Buradasınız
Home > Güncel > Lüksün Performansla Buluşması: BMW 7 Serisi

Lüksün Performansla Buluşması: BMW 7 Serisi

CARMEDYA.COM – BMW’nin amiral gemisi niteliğindeki 7 Serisi, model gamı içerisinde gerek donanımı, gerek sürüş dinamikleri, gerekse de yüksek malzeme ve işçilik kalitesiyle markayı lüks segmentte yıllardır başarıyla temsil ediyor.

Bugüne kadar keskin hatlarıyla karşımıza çıkan 7 Serisi, geçirdiği son yeniliğin ardından daha bombeli hatlar ve daha sportif bir ön yüze kavuşmuştu.

Almanya’nın Münih kenti ve civarında yaklaşık 200 km’lik bir güzergahta otoban ve virajlı yollarda 7 Serisi model gamının ülkemizde de satışa sunulan ve model gamının en çok tercih edilen üyelerinden biri olan 730d xDrive versiyonunu kullandım. Ancak aracın performansından ve sürüş dinamiklerinden bahsetmeden önce tasarımına bir göz atmakta yarar var.

Yukarıda da bahsettiğim üzere aracın köşeli hatları da son yenilikle birlikte giderek yumuşamış ancak BMW’nin imzası niteliğindeki çift böbrek şeklindeki ön ızgara ve çift yüzük şeklindeki LED teknolojisine sahip farlar yeni nesil 7 Serisi modellerinde de öne çıkıyor. Araç standart ve daha uzun şasiye sahip versiyon olmak üzere iki farklı gövde tipi seçeneği sunuyor. Standart versiyon 5079 mm. uzunluk, 1902 mm. genişlik ve 1471 mm. yükseklik değerlerine sahipken, uzun versiyonda uzunluk 5219 mm., yükseklik ise 1481 mm.’ye çıkıyor. İki aracın genişlikleri ise aynı. Dingil mesafesi açısından bakacak olursak, standart versiyonun 3070 mm.’lik aks mesafesi, uzun versiyonda 3210 mm’ye yükseliyor ve özellikle arkada oturan yolcular için üst düzey konfor sunulmasını sağlıyor.

Aracın tasarımını bir iki kelimeyle özetlemeye çalışırsak sanırım onu en iyi tanımlayan kelimeler ağırbaşlılık ve sadelikteki prestij duygusu olacaktır. Genel olarak sağlam ve tok bir görünüme sahip 7 Serisi, LED teknolojisine sahip stop lambaları ve gövdenin her bölümünde görülen krom detaylarıyla meraklı bakışları üzerine çekmeyi başarıyor.

Aracın daha bombeli hatları otomobili olduğundan daha küçük ve kompakt bir yapıda göstermesine rağmen, dış boyutlarıyla 7 Serisi halen iç mekandaki geniş kullanım alanının garantisini veriyor.

7 Serisi’nde hangi gövde versiyonunu seçerseniz seçin sizi ferah ve aydınlık bir iç mekan ve oldukça geniş bir diz ve baş mesafesinin karşılayacağından emin olabilirsiniz.

BMW 7 Serisi

Yüksek kalitedeki deri döşeme ve yine kaliteli işçilik aracın içerisindeki prestij duygusunu en üst düzeye çıkartıyor. Ön panel genel hatları itibariyle diğer BMW modellerinden tanıdık gelecektir. Orta konsolun üst kısmında BMW Connected bilgi ekranı bulunuyor. Vites kolunun sağ tarafında yer alan kumanda aracılığıyla bu ekran üzerinden araçla ve multimedya ile navigasyon sistemleriyle alakalı birçok sisteme kumanda edebiliyorsunuz.

Çift renkli ön panelin ortasından kalınca ahşap görünümlü bir çıta geçiyor. Yine orta konsolun alt kısmında müzik ve klima sistemleri sıralanıyor.

Aynı zamanda geniş bir otomobil olan 7 Serisi’nde ön panelde de sade ve şık çizgiler devam ediyor. Gösterge panelinin renkleri diğer modellerde olduğu gibi sürüş modlarına göre değişim gösteriyor.

Her yöne ayarlanabilen ve sertliği iyi ayarlanmış koltuklar sayesinde rahat ve konforlu yolculuklar sizi bekliyor. Derinlik ve yükseklik ayarına sahip direksiyonu da eklersek, ideal sürüş pozisyonumuzu bulmak hiç de zor olmuyor.

Özellikle arka bölümde özel uçaklardaki konforu aratmayacak derecede başarılı bir diz ve baş emsafesi sunuluyor. Opsiyon olarak tercih edilebilen ön koltukların arkasındaki ekranlar aracılığıyla multimedya sistemlerini kullanabiliyorsunuz.

BMW 7 Serisi

BMW 7 Serisi’nde de yine BMW patentli EfficientDynamics teknolojisi kullanılıyor. Vites kolunun solunda kalan bölümde yer alan düğmeler yardımıyla Sport Plus, Sport, Comfort ve ECO PRO sürüş modları arasında geçiş yapabiliyorsunuz.

EcoPro moduyla birlikte devreye giren fren enerjisi geri kazanım teknolojisi sayesinde kazanılan enerji aküde biriktiriliyor.

Otomobil ülkemizde 730d ve 750d versiyonları, standart ve uzun şasi gövde tipleriyle ve xDrive çeliş sistemiyle satışa sunuluyor.

Serinin en güçlü modeli 760i olurken, bu model 6.0 litrelik 544 HP ve 750 Nm tork değerlerine sahip. Benim kullandığım 730d xDrive ise serinin yakıtta en cimri üyesi olarak öne çıkıyor. 2993 cc hacmindeki motoruyla 4000 d/d’de 258 HP güç ve 1500 d/d’de 560 Nm tork değeri sunan otomobilin 0-100 km/s hızlanması ise sadece 6 saniye sürüyor. ECO PRO modunda ve sakin kullanımda 100 kilometrede ortalama 6.0 litrelik yakıt tüketimi değeri ise konfor, prestij ve performansın buluştuğu bir otomobilin aynı zamanda yakıtta cimri olabileceğinin de kanıtı olarak karşımıza çıkıyor.

Otomobilin son hızı ise 250 km/s ile sınırlandırılmış durumda…

Aracın sertliği iyi ayarlanmış süspansiyon sistemi ve xDrive çekiş sisteminin sedan karoserle bütünleştiğinde verdiği üst düzey sürüş keyfi nedeniyle bu araçtan kolay kolay inmek istemeyeceksiniz.

Yazı: Önder Canözer / Münih – Almanya

Fotoğraflar: BMW

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı