Buradasınız
Home > Güncel > Stellantis elektrikli otomobillerde Almanya’da zirveye yerleşti

Stellantis elektrikli otomobillerde Almanya’da zirveye yerleşti

CARMEDYA.COM – Stellantis, eylül ayı satış rakamlarına göre Almanya’da tamamen elektrikli araçlarda ilk sıraya yerleşti.

Dünyanın önde gelen otomotiv gruplarından Stellantis, eylül ayında Almanya’nın elektrikli otomobil segmentinde ilk sırada yer aldı.

Alman Federal Motorlu Taşımacılık Kurumu’nun (KBA_Alman Karayolu Trafik Kanunu) verilerine göre Stellantis markaları kapsamındaki yaklaşık 7 bin 300 adet BEV model ile yaklaşık yüzde 23’lük bir pazar payına ulaşıldı. Bu da Almanya’da satılan neredeyse dört elektrikli otomobilden birinin Stellantis markasına ait olduğu anlamına geliyor. Eylül ayında Almanya’da, Opel Corsa Elektrik 2 bin 200 araçla ikinci sırada yer alırken, Fiat 500 Elektrik 1800 araçla üçüncü, Opel Mokka Elektrik ise 1300 araçla dördüncü oldu.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Stellantis Almanya Genel Müdürü Lars Bialkowski; “Eylül, dikkat çekici bir ay oldu. Almanya’da batarya elektrikli araç pazarında bir numara olduk. Bu başarı, BEV modellerimizin müşterilerin beklentilerini tam anlamıyla karşıladığını gösteriyor. Bu vesileyle tüm perakende ortaklarımıza ve tüm Stellantis ekibine teşekkürlerimizi sunuyoruz. Gelecek elektrikte. Dare Forward 2030 stratejik planımızda da bu hedefi belirledik ve her gün bu hedefe doğru emin adımlarla ilerliyoruz” dedi.

Stellantis Genişletilmiş Avrupa Bölgesi COO’su Uwe Hochgeschurtz ise; “Avrupa’da elektrifikasyondaki ivmemizi vurgulamak istiyorum. Yollarda birkaç BEV modelimiz var ve müşterilerimize sunduğumuz güncel 24 adet tamamen elektrikli model sayısını, 2024 sonuna kadar ikiye katlayacağız. Yılın başında kendimize Almanya’daki konumumuzu daha da genişletme ve pazar lideriyle aradaki farkı kapatma hedefi koyduk. Eylül ayında bu farkı azaltmakla kalmadık, hatta aştık” dedi.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı