Buradasınız
Home > Güncel > Jeep Compass Yeni Yüzüyle Türkiye’de

Jeep Compass Yeni Yüzüyle Türkiye’de

Jeep Compass

CARMEDYA.COM – Jeep Compass, yeni yüzü ve gelişen özellikleriyle Türkiye’de biri benzinli, ikisi dizel olmak üzere toplam 3 motor seçeneği ve 2 zengin donanım paketiyle satışa sunuldu. Lansmana özel 189 bin TL’den başlayan satış fiyatıyla lüks kompakt SUV segmentinin en yeni oyuncusu olarak rekabete katılan Jeep Compass, standart olarak sunulan 4×4 çekiş sistemi ve 9 ileri otomatik şanzıman gibi özellikleriyle ön plana çıkıyor.

Jeep Compass Türkiye lansmanı Jeep markası için hazırlanan ve Koç Topluluğu Spor Kulübü Bağlarbaşı Korusu içinde yer alan Jeep Experience Center’da gerçekleşti. Burada Jeep Experience Center’dan kısaca bahsetmek gerekirse, Jeep Experience Center (JEC), mevcut Jeep kullanıcıları ve potansiyel müşterilerin kullanımına açık, içinde güzel ve zorlu bir parkuru olan bir merkez olarak tasarlanmış. Bu alanı kullanmak isteyenler, JEC’e test sürüşü yapmak üzere randevu alarak geliyorlar. Burada profesyonel sürücüler ile off-road deneyimini yaşayarak otomobillerin sınırlarını görebiliyorlar.

Jeep Türkiye Marka Direktörü Sinan Saip Bel

Yeni Jeep Compass ile ilgili açıklamalarda bulunan Jeep Marka Direktörü Sinan Saip Bel, “Eylül ayı itibarıyla satışa sunduğumuz Jeep Compass, lüks kompakt SUV müşterileri tarafından merakla beklenen, off-road kabiliyetinin yanı sıra diğer ürün özellikleriyle de segmentini yukarı çekecek bir model olarak ön plana çıkıyor. Dünya genelinde yoğun talep gören, yılın son çeyreğinde satışına başlıyor olduğumuz Jeep Compass’tan satışa sunmak üzere, ilk etapta 150 adet araç getirdik. Modelin daha yolara çıkmadan büyük talep gördüğünü artan telefon trafiğimizden anlıyoruz” dedi.

Global anlamda SUV pazarının her geçen gün önemini arttırdığına dikkat çeken Sinan Saip Bel, “Yeni Compass, 2020 yılında yüzde 20 oranında büyümeyle 7.5 milyon seviyesine ulaşması beklenen ve dünya genelinde oldukça önemli ve büyüyen bir segment olan kompakt SUV segmentinde yer alıyor. Jeep ürün portföyünde anlamlı bir oyuncu olarak dikkat çeken Jeep Compass ile biz de Türkiye’de geçmişten bugüne tarihin en yüksek satış adetlerine imza atacağımıza inanıyoruz. Hedefimiz 2020 yılında toplam satış olarak 10 bin adetlere ulaşmak” açıklamasında bulundu.

Jeep Compass

Tasarım
Compass’ta, yedili ızgaranın dışındaki bölümler, parlak siyah yüzeylerle yeniden yorumlanarak modernize edildi. Ön farların etrafını çevreleyen siyah kontür araca daha dinamik bir görünüm kazandırıyor. Arkaya doğru eğimli tavan çizgisi, şişkin çamurluklar ve belirgin omuz çizgisiyle yeni Jeep Compass, Grand Cherokee tasarım dilini yansıtıyor. Opsiyonel olarak sunulan parlak siyah tavan daha sportif bir görünüm sunuyor.

Çift parçalı açılabilir cam tavana sahip Yeni Jeep Compass arka tasarımında da LED teknolojisine sahip stop lambaları ile öne çıkıyor. Bagaj kapağına kadar uzanan iki parçalı stop tasarımı ise Yeni Jeep Compass’ın genişlik algısını arttırıyor.

İç mekan
Yeni Jeep Compass’ın içerisinde malzeme kalitesinin arttığı görünüyor. Trapez formlu orta konsolun üst bölümü donanım seviyesine göre değişkenlik gösteriyor; Longitude donanım seviyesi 5 inç, Limited versiyon ise 7 veya 8,4 inç’lik Car Play & Android özellikli dokunmatik ekrana ev sahipliği yapıyor. Opsiyon olarak sunulan 8,4 inç’lik dokunmatik ekranda Türkçe Navigasyon özelliği de bulunuyor. Bu bölümün altında iklimlendirme sistemine ait kumanda paneli ve hemen altında ise ayrı bir bölüm olarak vites konsolu yer alıyor. Vites kolu, Selec-Terrain kumanda paneli, elektrikli el freni, ‘start&stop’ (ESS) düğmesi, ses kontrol düğmesi ve mobil cihaz şarj ve bağlantı girişi ergonomik bir dizilimle orta konsolda toplanıyor.

Sürücünün görüş alanında olacak şekilde tasarlanan gösterge panelinin ortasında donanım seviyesine bağlı olarak 3,5 inç veya 7 inç olmak üzere iki farklı LED bilgi ekranı (DID) bulunuyor. Sınıfının en büyük bilgi ekranlarından biri olan 8,4 inç’lik versiyonda sürücü ekranda yer alacak bilgileri ihtiyacına göre kişiselleştirebiliyor. Ses sistemi veya sesli komut sistemi olmak üzere birçok fonksiyona erişim sağlayan çok fonksiyonlu direksiyon sürüş ergonomisini arttırırken sürücüye gözünü yoldan ve ellerini direksiyondan ayırmadan çoğu araç fonksiyonuna erişme imkânı tanıyor. Laptop veya tablet için tasarlanan ön yolcu bölümündeki file tipi cep veya çok katlı bagaj zemini başta olmak üzere akıllı tasarlanıp uygulanan saklama alanları kabin içindeki kalabalığın önüne geçerken kullanım ergonomisini de arttırıyor.

Jeep Compass

Çekiş sistemi ve performans
1.4lt. 170 HP ve 2.0lt. 170 HP’lik Limited versiyonda sunulan ‘Jeep Selec-Terrain’ 4×4 sürüş sistemi, “Normal, Kar, Kum ve Çamur” sürüş modları sunuyor. 9 ileri otomatik şanzıman bütün dört tekerlekten çekişli Jeep Compass versiyonlarda standart olarak sunuluyor. 4×2 güç aktarma sistemiyle donatılan Jeep Compass versiyonları ise altı kademeli manuel şanzımanla kombine ediliyor.

Biri benzinli ikisi dizel olmak üzere 3 farklı motor seçeneği ile satışa sunulacak olan Jeep Compass’ın, 5500 d/d’de 170 HP, 2500 d/d’da 250 Nm tork üreten 1.4 litre MultiAir2 Turbo motoru, dokuz vitesli otomatik şanzıman ve 4×4 konfigürasyonu ile tamamlanıyor. 120 HP ve 320 Nm tork üreten, altı vitesli manuel şanzıman ve 4×2 konfigürasyonuna sahip Stop&Start’lı verimli 1.6-litre MultiJet II motorlu Jeep Compass versiyonu dizel seçeneklerinden birini oluşturuyor. Dokuz ileri otomatik şanzıman ve 4×4 konfigürasyon ile 170 HP gücü üreten Stop&Start’lı 2.0-litre MultiJet II motor ise Compass’ın dizel serisini tamamlıyor.

Sipariş üzerine getirilecek olan 2.0lt 170 HP’lik motorla donatılan Trailhawk modelinde ise 2.5 cm’ye yakın bir oranda arttırılmış sürüş yüksekliği, kayma plakaları, 30 derece yaklaşma, 24.4 derece karın açısı ve 33.6 derece uzaklaşma açısı sağlayan ön ve arka kemerler, 17 inç arazi lastikleri ve 216 mm’ye kadar yerden yükseklik özellikleri bulunuyor.

Güvenlik
EuroNCAP’ten 5 yıldız almasıyla dikkat çeken Compass’ta Önden Çarpma Uyarı Sistemi, LaneSense Şerit Değiştirme İkaz Sistemi, Kör Nokta Uyarı Sistemi ve Arka Yol Algılama Sistemi, ekranda hareketli çizgilere sahip ParkView geri görüş kamerası, Otomatik Paralel ve Dikey Park Destek Sistemi bulunuyor. Compass’ta ayrıca Adaptif Cruise Control, elektronik devrilme önleyici özellikli Elektronik Stabilite Kontrolü (ESC) ve altı standart hava yastığı gibi 70’in üzerinde pasif ve aktif güvenlik ve emniyet özelliği de sunuluyor. Yeni Compass’ın “güvenlik kafesi” yapısında yüzde 65’in üzerinde yüksek dayanımlı çelik kullanılmış olması, modelin sağlamlığını pekiştiriyor.

 

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı