Buradasınız
Home > Markalar > BMW > BOM ile Kar ve Buz üzerinde adrenalin!

BOM ile Kar ve Buz üzerinde adrenalin!

CARMEDYA.COM – Borusan Otomotiv Motorsport (BOM) ve sosyal sorumluluk bilinci ile oluşturduğu BOM Akademi; Kar ve Buz Sürüş Eğitimi’nin 6’ncısını bu sene de donmuş Çıldır Gölü üzerinde sürdürdü.

Benzerleri Kuzey Avrupa ülkelerinde gerçekleştirilen adrenalin dolu etkinliğe bu sene Çıldır Gölü üzerinde BMW ve MINI ile yapılan buz sürüşüne, Sarıkamış’ta Land Rover Experience ile off-road kar sürüşü de eklendi. Bu eşsiz deneyime katılmanın fiyatı ise 5950 TL + KDV…

Meslek hayatımda bugüne kadar birçok lansmana ve etkinliğe katılmış biri olarak, benim açımdan da unutulmazlar arasına giren bu keyifli etkinlikte gerek Land Rover, gerek BMW model gamının ve MINI Countyrman ALL4’un en zorlu koşullarda neler yapabileceğini yakından görme fırsatı da buldum.

Kars’a yaptığımız keyifli yolculuğun ve Sarıkamış’taki konaklamamızın ardınan etesi güne ilk olarak Land Rover model gamıyla başladık. Alp Dağları’yla birlikte toz kristal karın yağdığı nadir bölgelerden biri olan Sarıkamış’ta BOM Akademi’nin profesyonel eğitmenlerinin eşliğinde Range Rover, Range Rover Sport, Range Rover Velar, Yeni Range Rover Evoque, Land Rover Discovery ve Range Rover PHEV modelleriyle Land Rover Experience off-road kar sürüşüne başladık.

İlk kullandığım araç olan Land Rover Discovery ile grubun en önünde başladığım yolculukta, diz boyu kar üzerinde tamamen kapanan ve görünmeyen yolları açarak ilerlemek, en zorlu geçitlerde bile aracın yetenekleriyle doğaya meydan okumak mutlaka yaşanması gereken bir deneyim oldu. Daha sonra kullandığım Velar ise beni açıkçası oldukça şaşırttı. Range Rover Velar gibi uzun gövde yapısına sahip aracın, bu koşullarda üst düzey konfor sunabilmeye devam etmesi ve zor koşulları eğlenceli hale getirmesi modeli gönlümde ayrı bir yere konumlandırdı. Yine bu koşullarda performansıyla şaşırtan diğer bir model Yeni Range Rover Evoque olurken, Range Rover Sport da tüm yeteneklerini ortaya koydu. Hibrit Range Rover PHEV ise gücü ilk andan itibaren kayıpsız iletebildiği için daha sakin ve kontrollü bir sürüşle Sarıkamış’ta doğayla mücadelede kardeşlerinden geri kalmadı.

Karla kaplı ormanların ardından, kar ve buzun örttüğü asfalt zeminde ve yoğun sis içerisinde Çıldır Gölü’ne yaptığımız 120 kilometrelik yolculuk ise başlı başına farklı bir deneyim ve adrenalin yaşatmayı başardı. Yolun sonunda ise buz tutmuş Çıldır Gölü’nde bu kez içimizi ısıtan BMW ve MINI modelleri oldu.

Tamamen kar ve buzla kaplı Çıldır gölü üzerinde, Kuzey Avrupa ülkelerindeki eğitim ve test pistlerine benzer şekilde hazırlanan parkurda ileri sürüş teknikleri uygulamalı olarak gösterildi.

BMW M5 Competition, BMW M4 Competition, BMW M240i xDrive ve Yeni BMW 320i M Paket modellerinin yanı sıra MINI John Cooper Works Countryman ALL4’un kullanıldığı etkinliklerde, katılımcılar BOM Akademi eğitmenleri eşliğinde, hem standart kış lastikleri hem de çivili yarış lastikleri ile otomobillerin sınırlarını zorladı. 

Buzda dans

Günün ikinci yarısında buzla dans için bizi bekleyen otomobiller arasında ilk olarak MINI John Cooper Works Countryman ALL4 ile cam gibi buz yüzeyin üzerinde slalom ve virajlarla dans macerası başladı. Standart bir kış lastiği takılı olmasına rağmen, kontrollü kayma ve doğru pilotaja ek olarak devreye giren güvenlik sistemleri ile bu MINI’nin buz üzerinde yapabildiklerine inanmak güç. Yürümenin bile neredeyse imkansız olduğu yüzeyde hiç bir yere dokunmadan pisti dönebilen araç ile buz üzerinde yaşadığım deneyim unutulmaz.

Daha sonra ise buz üzerinde özel hazırlanan pistte bu kez Yeni BMW 3 Serisi ile zamana karşı bir mücadele başladı. Çivili kar lastiklerinin de kullanıldığı araçta limitler zorlanırken, doğa ve otomobilin uyumu ile otomobilin sürüş dinamikleri arasındaki denge mutlaka yaşanılması gereken bir deneyim.

Son olarak ise adrenalin dolu bu özel parkurların ardınan BMW M4 ve BMW M5 Competition ile gerçekleştirdiğimiz drift deneyimiyle günü noktaladık.

  BOM’un 2020 kozu Cem Bölükbaşı

2008 yılında, ülkemizde motor sporlarının gelişimine ve Türkiye’nin yurtdışında tanıtımına katkıda bulunmak amacıyla kurulan Borusan Otomotiv Motorsport (BOM), 2020 sezonu lansmanını da Kars’ta gerçekleştirdi. Ülkemizi sanal arenada başarıyla temsil eden ve dünya ikinciliğine kadar yükselen Cem Bölükbaşı, Borusan Otomotiv Motorsport ile profesyonel sözleşmeye imza atarak takımın ‘Genç Yetenek’ projesi kapsamında gerçek pistlere transfer oldu. 2018 yılında ‘Sanaldan Gerçeğe giden Yol’ sloganı ile kurulan BOM E-Team’in misyonuna da paralel atılan bu önemli adım, espor yeteneklerinin motor sporlarına olan ilgisini artırmayı hedefliyor.

Takımın yeni sezon hedeflerinin açıklandığı lansmanda, Borusan Otomotiv İcra Kurulu  Başkanı Hakan Tiftik, Borusan Otomotiv Motorsport’un yeni sezonda da gençlere yatırım yaparak Avrupa pistlerinde başarılarını sürmeyi hedeflediğini belirtti. BOM’un bu sene pistlerde İbrahim Okyay, Levent Kocabıyık, Yağız Gedik, Fatih Ayhan ve Cem Bölükbaşı ile yarışacağını belirten Tiftik, geride kalan 12 yıllık süreçte; 4 kıtada, 20 farklı ülkede, 36 farklı pist ve 350’den fazla yarışta mücadele eden, bugüne kadar 13 kez Türkiye Pist Pilotlar Şampiyonluğu ve 4 Takımlar Şampiyonluğu elde eden ayrıca WTCC (Dünya Şampiyonası) takımlar beşinciliği, ETCC (Avrupa Kupası) Pilotlar ikinciliği ve İtalya 3H Endurance Champions Cup Pilotlar Şampiyonluğu gibi sayısız başarıya imza atan BOM’un yine Türk bayrağını uluslararası yarışmalarda gururla dalgalandıracağına inandığını söyledi.
 
BOM’un başlıca misyonları arasında motor sporlarına genç ve yetenekli sporcu yetiştirme hedefinin olduğunu belirten Hakan Tiftik, bu çerçevede 2018 yılında “Sanaldan Gerçeğe Giden Yol” sloganıyla E-Team GT Şampiyonası düzenlemeye başladıklarını hatırlatarak, “Dünyanın en çok izlenenleri arasında yer alan ve geleneksel sporlarla arasındaki mesafeyi gitgide kısaltan E-spor alanında da yetenekli gençlere destek olmak ve onları uluslararası arenaya taşımak istedik. Cem Bölükbaşı bu iki dünyada da yeteneğini ispatlayan çok genç bir pilot. E-sporda dünya sıralamasında 2.lik gibi çok ciddi bir dereceye sahip. 2019 sezonunda Borusan Otomotiv Motorsport’un Genç Yetenek Projesi kapsamında gerçek dünyanın önemli şampiyonalarından biri olan GT4 European Series’de ilk uluslararası startını aldı. Bir sonraki yarışta ise podyumun ikinci basamağına çıkmayı başararak bayrağımızı gururla dalgalandırdı. BOM’un sunacağı imkanlarla önümüzdeki dönemde çok daha büyük başarılara imza atacağına yürekten inanıyorum.” dedi.

Borusan Otomotiv 2020’ye iddialı girdi

Türkiye otomobil pazarının 2019 yılında yaklaşık %20 daraldığını, premium otomobil pazarının da genel sektöre paralel bir seyir izlediğini belirten Borusan Otomotiv İcra Kurulu Başkanı Hakan Tiftik, 2020’de piyasanın bu düşüşü telafi etmesini beklediklerini söyledi.  Tiftik, “2020 için daha iyi bir performans öngörüyoruz. Düşen faiz oranları, kurdaki istikrar, artan tüketici güveni ve ertelenen talebin harekete geçmesi umutları güçlendiren başlıca faktörler. Geçtiğimiz yılın sonunda pazarda başlayan hareketliliğin yılın geri kalanına yayılmasıyla 2020’de binek otomobil pazarının 450-470 bin, hafif ticari dahil otomotiv pazarının 600 bin seviyelerini göreceğini tahmin ediyoruz. Borusan Otomotiv olarak Premium otomobil segmentindeki öncülük vizyonumuzla yine sektörün en önemli oyuncularından biri olmaya devam edeceğiz.” dedi.
 
Yeni modellerin gelişiyle Premium segmentte yoğun bir rekabet yaşanacağını belirten Tiftik, “BMW 2 Serisi Gran Coupé modelimiz ile daha önce hiç rekabet etmediğimiz bir segmente oldukça iddialı bir giriş yapacağız. Yeni BMW 3 Serisi ve Yeni BMW 1 Serisi gibi geniş kitlelerin ilgisini toplayan yeni modellerimizle güçlü büyüme öngörüyoruz. Bunlara ilaveten BMW 7 Serisi, 8 Serisi Gran Coupé ve X7 gibi modellerimiz de üst segmentteki gücümüzü artıracak. Türkiye’de temsil ettiğimiz diğer markalarımızdan MINI’nin tamamen elektrikli ilk modeli MINI Electric ile bu alanda rekabete farklı bir boyut getireceğiz. 2020 yılında Land Rover’da da merakla beklenen Yeni Land Rover Defender ve Yeni Range Rover Evoque Türk tüketicisinin karşısına çıkacak. Jaguar’ın süper spor otomobili Yeni Jaguar F-TYPE da 2020’de Türkiye’de yollarla buluşacak. Tüm markalarımızdaki yeni modellerin etkisiyle, piyasadaki büyümeye paralel bir ivme doğrultusunda pazar payımızı arttırmayı hedefliyoruz.” dedi.

BOM Akademi Kar ve Buz Sürüş Eğitimleri

Her yıl Şubat ayında gerçekleştirilen organizasyonda BOM Akademi eğitmenleri katılımcılara güvenli sürüş eğitiminin yanı sıra eğlenceli ve adrenalin dolu bir deneyim yaşatıyor. Buz kalınlığının günlük olarak elektronik cihazlarla ölçüldüğü pistte katılımcılar BMW otomobillerin yüksek teknolojilerini limitlerine kadar zorlarken aynı zamanda karlı ve buz zeminde lastik, frenleme, vites değiştirme, sürüş çizgisi, yol tutuş dinamikleri ve elektronik destek sistemlerinin işleyişi gibi başlıklarda eğitimler alıyor.
 
BOM’un şampiyon pilotlarının ve eğitmenlerinin yönetiminde gerçekleştirilen organizasyonda en amatöründen en profesyoneline farklı bilgi ve tecrübe seviyesine sahip pek çok sürücü yer alıyor. Katılım şartı olarak sadece ehliyet sahipliğinin arandığı bu eğitimlerde, sahip oldukları deneyimi adaylara aktaran BOM’un şampiyon yarış pilotları, trafikte çok daha bilinçli sürücülerin yollara çıkmasına katkı sağlıyor.

 Borusan Otomotiv Motorsport

Borusan Otomotiv Motorsport (BOM), 2008 yılında Türkiye’de motor sporlarının gelişimine ve Türkiye’nin yurt dışında tanıtımına katkıda bulunmak amacıyla Borusan Otomotiv tarafından kurulmuştur. Milli sporculardan oluşan ekibi ile Türkiye dışında; 4 kıtada, 20 farklı ülkede, 32 farklı pistte 350’den fazla yarışta start almıştır. Borusan Otomotiv Motorsport, yurt içinde 13 Türkiye Pilotlar Şampiyonluğu ve 4 Takımlar Şampiyonluğu, yurt dışında WTCC (Dünya Şampiyonası) Takımlar beşinciliği, ETCC (Avrupa Kupası) Pilotlar ikinciliğini ve İtalya Endurance Champions Cup Pilotlar Şampiyonluğu elde etti. 

BOM Akademi

2008 yılında kurulmuş, 12 seneye ulusal ve uluslararası platformlarda kazanılmış 18 şampiyonluk sığdırmış olan Borusan Otomotiv Motorsport’un deneyimlerini aktarmak amacıyla, sosyal sorumluluk bilinci ile 2015 yılında kurulmuş olan BOM Akademi, organize ettiği Defansif, Performans, Motor Sporları, Kar ve Buz Sürüş Eğitimleri ile yaklaşık 3000 katılımcıya TOSFED ve Gençlik ve Spor Bakanlığı onaylı sertifikalarını dağıttı.

Yazı: Önder Canözer & Fotoğraflar: Borusan Otomotiv
Mekan: Sarıkamış & Çıldır Gölü / Kars

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı