Buradasınız
Home > Güncel > Porsche Macan elektriklendi

Porsche Macan elektriklendi

CARMEDYA.COM – Porsche Macan 2014 yılında ilk piyasaya sunulmasından on yıl sonra tamamen elektrikli modeli ile ikinci nesline adım atıyor.

Bugüne kadar dünya çapında 800 binden fazla Macan modelinin teslimatını gerçekleştiren Porsche, bu başarı hikayesini Leipzig tesisinde net karbon-nötr bir yöntemle üretilen tamamen elektrikli Yeni Macan modeli ile devam ettiriliyor.

Tanıtılan Yeni Macan 4 ve Macan Turbo, lüks bir SUV tercih etmek isteyen Porsche tutkunlarının beklentilerini tamamen karşılamayı hedefliyor.


Porsche AG’nin Yönetim Kurulu Başkanı Oliver Blume, “Macan’ı, sıra dışı elektrik performansı, yeni Sürücü Deneyimi ve etkileyici tasarımı ile tamamen yeni bir seviyeye çıkarıyoruz” dedi.

800 volt altyapısı

Yeni Macan Porsche’nin Premium Elektrik Platformu’nda yükselen ilk modeli oldu. Otomobil 800 Volt mimarisiyle tasarlanmış ve 100 kWh kapasiteli yüksek voltajlı bataryasıyla öne çıkıyor.

270 kW DC şarj kapasitesine sahip olan batarya, hızlı şarj istasyonunda otomobili yüzde 10’dan yüzde 80’e yaklaşık 21 dakika içerisinde şarj edilebiliyor. Sürüş sırasında ise rejenerasyon sayesinde 240 kW kadar enerji geri kazanılabiliyor.

Artan boyutlar


Yeni Macan karakteristik Porsche çizgisindeki coupe tavan tasarımı ve çerçevesiz kapıları ile birlikte şık ve sportif bir duruş sergiliyor. Yeni Macan 4784 mm uzunluğa, 1938 mm genişliğe ve 1622 mm yüksekliğe sahip. Otomobilin artan boyutları, daha keskin hatları ve Porsche Tasarım DNA’sı sayesinde dinamik bir görünüm sunuyor. Yeni Macan, artan aks mesafesi (2893 mm) ve 20 – 22’inç genişliğindeki jant seçenekleri ile daha kaslı görünüyor. Aracın çamurluklarında yer alan dört noktalı imza LED’lerine sahip olan gündüz farları aracın genişliğine vurgu yapıyor. Daha altta konumlandırılan ana farlarda ise Matrix LED teknolojisi opsiyonel olarak alınabiliyor. Aracın arkasındaki Porsche logosu artık 3 boyutlu şekilde stop farı grubunda yer alıyor.


Aerodinamik öğeler


Porsche, tasarım DNA’sını daha uzun menzil için iyileştirilmiş aerodinamizm ile birleştiriyor. Menzili ve güç tüketimini olumlu yönde etkileyen, aktif ve pasif aerodinamik ögeler sayesinde 0,25’lik bir hava sürtünme katsayısına sahip olan Porsche Aktif Aerodinamizm (PAA) yeni Macan’ın, pazardaki en aerodinamik SUV araçlarından biri olmasını sağlıyor.


PAA sistemi, adaptif arka spoileri, ön hava girişlerindeki aktif soğutma kapaklarını ve aracın altında yer alan esnek kaplamaları içeriyor. Ön far modülü altındaki hava kapakları ve alçak ön kısım, hava akışını iyileştiriyor. Arka kısımda ise yanal spoiler ve difüzör, aerodinamik bir verimlilik sağlıyor.

Daha geniş iç hacim


Modele ve araçta bulunan donanıma bağlı olarak arka bagaj kapasitesi 540 litreye kadar çıkabiliyor. Buna ek olarak, kaput altında, frunk olarak adlandırılan 84 litrelik kapasiteye sahip ikinci bir bagaj bölmesi bulunuyor. Bu, sayede içten yanmalı modele göre 127 litre daha fazla bagaj hacmi sunuyor.

Yeni Macan, kavisli bir tasarıma sahip 12,6 inç dijital gösterge paneli, 10,9 inç merkezi ekran ve opsiyonel olarak alınabilen yolcu ekranıyla birlikte yeni üç ekran ile donatıldı.

Porsche Sürüş Deneyimi ayrıca ilk kez, artırılmış gerçeklik teknolojisine sahip bir HUD (Head Up Display) ekranı içeriyor. Navigasyon okları gibi sanal görseller, akıcı bir şekilde gerçek dünyaya entegre ediliyor.

Arka aks yönlendirme ve iki valf amortisörlü ilk Macan


Porsche, Macan’ı geliştirirken Porsche’ye özgü sürüş dinamizmine ve karakteristik direksiyon hissine büyük bir önem vermiş. 4 tekerlekten çekiş sistemine sahip Macan 4 ve Macan Turbo’da Elektronik kontrollü Porsche Çekiş Yönetimi (ePTM) teknolojisi kullanılmış. Bu teknoloji geleneksel bir 4 tekerlekten çekiş sisteminden beş kat daha hızlı çalışıyor ve kaymaya karşı 10 milisaniye içerisinde tepki verebiliyor. Macan Turbo modelinde arka aksta yer alan elektronik kontrollü diferansiyel kilidi Porsche Tork Dağıtımı Plus (PTV Plus) yol tutuşunu ve sürüş keyfini arttırıyor. 


Yenilenmiş Porsche Aktif Süspansiyon Yönetimi (PASM) sisteminde iki valf teknolojisine sahip amortisörlere yer verilmiş. Daha geniş bir çalışma aralığına sahip olan amortisörler sayesinde konfor ve performans arasında daha geniş bir aralık sunuluyor. Bu, sürüş programları arasındaki farkları daha da hissedilebilir bir hale getiriyor.


Macan’da ilk kez opsiyonel olarak sunulan arka aks yönlendirme sistemi, 5 derecelik bir dönüş açısına sahip. Bu sistem sayesinde, şehir içi trafikte ve manevra yaparken 11,1 metrelik kompakt bir dönüş çapı sunuyor ve yüksek hızlarda markaya özgü dengeli ve hassas ön aks direksiyonu ile desteklenen olağanüstü bir sürüş stabilitesi sağlıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı