Buradasınız
Home > Güncel > Elektrikli Peugeot 208 satışa sunuldu

Elektrikli Peugeot 208 satışa sunuldu

CARMEDYA.COM – Peugeot 208, yenilenmesinin ardından mart ayı itibarıyla Türkiye’de satışa sunuldu.

İkisi benzinli ve biri elektrikli olmak üzere üç farklı motor seçeneği ile Türkiye pazarına giriş yapan yeni 208, 498 km şehir içi menzile sahip tamamen elektrikli versiyona da sahip.

Ülkemizde satışa sunulan yeni 208 Active Prime 1.2 PureTech 100 HP EAT8’nin fiyatları 1 milyon 210 bin 500 TL’den, yeni 208 Allure 1.2 PureTech 130 HP EAT8’nin fiyatları 1 milyon 296 bin 500 TL’den ve GT 1.2 PureTech 130 HP EAT8’nin fiyatları da 1 milyon 396 bin 500 TL’den başlıyor. Şehir içi 498 km’ye varan (WLTP) elektrikli menzili ile yeni E-208 GT’nin başlangıç fiyatı ise 1 milyon 361 bin 500 TL olarak belirlendi.

PureTech 100 EAT8’de stop & start sistemi ile donatılan 3 silindirli 1,2 litre hacimli turbo beslemeli motor 100 HP güç üretiyor ve 8 ileri otomatik şanzıman EAT8 ile donatılıyor. PureTech 130 EAT8’de ise stop & start sistemi ile donatılan 3 silindirli 1,2 litre hacimli turbo beslemeli benzinli motor 130 HP güç üretiyor ve 8 ileri otomatik şanzıman EAT8 ile donatılıyor.

Boyutları aynı kalan Peugeot 208, yeni ön ızgara tasarımı, yeni logo, yeniden tasarlanan 3 pençe ışık imzası, yeni jant tasarımları ve yeni marka kimliğine ek olarak, i-Cockpit ile iç mekanında da çok sayıda yenilik barındırıyor. Yeni bir tasarıma kavuşan dijital gösterge paneli, 10 inçlik merkezi dokunmatik ekranı, yeni nesil Peugeot i-Connect, kompakt direksiyon ve yeni koltuk döşemeri ile yaşam alanı yeniden tasarlandı. Peugeot 208, Agueda Sarısı ve Selenyum Gri ile ikisi yeni olmak üzere toplamda 7 farklı renk seçeneği sunuyor.

İlk olarak 9X8 Hypercar’da tanıtılan, ardından yeni 508 ve 508 SW’de ve son olarak yeni 2008’de kullanılan ışık imzası, artık yeni 208’e de uygulanıyor. Üç uzun dikey ışık pençesi, bu imzanın ayırt edici bir unsuru ve tampondaki parlak siyah eklere entegre edilmiş durumda. Otomobilin yanlarına doğru uzanan üç pençe ışık imzası karakteristik tasarım çizgisini vurguluyor. GT versiyonlarında, bu ışık özelliği daha da ileri gidiyor. Üç ışık pençesinin etkisi, üç bağımsız optik modül ile tam LED farların aydınlatma işlevine kadar uzanıyor.

Tüm yeni 208 versiyonlarının merkezinde markanın yeni logosu, Peugeot’nun yeni dönemine yön veren ön ızgarada sunuluyor. Izgara, tamponla uyumlu gövde renginde bir desene sahip. Izgara ve gövde bölümlere ayrılmış değil.

E-208, yan yana yerleştirilen üç kırmızı pençeden oluşan, markanın simgesel arka ışık imzasını yeniden yorumluyor. Yeni model, bu üç pençeli mimariye sadık kalıyor. Ancak bunlar artık yatay. Siyah şerit bagaj kapağının etrafına uzanarak araca daha hakim bir arka görüş sağlıyor. Ayrıca üç zarif LED şerit, genişlik algısını destekliyor.

408’de sunulan jant tasarımlarıyla başlayan yaklaşım, markanın yeni modellerine de yayılıyor. Yeni E-208, tamamı yeni 16 inç (NOMA alüminyum alaşımlı) veya 17 inç (YANAKA alüminyum alaşımlı) olmak üzere farklı jant tasarımlarıyla yollara çıkıyor. Tüm alüminyum alaşımlı jantlar, bijon somunlarını gizleyen Peugeot logosu ile damgalanan 4 kollu bir merkeze sahip.

Göstergeler sürücünün görüş hizasında yer alıyor. Ayrıca Allure ve GT versiyonlarında bir dijital ekran da devreye giriyor. 10 inçlik dijital ekran yeni bir tasarıma sahip. Ayrıca GT versiyonunda 3D özelliği ile sunuluyor. Sürücüler, tercihleri doğrultusunda ekranın rengini, bilgilerin düzenini ve sunumunu kişiselleştirilebiliyor. Active versiyonu 3,5 inç analog gösterge paneli ile yollara çıkıyor.

Daha önce ilk iki donanım seviyesinde 7 inçlik ekran sunulurken artık tüm yeni 208 versiyonlarında merkezi 10 inçlik dokunmatik ekrana yer veriliyor. Arayüz, yeni nesil Peugeot i-Connect sistemini kontrol etmeyi kolaylaştırıyor. Yeni 208 Allure ve GT versiyonlarında merkezi ekran HD teknolojisine sahip. Tüm versiyonlarda buton işlevlerine hızlı erişim için piyano kısayol tuşları, merkezi ekranın altında yer alıyor.

Yeni 208’in kompakt direksiyon simidinin ortasında yeni Peugeot logosu ve donanıma bağlı olarak alt kenarında yeni GT logosu yer alıyor. Optimum ergonomi için, multimedya sistemi (ses, telefon) kumandalarının dışında ses kontrolünü de barındırıyor.

GT donanımında, bazıları yeni olmak üzere 8 farklı renk seçeneği söz konusu. Farklı renkler, merkezi dokunmatik ekranındakilerle koordineli ve duruma göre seçilen sürüş modunu dikkate alarak değişiyor.

8 ileri otomatik şanzımanla donatılan yeni 208 versiyonlarında geliştirilmiş ergonomi için 2022 ilkbaharında tanıtılan e-toggle vites sunuluyor.

Elektrikliye geçiş

E-208, 50 kWsa batarya ve 100 kW/136 HP’lik tamamen elektrikli motoruyla yaklaşık 363 km’lik birleşik ve 498 km şehir içi menzil sağlıyor. Standart olarak 7,4 kW tek fazlı şarj cihazı sunuluyor. Yüzde 20’den yüzde 80’e tahmini şarj süreleri, hızlı şarj cihazıyla (100 kW) 25 dakikadan, Wallbox ile (7,4 kW) 4 saat 30 dakikadan ve güçlendirilmiş prizle (3,2 kW) 10 saat 30 dakikadan kısa sürüyor.

Allure ve GT versiyonları standart olarak 3 USB-C soketi (2 önde, 1 arkada) ve 1 USB-A soketi (arkada) ile donatılıyor.

GT donanımında 15W kablosuz akıllı telefon şarj cihazı standart olarak sunuluyor. Orta konsol kapağının arkasında yer almasıyla kablosuz yansıtma için kullanımdayken akıllı telefonun hızlı bir şekilde şarj edilebilmesi de sağlanabiliyor.

GT donanımıyla sunulan yeni ön ve arka park yardım kameraları yüksek çözünürlüklü bir görüntü sağlıyor. Kör Nokta Uyarı Sistemi ile birlikte gelen yeni yüksek çözünürlüklü ön kamera sayesinde 360 derece görünüm sağlanıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı