Buradasınız
Home > Güncel > Tofaş tıbbi destek ekipmanları üretimiyle ödül aldı

Tofaş tıbbi destek ekipmanları üretimiyle ödül aldı

CARMEDYA.COM – Sürdürülebilirlik Akademisi tarafından bu yıl yedinci kez gerçekleştirilen Sürdürülebilir İş Ödülleri düzenlenen online törenle duyuruldu.

Sürdürülebilir iş alanında lider akademisyenlerden oluşan 39 kişilik jüri üyelerinden canlı yayında görüşlerin alındığı tören, salgın nedeniyle online olarak düzenlendi.

Tofaş, salgının ilk yükselişe geçtiği mart ve nisan aylarında, Covid-19 ile mücadelede yoğun emek sarf eden sağlık çalışanları için gerçekleştirdiği tıbbi ekipman üretimi ile İşbirliği-Covid 19 kategorisinde ödüle layık görüldü.

Tofaş süreç boyunca ürettiği ekipmanları, ihtiyaç bildiren hastanelere İl Sağlık Müdürlükleri koordinasyonunda teslim etti. Toplam 70 ildeki sağlık kuruluşuna sağlık ekipmanı teslim eden şirket, bu süreçte toplam 1.300 adet entübasyon kabini ve biyolojik numune alma kabininin üretimi ile 50 bin adet siperlikli maske üretimi gerçekleştirdi. Tofaş çalışanlarının gönüllülük ilkesi ile üretimini gerçekleştirdikleri ekipmanların tasarımları ise diğer işletmelerin de hızla ve standartlara uygun şekilde üretim yapabilmesine destek olmak amacıyla web sitesinde açık kaynak olarak yayınladı. Bu sayede yaklaşık 15 farklı firma tasarımlardan faydalandı ve üretim gerçekleştirdi.

Tofaş Araç Mühendisliği Direktörü Erkan Polat

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Tofaş Araç Mühendisliği Direktörü Erkan Polat, ödülü almaktan ötürü mutluluk duyduklarını dile getirdi. Tofaş’ın iş süreçlerini “sürdürülebilirlik” yaklaşımı çerçevesinde şekillendirdiğine değinen Polat “Tofaş olarak, dünyanın ve ülkemizin mücadele ettiği Koronavirüs (Covid-19) salgını karşısında biz de üzerimize düşeni yapmak istedik. İhtiyacı belirlemek için ön araştırmalar yaptık, hastanelerde koruyucu sağlık ekipmanlarına ihtiyaç olduğunu gördük. Biyolojik örnek alma kabini, entübasyon kabini ve siperlikli maske için benzer ürünleri inceledik ve seri üretime en uygun çözümü ArGe merkezimizde hızla geliştirdik. Tofaş ArGe, fabrikamız içindeki yetkinliklerimiz ile tedarik zincirimizin gücünü birleştirdik ve yaşanan zorlu süreçte fedakarlıkla çalışan sağlık personelinin korunmasına katkı sunduk. Bu süreçte yan sanayi kuruşların, endüstriyel ürünler geliştiren firmaların bize verdiği destek ve yaptığımız işin fayda sağladığını görmek; en büyük motivasyon kaynağımız oldu” dedi.

Ekipmanların tasarım ve üretiminde çok sayıda Tofaş çalışanının örnek bir çalışma sergilediğini de sözlerine ekleyen Polat “Bu beraberlik ruhu, yapılan işi çok daha kıymetli hale getirdi. Tofaş’ın resmi web sitesinde herkesin paylaşımına açtığımız  tasarımlarımızı kullanarak, koruyucu ekipman üretimini ve dağıtımını  bizlerle  gönüllü olarak gerçekleştiren kuruluşlar ve çalışanlarına da teşekkür etmek isterim” diyerek sözlerine son verdi.

Tofaş Fabrikası’nda üretilen sağlık ekipmanları

Tofaş’ta üretilen ekipmanların tamamı Koronavirüs testleri esnasında, sağlık personelinin maksimum seviyede korunması için geliştirildi. Tüm hastane ve sağlık  personeli için çok  önemli olan ekipmanlar siperlikli maske, biyolojik örnek alma kabini ve entübasyon kabininden oluşuyor.

Siperlikli maskeler, hasta ile yüzyüze  çalışırken personeli  aerosollerden korurken, biyolojik örnek alma kabini hastalardan numune alınırken hemşire ve doktorların korunması amacıyla kullanılıyor. Hastane içinde kullanıma yönelik olarak üretilen kabinler, hasta  yada  virüs  şüphesi olan  kişi  kabinin içine girdikten  sonra  şeffaf ve izole  edilmiş  delikleri bulunan ön kısımdan,  sağlık personelinin  numune  alma işlemini yapabileceği şekilde tasarladı. Tofaş mühendisleri, kabini tasarlarken yüksek enerjili mor ötesi   ışın lambaları ile  sterilizasyon sağlayacak  sistemler geliştirdiler. Ayrıca, kabin içinde negatif basınç oluşumu elde edilerek, hem  sağlık personelinin  hem de  test yapılan kişinin korunması sağlanıyor.

Tüm bu geliştirmelerde konu uzmanı doktorların görüşleri  alındı ve Tofaş ArGe’de numune  ürünler üzerinde   doğrulamalar  yapıldı. Bu şekilde sağlık çalışanı örnekleri güvenli bir şekilde alabilirken; her kullanımdan sonra kabininin içinde yer alan ultraviyole ışık sistemi ile dakikalar içersinde bir sonraki hastaya kadar virüs yayılımına izin vermeyecek şekilde temizlenmesi sağlanıyor.

Entübasyon kabini de entübasyon operasyonu sırasında, hastalar operasyon yatağındayken doktorları aerosollerden koruyor. 

Tıbbi destek ekipmanları, https://tofas.com.tr/Pages/page27.aspx adresinden görüntülenebiliyor. Ekipmanların üretimini gerçekleştirecek firmalara, Tofaş gerekli durumlarda teknik destek de sağlıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı