Buradasınız
Home > Güncel > Rolls-Royce en özel gününde üretime geri döndü!

Rolls-Royce en özel gününde üretime geri döndü!

Fallback Image

CARMEDYA.COM – Koronavirüs sebebi ile üretimi geçici olarak durduran Rolls-Royce, Goodwood, West Sussex’teki üretim birimini Charles Rolls ve Henry Royce’un tanıştığı gün olan 4 Mayıs günü yeniden açtığını ve üretimin  başladığını  duyurdu.

4 Mayıs Rolls-Royce’un bugüne kadar süren uzun hikayesinde, önemli bir yer kaplıyor. 1904 yılının 4 Mayıs’ında, Charles Rolls ve Henry Royce, Manchester’daki Midland otel’de ilk kez tanıştılar ve o günden sonra, motorlu otomobiller ve lüks dünyası asla aynı olmadı. Charles Rolls, ilk yıldönümlerini kutlarken Royce ile ilgili “O gün dünyanın en büyük mühendisiyle tanıştım” demişti.

Sir Henry Royce

Rolls ve Royce, birlikte otomobil dünyasının geleceğini olağanüstü bir hale getirmek için bir vizyon paylaştılar. Bir mühendis olan Henry Royce, mükemmellik arzusuna ve daha sonra Rolls-Royce felsefesinin ayağı haline gelecek olan doğuştan gelen bir iş ahlakına sahipti. Bu da “Var olanın en iyisini al ve onu daha iyi yap.” düşüncesiyle ölümsüzleşecekti. 

Bir aristokrat olan Charles Rolls, ithal motorlu otomobil satışında deneyimli başarılı bir satıcıydı. İş ortağı Claude Johnson, Rolls ve Royce’un girişimlerine genel müdür rolüyle adım attı ve yeni doğan şirketin itibarını geniş kitlelere yaydı.
Kurdukları şirket, 116 yıllık tarihi boyunca olağanüstü zorluklar ve sorunlarla karşı karşıya kaldı. Hala emekleme döneminde olmasına rağmen, Rolls-Royce, 20. yüzyılın en büyük salgını olan İspanyol gribinin dünyayı sarstığı 1918’de ayakta kaldı. On yıl sonra, Büyük Buhran küresel ekonomiyi yerle bir ettiğinde yine sağlam durdu. Takip eden yıllar boyunca, Rolls-Royce, hem yurt içinde, hem yurt dışında ekonomik, politik krizlerin şoklarına dayandı ve fırtınalı, belirsiz bir dünyada sakinliğini ve sürekliliğini somutlaştırdı.

Daha yakın tarihlerde ise, 2008’in finansal krizi şirketi yıpratırken, diğer taraftan her zamankinden daha esnek ve kararlı hale getirdi. Marka her zaman yaratıcılık, bağlılık, cesaret ve dayanışmayla bütün zorlukları yendi. Bu yüzden Covid-19, muhtemelen Rolls-Royce’un karşılaştığı en büyük testlerden biri olsa da, kesinlikle ilk değil.

Rolls-Royce ailesinin şu anki nesli için evden çalışmak yeni bir deneyim oldu. Ancak sir Henry Royce için tamamen normaldi. Gerçekten de, en etkili tasarımlarından bazılarını, bugünkü üretim tesisi ve küresel Merkez Ofisinden sadece sekiz mil uzaklıkta tuttuğu West Wittering’deki evinde üretti. Royce, ofis ve fabrikanın gürültüsünden uzakta çalışarak huzur, sessizlik ve yalnızlık içinde ilham ve yaratıcı bir enerji buldu. Ayrıca Royce’un stüdyo evi sadece motorlu araçların değil, havacılık başarısının yıllıklarında önemli yer tutan bir motorun da doğduğu yerdi. 1919’da onun tasarladığı Eagle VIII. motoruyla, İngiliz maceracılar, yüzbaşı John Alcock ve teğmen Arthur Brown, ilk transatlantik uçuşu gerçekleştirdiler. 

Rolls-Royce Motor Cars CEO’su Torsten Müller-Ötvös yaptığı konuşmada; “Tarihi zamanları yaşıyoruz. En önemli odak noktamız, elbette, West Sussex, Goodwood’daki Rolls-Royce’un evinde güvenli bir şekilde üretime devam etmektir; ancak bu şaşırtıcı yıl dönümümüzü kutlarken, 116 yılın bize öğrettiği şeyleri sizlere yansıtmak istiyoruz. Bir şirket olarak, Rolls-Royce’un yıllar boyunca birçok kez belirsizlikle karşı karşıya kalmasına rağmen, temel ilkeleri değiştirilmemiş olarak daha esnek ve kendinden emin bir şekilde ortaya çıktığı bilgisinden güç alıyoruz. Mevcut ve daha önce yaşadığımız zorlukların bir benzeri görülmemiş olabilir, ancak geleceğe baktığımızda, dünyada onları aşmak için daha iyi hazırlanmış bir şirket olmadığından eminim.” dedi.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı