Buradasınız
Home > Güncel > Rolls-Royce arı popülasyonunu koruyor 

Rolls-Royce arı popülasyonunu koruyor 

CARMEDYA.COM – Otomobil üretimi geçici olarak durdurulmasına rağmen, Rolls-Royce’un evinde, başka bir üretim, dünyanın en özel balı rekora doğru koşuyor.

Üretimin üçüncü yılında, şirketin arı kovanında kendisini çalışmaya adamış 250 bin güçlü iş gücü, Rolls-Royce balı için belirlenen 2020 hacim hedeflerinin üstüne çıkacak şekilde örgütlendiler.

Bu dönemde kış mevsiminin getirdiği güç sayesinde, kovanlarından çıkan bal arıları, 42 hektarlık Rolls-Royce arazisi üzerine serpilmiş yarım milyon ağacın, vahşi çiçeklerin ve 8 hektarlık üretim alanının çatısında yetişen, İngiltere’de türünün en genişi olan Sedum bitkisinin üzerinde gezinerek yiyecek arıyorlar. Daha maceracı arılar ise 12 hektarlık Batı Sussex kırsalındaki Güney Downs Milli Parkı’nın ihtişamlığı arasında yer alan Goodwood arazisinde sorti yapıyor.

2017 yılında kurulan Goodwood arı kovanı, her biri şirketin ısmarlama atölyesinde yapılmış, el işi, cilalı, paslanmaz çelik bir tabela taşıyan, geleneksel İngiliz yapımı, altı adet ahşap arı kovanı içermektedir.Bu kovanlardan beş tanesi, Rolls-Royce üretim ailesinin üyesi olan araçların (Phantom, Wraith, Ghost, Dawn ve Cullinan) isimlerini taşırken, altıncısı ise, ünlü maskotu “Spirit of Extacy” ismini alarak markaya saygı duruşunda bulunuyor. 

Rolls-Royce’un evindeki 2 bin çalışanı gibi, arılar da nadir ve arzu edilen bir ürün üretmekten sorumlu. Her yılın sonunda, bölgedeki yerel uzman arıcılar tarafından titizlikle işlenen Rolls-Royce balı, motorlu araçlarını ısmarlamak için şirketin atölye süitine gelen müşterileri de dahil olmak üzere, markanın bütün misafirlerine servis ediliyor.  

Arı kovanı projesi, Rolls-Royce’un, İngiltere’deki bal arısı nüfusunun karşı karşıya olduğu gerçek ve mevcut tehdide verdiği yanıt niteliği taşıyor. Bal arıları, Rolls-Royce’un evinin etrafındaki yerel tarım ekonomisi için çok önemli olan meyve ve sebze bitkileri de dahil olmak üzere çok sayıda ağaç ve bitki türünün başlıca polen taşıyıcısı.  Bununla birlikte, öncelikle habitat kaybından kaynaklanan uygun beslenme alanı sıkıntısı, son yıllarda arıların sayılarını büyük ve artan bir baskı altına almış. 

Rolls-Royce’un evine komşu olan, South Downs Milli Parkı, aslında tam olarak bu ulusal eğilimi yansıtıyor. Bal arıları, bombus arıları ve Adonis Mavi Kelebeği dahil olmak üzere polen taşıyıcılarını destekleyen doğal habitat, arıların rahat hareket etmelerini zorlayan bölünmelerden dolayı şu an milli parkın sadece yüzde 4’ünü oluşturuyor.

Arı kovanının oluşturulması, bu kritik sorunu çözmek için, South Downs ulusal parkında başlayan bu yeni bir güven kampanyasına erken bir destek verdi. Bu kampanya, çiftçileri ve toprak sahiplerininde desteğiyle, habitat alanlarını birbirine bağlamak, arıların ve diğer tozlayıcı türlerin gelişmesine yardımcı olmak için, çiçek açısından zengin yeni  ‘koridorlar’ oluşturmayı destekliyor. 

Rolls-Royce küresel iletişim direktörü Richard Carter, “Goodwood’da hayata geçirdiğimiz arı kovanı projesi, çevreye olan bağlılığımızın altını çiziyor” diyor ve ekliyor “Sürdürülebilir binalarımız, termal havuzlarımız, yağmur suyu yönetim sistemlerimiz ve Orman kuşları sığınağımız, Goodwood’daki rolls-Royce’un evini İngiltere’nin en çevre dostu üretim tesislerinden biri haline getirdi “ Büyük yaşam çatımız da dahil olmak üzere, alanımızın biyoçeşitliliğine dokunan bu proje sayesinde, hayati önem taşıyan, İngiltere’nin arı popülasyonunun korunmasına önemli bir katkı sağlıyoruz.”

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı