Buradasınız
Home > Güncel > SUV pazarında liderlik Peugeot’da!

SUV pazarında liderlik Peugeot’da!

CARMEDYA.COM – Peugeot, mayıs ayındaki rekor satışının ardından haziranda da yüksek performansını sürdürdü.

Haziran ayını 6 bin 435 adet araç satışıyla geride bırakan Peugeot, yılın ilk yarısında da 40 bin 892 adetlik satış rakamına ulaştı. Bu satış rakamıyla ilk 6 ayda Türkiye’nin en çok tercih edilen 4’üncü markası olarak dikkat çeken Peugeot, 10 bin 166 adetlik ticari araç satışıyla da bu alanda pazarın en çok tercih edilen 3’üncü markası olarak öne çıkıyor.

B-SUV’un lideri Peugeot 2008

Peugeot’nun yükselen performansında en büyük payı SUV modelleri alıyor. Marka, B sınıfından D sınıfına kadar farklı ölçülerde 4 modelle SUV müşterilerine hitap ediyor. Peugeot 3008, yılın ilk yarısında gerçekleştirdiği 10 bin 39 adetlik satışla markanın en çok satılan modeli konumunda yer alıyor. Türkiye’de segmentinde yüzde 8,8 payla en fazla tercih edilen üçüncü SUV modeli olan 3008, ilk günkü performansını korumaya devam ediyor. 9 bin 454 adetlik satışla markanın en çok satılan ikinci modeli olan 2008 ise, yüzde 14,5 payla segmentinde liderliğini sürdürüyor. Markanın D-SUV modeli 5008 ise segmentinin en fazla satılan ikinci modeli olarak iddiasını ortaya koyuyor. Markanın en yeni SUV modeli olan 408 ise, yaklaşık 4 aydır pazarda olmasına rağmen 3 bin 152 adetlik satış rakamına ulaşmış durumda. Birbirinden iddialı bu 4 SUV modelle Peugeot, bu segmentin tartışmasız lideri olarak öne çıkıyor. Haziran ayında 4 bin 759 adet SUV model satan Peugeot, ilk yarıda ise yüzde 12,3 pazar payıyla 24 bin 277 adede ulaştı. Böylece marka, hem haziran ayını hem de yılın ilk yarısını SUV pazarının lideri olarak geride bırakmış oldu. 

Peugeot Türkiye Genel Müdürü Gülin Reyhanoğlu

Yılın ilk yarısını değerlendiren Peugeot Türkiye Genel Müdürü Gülin Reyhanoğlu, “Peugeot olarak Türkiye pazarındaki büyümemize son sürat devam ediyoruz. Yılın ilk yarısında 3 yerli üreticinin ardından 4’üncü sıradayız ve bu çok önemli bir başarı. Satışlarımız ilk 6 aylık dönemde 40 bin 892 adede ulaştı. Bu sene ilk 6 ayda, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 55 büyüyen pazarda biz Peugeot olarak yüzde 170 oranında büyüdük” dedi. Türkiye pazarında en fazla tercih edilen modellerin 3008 ve 2008 olduğunu ifade eden Gülin Reyhanoğlu, “SUV modellerimizle pazarın en beğenilen markasıyız. Pazara mart ayı itibarıyla giriş yapan 408 modelimiz de 3 bin 152 adetle satışlarımıza ciddi katkı yaptı. Sadece haziran ayında, Fransa’dan sonra tüm dünyada en çok 408 satılan ikinci ülke, Türkiye oldu. Birbirinden iddialı 4 modelimizle SUV pazarından yüzde 12,3 pay almayı başardık. Bir başka deyişle Türkiye’de satılan 8 SUV araçtan biri Peugeot oldu. Yılın ikinci yarısında yenilenen 508 ve 2008 modellerimizi pazara sunmayı planlıyoruz. Bunlar bize ekstra güç katacak” diye konuştu.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı