Buradasınız
Home > Markalar > Citroen > Citroen Advisor 400 bine ulaştı

Citroen Advisor 400 bine ulaştı

CARMEDYA.COM – Citroen’in interaktif çevrimiçi değerlendirme web sitesi Citroën Advisor, Türkiye’nin de içinde bulunduğu 57 ülkede hizmet veriyor.

400 bin adedin üzerinde değerlendirmeye ulaşan site ve tanıtıldığı günden bu yana sürekli geliştirilen arayüz, markanın deneyim paylaşımı konusunda önemli avantajlar sunuyor.

Citroën Advisor, 2014 yılı sonunda tanıtıldı. Yaygınlaşmaya devam eden arayüz bugün gelinen noktada 57 ülkede hizmet veriyor ve 400 bin’den fazla değerlendirmeye ulaşmış durumda. Büyük bir başarı yakalayan uygulama, zaman içinde Citroën’in şeffaflık ve müşterileriyle yakınlık hedefi için bazı özelliklerle geliştirildi.

Citroën Advisor, kullanıcılara farklı kullanım amacına yönelik birçok hizmet sunuyor. Bunlardan biri de Citroën Advisor Products. 2016 yılında devreye alınan bu ek uygulama müşterilerin teslimat sonrası yeni Citroën’leriyle ilgili görüşlerini değerlendirme ve paylaşma imkânı sunuyor. Burada satıcı değil, markanın kendisi değerlendiriliyor. Kullanıcı her bir modeli sanal showroom aracılığıyla her ülkenin kendi Citroën web sitesi üzerinden değerlendirebiliyor.

Türkiye’de de geçtiğimiz yıl Ekim ayında kullanıcıların hizmetine sunulan Citroën Advisor, kullanıcılara deneyimlerini paylaşma fırsatı sunarak markanın ürünlerine olan güvenini gösteriyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı