye karar vermiş.

Sonuç olarak Ratcliffe tarafından kurulan INEOS Otomotiv, uzun bir sürecin sonunda ilk 4×4 modeline kavuştu. Yepyeni bir platformdan yükselen model henüz test aşamasında olsa da çarpıcı tasarımıyla dikkatleri şimdiden üzerine çekmeyi başarıyor. 

Şirketin Tasarım Bölümü Başkanı Toby Ecuyer tarafından Grenadier, özünde faydası olan, modern, işlevsel ve son derece yetenekli bir 4×4 araç olarak tanımlanıyor. 

INEOS Otomotiv’in CEO’su Dirk Heilmann ise açıklamasında şunları söyledi; “Grenadier’in tasarımını bu süreçte bu kadar erken paylaşabildiğimiz için çok mutluyuz. Çoğu üretici çekimser dururken, biz yeni bir iş kuruyoruz, yeni bir marka oluşturuyoruz ve bu heyecan verici yolculuğa insanları götürmek istiyoruz. Tasarımı göstermek artık aracın gelişiminin kritik bir sonraki aşamasına odaklanmamıza olanak tanıyarak, kapasitesini ve dayanıklılığını test etmemizi sağlıyor. Önümüzdeki yıl boyunca farklı koşullarda prototiplerle 1.8 milyon kilometre test yapacağımız çok zorlu bir programımız var. Bugünden itibaren kamuflaja, köpük bloklara veya sahte panellere ihtiyaç duymadan aracı açık şekilde test edeceğiz ve bu bir avantaj.”

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı