Buradasınız
Home > Güncel > Seat 70. yılını kutluyor

Seat 70. yılını kutluyor

CARMEDYA.COM – İspanyol otomobil üreticisi Seat, bu yıl 70’inci yaşını kutluyor.

İspanya’da araç tasarlayan, geliştiren, üreten ve pazarlayan tek otomotiv şirketi olan Seat, ülkede Ar-Ge sektör yatırımlarına öncülük ediyor. Üretiminin yüzde 80’ini ihraç eden marka bu sayede ülke ekonomisi için de önemli bir konuma sahip.

Barselona’dan dünyaya

Marka, 1953 yılında günde beş adet Seat 1400 aracı üreten Zona Franca fabrikasını açtı. Bu tesiste, 40 yıl boyunca Seat 600 ve Seat 127 gibi marka tarihinin iz bırakan modellerini üreten şirket yeni, daha büyük ve daha modern bir fabrika kurmaya karar verdi ve üretim sahasını 1993 yılında Barselona’dan Martorell’e taşıdı. Başlangıçta 1,47 milyar Euro tutarında yatırıma mal olan bu fabrika, günde 1500 adet üretilen ikinci nesil Ibiza ve yeni Cordoba otomobillerinin piyasaya sürülmesiyle üretime başladı.

Halen üç üretim merkezinde; Barcelona, El Prat de Llobregat ve Martorell’de, Ibiza, Arona ve Leon modellerini üreten marka, Ateca’yı Çek Cumhuriyeti’nde, Tarraco’yu Almanya’da, Alhambra’yı Portekiz’de ve SEAT’ın ilk yüzde 100 elektrikli aracı olan Mii electric’i Slovakya’da üretiyor.

Bugüne kadar 19 milyondan fazla araç üretme başarısı gösteren Seat, 1965 yılında Kolombiya’ya gerçekleştirdiği ilk ihracat satışından bu yana, İspanya’nın lider endüstriyel ihracatçısı konumunda bulunuyor ve halen İspanya ekonomisinin toplam ihracatının neredeyse yüzde 3’ünü oluşturuyor.

İspanyol üretici, 70 yıl içinde büyük bir değişim geçirdi. Önceden bir günde üretilen otomobil sayısı bugün üç dakikada üretiliyor. 1950’lerde bir Seat 600 için iki yıl beklemek gerekirken şimdi “Fast Lane” hizmetiyle 5 tıkla 10 dakikada araba satın alınıp 21 gün içinde araca sahip olunabiliyor.

Marka, 70 yıl içinde farklı sürüm ve nesilden toplamda 75 modeli piyasaya sürdü. Bunların arasında, 1953 yılında üretilen ilk otomobil olan Seat 1MD0 ve 1957’de pazara sunulduktan kısa süre sonra özgürlük ve ulaşım sembolü hâline gelen efsanevi otomobil Seat 600 gibi ünlü modeller de bulunuyor. 1984 yılında Ibiza, 1999 yılında ise Leon’un ilk nesilleri pazara sunuldu. 2016 yılında Ateca, Arona ve Tarraco ile SUV segmentine giriş yaparak ürün yelpazesini genişleten marka, 2019 yılında ise ilk elektrikli aracı olan Mii electric’i duyurdu.

70 yıllık yoluculuğunda otomobillerinin yanısıra, güvenlik sistemlerinden en gelişmiş bağlantı hizmetlerine kadar tüm alanlarda teknolojik bir gelişim sağlayan Seat, sürdürülebilir ve çevre dostu ulaşım hedefleri kapsamında da elektrikli araç üretiminde büyük bir atılım içinde. 2021 yılı sonuna kadar sunulacak olan yeni elektrikli ve hibrit modeller; PHEV versiyonu olan yeni Leon serisi, Tarraco PHEV ve yakın zamanda pazara sunulan, şarjlı ve elektrikli hibrit seçeneği olan Cupra Formentor, Mii’ye eşlik etmeye başlayacak. Ayrıca Mii electric gibi tamamen elektrikli yeni bir model olan el-Born da pazara sunulması planan modeller arasında yer alıyor.

Cupra

1996 yılında Ibiza Cupra pazara sunulmasından itibaren markanın sportifliğinin simgesi haline gelen Cupra, 2018 yılında da bir başka başarıyı simgeledi. Seat’ın kendini yenileme kabiliyetinin bir parçası olarak yeni bir marka adıyla otomotiv dünyasına dahil oldu. Şirketin daha özel bir ürün arayışında olan yeni pazarlara ve yeni müşterilere erişmesini sağlamak amacıyla yaratılan Cupra markası, motor sporları tutkunlarının ilgisini çekmek üzere tasarlandı ve elektrik temelli modellerinin çağdaş tasarımı ve sportif performansıyla öne çıkmaya başladı. Seat, Cupra Ateca ve yeni Cupra Leon’un yollara çıkarılmasından sonra Cupra Formentor’u da tanıttı. Seat’ın sportif markası için özel olarak tasarlanan ilk model olma özelliği taşıyor Cupra Formentor, Martorell’de yakın zamanda faaliyete başlayan “Cupra Garage” merkez ofisinde üretiliyor.

Ulaşım teknolojisi şirketi

Seat, son yıllarda araç üretiminin ötesine geçen bir ulaşım hizmeti sağlayıcısı olma yolunda özenli adımlar da attı. Bu sayede ortak, paylaşımcı ve sürdürülebilir ekonomi kapsamında geleceğin en önemli eğilimlerinden birine karşılık vermeyi amaçlayan Seat, 2019 yılında kentsel ulaşıma yönelik yeni ürün ve hizmetlere ilişkin stratejiyi yönetmek üzere mikro ulaşım alanında bütün Volkswagen Grubu’nun Yetkinlik Merkezi olarak seçildi.

Bu amaçla kentsel ulaşım alanında stratejik bir işletme birimi olan SEAT Urban Mobility’i hayata geçiren Seat, elektrikli EXS Kickscooter’a yeni bir modeli de ekledi: eScooter Concept ile eKickscooter Concept.

Kendini yenileme ve değiştirme kapasitesinin bir parçası olarak 2019 yılında yazılım geliştirme alanında hizmet veren SEAT:CODE’u yaratan Seat, böylece dijital dönüşümü hızlandırmaya devam etmeyi ve verimliliği artırmayı, ayrıca özel olarak markaya odaklanarak iş modellerini ulaşım, bağlantı ve kapsamlı yeni konseptler ekseninde güçlendirmeyi amaçlıyor.

Seat bu yıl içinde, 70 yıl önce kurulduğu şehri onurlandırmak amacıyla Barselona’nın kalbinde hayata geçireceği CASA SEAT ile de geleceğin ulaşım olanaklarının keşfedileceği bir buluşma noktası oluşturmayı amaçlıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı