Buradasınız
Home > Güncel > Toyota Hilux Dakar sınavından başarıyla geçti

Toyota Hilux Dakar sınavından başarıyla geçti

CARMEDYA.COM – Toyota Gazoo Racing, dünyanın en zorlu yarışlarından biri olarak kabul edilen Dakar Rallisi’nde Hilux ile dikkatleri üzerine çekti.

2024 Dakar Rallisi için yeni geliştirilen GR DKR Hilux T1U ile yarışan Toyota Gazoo Racing, yeni aracın güvenilirliğini ve hızını ortaya koymayı başardı.

TGR’nin 5 aracı da bitiş noktasına ulaşırken üç araçla ilk 10’da yer almayı başardı. Bununla birlikte özel katılımcılarla altı Hilux, genel klasmanda ilk 10 içerisinde yer aldı.

Özel katılımcılardan Toyota Hilux ile 2. sırada ralliyi tamamlayan Guillaume de Mevius dikkat çekerken, takım arkadaşı Guerlain Chicherit yarışı 4. sırada tamamladı.

Yeni pilotlar potansiyellerini sergiledi

Tüm yarışçılar Dakar’ın zorluklarıyla mücadele ederken Toyota Gazoo Racing adına yarışan iki çaylak pilot da performanslarıyla büyük potansiyele sahip olduklarını kanıtladılar. Guy Botterill genel klasmanda elde ettiği altıncılıkla takım adına en iyi sonuca imza atarken, tüm etaplarda istikrarlı bir performans ortaya koydu.

Saood Variawa takımın bir diğer çaylak sürücüsüydü ve 18 yaşındaki sürücü ilk Dakar Rallisi’ne çıktı. Özellikle rallinin ikinci yarısında iyi bir tempo yakalayan Variawa, GR DKR Hilux EVO T1U’yu genel klasmanda 16. sıraya taşıdı.

Dakar Rallisi’nin ardından değerlendirmeler yapan Toyota Gazoo Racing W2RC takım sorumlusu Alain Dujardyn, yeni bir ekiple tamamen yeni bir maceraya başladıklarını belirterek, “Sonuçta ortaya çıkan istatistikler inanılmaz. Genel klasmanda beş Toyota Gazoo Racing aracı da yarışı tamamladı. İlk üçte bir Toyota Hilux, ilk beşte iki Toyota Hilux ve ilk onda altı Toyota Hilux yer aldı. Toyota markası adına kayda değer bir başarının yanı sıra yarış araçlarımızın kalitesinin, dayanıklılığının ve güvenilirliğinin bir kanıtı oldu” dedi.

Dakar ile başlayan 2024 W2RC sezonu, 25 Şubat-02 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilecek sezonun ikinci yarışı olan Abu Dhabi Desert Challenge ile devam edecek.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı