Buradasınız
Home > Güncel > Toyota Safari Rallisi’ni 4. kez üst üste kazandı

Toyota Safari Rallisi’ni 4. kez üst üste kazandı

CARMEDYA.COM – Toyota’nın Dünya Ralli Takımı, 2024 yılında da rallide ilk sırayı alarak dört yıl üst üste Safari Rallisi’nin galibi oldu.

Bu başarıyla birlikte Toyota, Markalar Şampiyonası’nda zirveye çıktı.

WRC’nin en zor rallilerinden biri olan Safari Rallisi’nde Toyota Gazoo Racing pilotları Kalle Rovanpera ve Takamoto Katsuta ilk iki sırayı aldı. Böylece Toyota, 2021 yılında takvime geri dönen efsanevi yarışı kazanmaya devam etti ve ralli tarihinde galibiyet sayısını 12’ye çıkararak rekorunu daha ileriye taşıdı.

Toyota bu yarışta güncellenmiş süspansiyona ve yeni bir şnorkel sistemine sahip GR YARIS Rally1 HYBRID aracını kullandı.

Rovanpera ve co-pilotu Jonne Halttunen, 2022’deki başarılarının ardından ikinci kez yarışı kazandı. İkili Cuma günü ortaya koydukları yüksek performansı hafta sonu boyunca korumayı başardı. Böylece ralliyi 1 dakika 37.8 saniye farkla kazandı. Ralliyi ikinci tamamlayan Takamoto Katsuta, böylece Kenya’da katıldığı dört yarışın üçünde podyuma çıkmayı başardı. Elfyn Evans da istikrarlı bir sürüş ortaya koyarak yarışı dördüncü tamamladı. Toyota bu sonuçlarla birlikte Markalar Şampiyonası’nda 4 puan farkla ilk sıraya yükseldi.

Rallinin kazananı Kalle Rovanpera burada ikinci kez galip gelmenin özel olduğunu ifade ederek, “Bu yarış çok zorlu ve Toyota adına da efsanevi bir yarış. Burada her zaman iyi olduk ve rekorumuzu iyileştirmeye devam ediyoruz. Afrika’dakilerin söylediği gibi, ‘öndeki araç her zaman bir Toyota’dır’. Takım olarak çok iyi iş çıkardık. Hiçbir sorun yaşamadık ve kazandık” diye konuştu.

Kenya Safari Rallisi’nin ardından WRC takviminde bir sonraki yarış 18-21 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek Hırvatistan Rallisi olacak. Ülkenin başkenti Zagreb ve çevresindeki asfalt yollarda yapılacak ralli, hızlı ve teknik etaplarıyla öne çıkıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı