Buradasınız
Home > Güncel > “Gerekirse kendi maaşımdan vazgeçerim.”

“Gerekirse kendi maaşımdan vazgeçerim.”

CARMEDYA.COM – Alman motor yağı ve katkısı uzmanı Liqui Moly’nin Genel Müdürü Ernst Prost, çalışanlarına, işten çıkarma olmayacağının garantisini verdi.

Ernst Prost hafta başında, Liqui Moly çalışanlarına, 1000 Euro’luk prim ödemesi duyurusuyla sürpriz yapmıştı. Bu sürprizin ardından istihdam garantisi geldi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Prost şunları söyledi; “Korku ve kaygı içindeyken, büyük işler başarmayı bırakın, yaşamak bile zordur. O yüzden sizlere, hiçbir şekilde mali kayıplar yaşamak zorunda kalmayacağınız konusunda söz verdim. Hiç kimse işten çıkarılmayacak! Bu, bütün çalışanlar için geçerli. İster Almanya’da ister İspanya, Portekiz, İtalya, Fransa, Güney Afrika ve ABD’deki bağlı şirketlerde olsun. Buna Danimarka, İngiltere, Belçika ve Hollanda, Tayland, Çin, Japonya ve Hindistan da dâhil. “Küresel olan, sadece yaptığımız iş değil sorumluluğumuz da. Her yerdeki çalışma arkadaşlarımızın ailelerini geçindirebilmesi gerekiyor.”

En büyük önceliğinin, çalışanlarının ve ailelerinin sağlığını korumak olduğunu belirten Ernst Prost, “Diğer taraftan da mümkün olduğu sürece şirketi ayakta tutmaya çalışacağız. Zorlu ama gerekli bir ikilem,” diyor. Bunun koşulu, gerek üretim gerekse dağıtım zincirinin aksamadan işlemesi. “Bunu sağlayabildiğimiz sürece üretimi ayakta tutarız.” dedi.

Prost ayrıca, ücret ve maaşların kesintisiz ve zamanında ödenebilmesine de çok önem verdiklerini belirtti. Liqui Moly’nin bu yıl, sosyal sigorta primleri dâhil olmak üzere yaklaşık 57 milyon Euro maaş ödemesi gerekiyor. Ernst Prost bu durum için, “Bunlar, günlerdir gece gündüz kafamızı meşgul eden görevler” açıklamasında bulunurken, işler sarpa sararsa daha da ileri gideceğini belirterek şunları söyledi; “Durum bunu gerektirirse, kendi maaşımdan vazgeçerim. Ekibin kaptana güvenebilmesi için, herkes diyet öderken onun örnek olması gerekir.”

Prost sadece iş ortaklarına karşı değil, tüm dünyadaki çalışanlarına karşı da sorumluluğu üstlendi ve şu açıklamalarlda bulundu; “Yardımcı olabileceğimiz durumlarda bundan kaçınmayacağız. Bana şahsen ulaşan SOS çağrıları da oldu, örneğin Meksika’dan. Bu ülkeyi sadece yeni virüs kırıp geçirmekle kalmıyor, enflasyon ve şiddet de insanların hayatını tehdit ediyor.” Müşterilerin faaliyetlerinin temeli olan malları partnerlerimize ulaştırmak için elimizden gelen her şeyi yaparız. Çoğu ülkenin ekonomik gücü ve devlet yardım programları Almanya’dakiyle kıyaslanabilecek gibi olmadığından, Ernst Prost, diğer ülkelerdeki durumun daha da tehlikeli olduğunu düşünüyor. İtalya’ya bakıldığında bir felaket manzarası hakim. “Zaten zayıf durumdaki bazı ülkeler şimdiden yerlerde sürünmeye başladı. Olabildiğince uzun süre dik duracağız.”

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı