Buradasınız
Home > Güncel > Toyota Gazoz Racing yeni WEC ve WRC yarış araçlarını sergiledi

Toyota Gazoz Racing yeni WEC ve WRC yarış araçlarını sergiledi

CARMEDYA.COM – Toyota, 2024 yılında pistlerde ve parkurlarda yarışacak yeni modellerini gösterdi.

2023 yılında Dünya Dayanıklılık Şampiyonası (WEC) ve Dünya Ralli Şampiyonası’nı (WRC) kazanan Toyota, son yıllarda elde ettiği başarıyı önümüzdeki yıla da taşımayı hedefliyor.

Yeni tasarım temasına sahip modeller, tamamen siyah mat bir renge boyandı. GR Yaris Rally1 Hybrid, WRC’de yarışacakken GR010 Hybrid ismi verilen araç ise dayanıklılık yarışlarında piste çıkacak. Yaris ralli aracında, markanın “Kaybetmekten Nefret Etmek” ruhunu temsil eden “Hız” konseptine yer verildi. Bununla birlikte “Prototip” konseptinde ise, motorsporlarından ilham alan ve sürekli gelişen daha iyi otomobiller yapma vizyonu yansıtılıyor. Yeni tasarım temaları, WRC ve WEC serilerinin yanı sıra Toyota Gazoo Racing’in katıldığı diğer şampiyonalarda da yer alacak.

Yeni sezonda da hedef şampiyonlukları korumak

Toyota Gazoo Racing 2024’te de Markalar ve Pilotlar Şampiyonluğu’nu almak için yarışacak. 2024’te Toyota’nın WRC kadrosu korundu. Buna göre marka adına son şampiyon Kalle Rovanpera/Jonne Halttunen, Sebastien Ogier/ Vincent Landais, Elfyn Evans/ Scott Martin ve Takamoto Katsuta/Aaron Johnston ikilisi WRC’de mücadele edecekler.

Bununla birlikte Toyota, 2024 yılında da WEC’in en üst sınıfı olan Hypercar kategorisinde (LMH sınıfı) iki araçlı bir ekiple yarışmaya devam ediyor ve takım bir kez daha şampiyon olmayı hedefliyor. Toyota’nın WEC yarışları sırasında sürekli olarak geliştirilen GR010 Hybrid yarış aracında, 7 numara olarak Mike Conway, Kamui Kobayashi ile Nyck de Vries yer alırken 8 numara olarak Sebastien Buemi, Brendon Hartley ve Ryo Hirakawa yarışacak.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı