Buradasınız
Home > Güncel > Lansman / İlk Sürüş: Range Rover Evoque

Lansman / İlk Sürüş: Range Rover Evoque

Kökleri 2008 yılında Detroit Otomobil Fuarı’nda tanıtılan LRX konseptine kadar uzayan  Range Rover Evoque’u, Borusan Otomotiv CEO’su Eşref Biryıldız, Range Rover ve Land Rover Satış ve Pazarlama Müdürü Aslı Kayadeniz ile Borusan Otomotiv Kurumsal İletişim Direktörü Fatma Tüker’in evsahipliğinde Kapadokya’da gerçekleştirilen Türkiye lansmanında gerek asfalt, gerekse de offroad etaplarda yakından inceleme fırsatı bulduk.

Lansman öncesinde dünyanın birçok bölgesinde olduğu gibi ülkemizde de çeşitli aktivitelerle tanıtılan Evoque ile gerçek anlamdaki ilk tanışma Kayseri Havaalanı’nın kapalı otoparkında başladı.

Uzun süre Land Rover markası altında bulunan ancak artık kendi başına bir marka olarak yoluna devam eden ailenin prestij ve performans sembolü Range Rover’ın en küçük üyesi Evoque, klasik Range Rover çizgilerinden ilham alırken, LRX konseptinin çizgilerini de bu tasarımla harmanlayarak ortaya adeta görsel bir şölen çıkartıyor.

TASARIM

Önde tampon ve ön ızgara ve üzerindeki logo  Range Rover markasını vurgularken, ön ızgaradan başlayarak, geriye doğru incelerek uzayan far bloğu ve devamında çamurluk üzerinden kavis yaparak uzayan ve dikiz aynasının altında sona eren çizgi Evoque’a özel bir görünüm kazandıryor.

Öne doğru çıkan büyük ön tampon ve motor kaputu üzerindeki yüksek hatlar araca kaslı bir görünüm verirken, sürücü ve yolculara güven duygusu aşılıyor.

Yandan bakıldığında da bu kaslı ama bir o kadar atletik tasarım anlayışını başarıyla sürdüren Evoque, önden arkaya doğru yükselen gövde çizgisi ve incelen yan cam yüksekliğiyle ve çamurlukların dışa doğru devasa kabartısıyla performans ve güvenlik duygusunu başarıyla yansıtıyor.

Aracın arka bölümünde de yine gösterişli tampon, ince ve koyu renkli arka cam, bagaj kapağı üzerindeki Range Rover logosuyla tamamlanırken, önde olduğu gibi ince ve uzun tsarlanmış stop lambaları ve spoyler dinamik tasarımın dikkat çeken unzurları arasında yerini alıyor.

Pure, Dynamic ve Prestige olmak üzere toplam üç farklı donanım paketiyle satışa sunulan Evoque’da donanım paketine göre arka tamponun alt bölümü ve egzoz çıkışları da farklılaşıyor.

LRX konseptinin neredeyse bütün izlerinin yansıtıldığı Range Rover Evoque’u, tıpkı MINI modellerinde olduğu gibi çok sayıda renk seçeneğinin yanında farklı gövde ve tavan renkleri ile oldukça zengin kombinasyonlarla kişiselleştirme olanağına sahipsiniz.

İÇ MEKAN

Evoque dış tasarımındaki özel ve dinamik tasarım anlayışını kokpitte de başarıyla devam ettiriyor. İç mekanda kaliteli malzemeler ve işçilik prestij duygusunu ön plana çıkartıyor.

Sürücü odaklı tasarlanan orta konsol ve ön panel oldukça ergonomik. LED tipi aydınlatmalarla hoş bir ambiyans yaratılmış. İsteğe bağlı olarak iç mekandaki aydınlatma rengini değiştirebiliyorsunuz.

Aracın direksiyon tasarımı Freelander modelinin direksiyon tasarımını anımsatıyor. Yükseklik ve derinlik ayarlı direksiyonun üzerindeki düğmeler yardımıyla müzik, sabit hız sistemi ve telefon sistemine kumanda edebiliyorsunuz.

Gösterge paneli kolay takip edilebilir yapısı ve gözü yormayan aydınlatmasıyla başarılı bir tasarıma sahip. Sağda devir, solda ise hız göstergesinin yer aldığı panelin ortasında motor ısısı, yakıt durumu, otomatik vitesin konumu gibi çok sayıda bilgiyi derli toplu bir şekilde görebiliyorsunuz.

Orta konsol da yine derli toplu ama özel bir tasarıma sahip. Bu bölümde bulunan büyük LCD ekran aracılığıyla navigasyon sisteminden (henüz Türkiye versiyonu yok), multimedya sistemlerine kadar her türlü bilgiye ekran aracılığıyla ulaşabiliyorsunuz. Ekranın diğer önemli özelliği ise sürücü ve önde oturan yolcu için iki farklı görüntüyü ynı anda sunabiliyor olması. Sürücü radyo ekranına bakarken, özel cam yapısı sayesinde sğada oturan yolcu TV sisteminin görüntüsünü net bir şekilde izleyebiliyor.

Orta konsolda daha alt kısımda ise otomatik klima sisteminin kumanda düğmeleri bulunuyor. Bu bölümün altında elektronik park freni, ailenin diğer üyelerinden tanıdığımız iniş eğim kontrol sistemi ve ESP’yi devre dışı bırakmaya yarayan kumanda düğmesi yer alıyor. Daha altta ise vites bölümü konumlandırılmış.

6 ileri otomatik şanzımanla donatılan Evoque’da şanzıman sisteminde daha sonra değineceğim. Ancak burada tasarımla ilgili olan önemli detayı paylaşmakta yarar görüyorum. Evoque’da klasik bir vites kolu ararsanız bulamayacaksınız. Çünkü vites kolunun yerini premium modellerde sıkça rastladığımız joystick benzeri bir düğme alıyor. Bu düğme aracın motoru çalıştırıldığında otomatik olarak yuvasından yukarı doğru çıkıyor ve siz düğmeyi çevirmek suretiyle otomatik vitesin konumunu belirleyebiliyorsunuz. İsteğe bağlı olarak tercihinizi direksiyon arkasındaki kulakçıklardan yana kullanabilir ve yarı otomatik sürüş keyfini de yaşayabilirsiniz.

Vites bölümünün altında ise asfalt, kum/çakıl, çamur ve ağır arazi şartları için farklı ayarları otomatik olarak yapabileceğiniz düğmeler sıralanıyor. Bu sayede siz sadece sürüşe odaklanabiliyorsunuz ve geri kalan herşeyi Evoque sizin yerinize yapıyor.

Aracın özellikle öden bulunan koltukları sportif yapıları ve yanal, bel ve omuz destekleriyle çok başarılı. Sertliği de iyi ayarlanmış koltuklar sayesinde uzun yolculuklarda dahi kolayca yorulmuyorsunuz.

4355 mm uzunluğa, 1965 mm genişliğe ve 1635 mm yüksekliğe sahip araç, 266 mm dingil mesafesiyle iç mekanda yeterli kullanım alanı sunuyor. Ön bölümde baş mesafesi açısından sıkıntı yaşanmazken, arka bölümde uzun boylu yolcular için basık tavan yapısı nedeniyle özellikle offroad sürüş sırasında sıkıntı yaşanabilir.

Aracın isteğe bağlı olarak alınabilen panoramik cam tavanı da içeride aydınlık ve ferah bir ortam sağlıyor.

MOTOR

Lansman sırasında kullandığımız araçta Türkiye’de satışa sunulacak tek motor seçeneği olan 2.0 litrelik benzinli ünite bulunuyordu. Yurtdışında 2.2 litrelik dizel versiyonu da bulunan Evoque için Range Rover ve Land Rover’dan Sorumlu Satış ve Pazarlama Müdürü Aslı Kayadeniz, dizel motor seçeneğinin artan ÖTV oranları nedeniyle getirilmesinden vazgeçildiğini belirtirtti. İleride 1.6 litrelik motor seçeneklerinin de olma ihtimalini sorduğumuz Kayadeniz, bu konuda şu ana kadar herhangi bir adım atılmadığını, geleceğe yönelik böyle bir durumun şimdilik sözkonusu olmadığını da açıkladı.

Evoque’un Türkiye’de kullanılan 1999 cc hacmindeki 4 silindirli benzinli motoru 237 Hp güç ve 370 Nm tork değerlerine imza atıyor. 1670 kg ağırlığındaki araç bu sayede 217 km/s hız yapabilirken, 0-100 km/s hızlanmasını  7.6 saniyede gerçekleştiriyor.

100 kilometrede şehir içinde 11.9 litre, şehir dışında 6.9 litre ve ortalama 8.7 litre yakıt tüketimiyle dikkat çeken Evoque 199 g/km emisyon değerine ve 70 litre yakıt deposuna sahip.

Aracın sürekli dört tekerden çekiş sistemine sahip olduğu dikkate alınacak olursa ortaya çıkan tüketim değerleri açısından Evoque için tutumlu bir 4×4 demek herhalde yanlış olmayacaktır.

17 inç lastiklerin kullanıldığı araç önde hava soğutmalı 300 mm, arkada ise 302 mm çapındaki fren diskleri  sayesinde güvenlik sınırları içerisinde durabiliyor.

Aracın ele iyi oturan direksiyonu ve pedallardan gelen tepkilerle motorun uyumu mükemmel denilebilecek derecede başarılı. Ani hızlanma ve yavaşlama isteklerinize gecikmeden cevap veren araçta kullanılan 6 ileri otomatk şanzımanın geçişleri de sarsıntısız ve çok seri.

Sürüş boyunca takdirimizi kazanan süspansiyon sistemi ise en zorlu koşullarda bile optimum konforu yaşatmaya devam ediyor.

Evoque ülkemizde 70 bin 250 Euro’dan başlayan fiyat seçenekleriyle satışa sunuluyor.

Yazı: Önder Canözer

Fotoğraf: Önder Canözer & Range Rover

Detaylı haber, teknik özellikler ve fotoğraflar için Carmedya’nın Kasım 2011 sayısını indirin…

Range Rover Evoque lansman videosu için tıklayın…

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı