Buradasınız
Home > Güncel > Opel Astra Elektrik’e Ecotest’ten 5 yıldız

Opel Astra Elektrik’e Ecotest’ten 5 yıldız

CARMEDYA.COM – Opel’in kompakt sınıfta yer alan tamamen elektrikli modeli Astra Elektrik, bağımsız test kuruluşu ve Avrupa’daki en büyük otomobil kulübü olan ADAC Ecotest 2023’te 5 yıldız aldı.

Model, 110 puan üzerinden yapılan değerlendirme de 103 puan alarak en iyi derecelendirme olan 5 yıldızı kazandı. Astra Elektrik, teste katılan 94 otomobil arasından üçüncü sırayı alarak podyumun sahibi oldu. Bu sonuçla beraber Astra Elektrik, ilk 10’a girebilen tek Alman otomobili oldu.

ADAC yetkilileri Astra Elektrik hakkında, “Rüsselsheim merkezli otomobil, düşük boş ağırlığı, iyi enerji yönetimi ve standart olarak sunulan ısı pompasıyla enerji tüketiminin ve karbon emisyonlarının azaltımasına katkıda bulunuyor” açıklamasında bulundu.

Model, gelişmiş elektromotor gaz pedalına basıldığı ilk andan itibaren 115kW/156 HP güç üretirken 270 Nm’lik güçlü bir tork sağlıyor. 1679 kilogramlık boş ağırlık, otomobilin dinamik sürüş karakterini güçlendirirken enerji tüketimine de katkıda bulunuyor. Tamamen elektrikli ve emisyonsuz sürüş sunan Astra Elektrik birçok elektrikli rakibinin hızı 150km/s veya 160km/s ile sınırlıyken, 170km/s’lik bir maksimum hızla birlikte geliyor.

418 km’ye kadar (WLTP) menzil sunabilen araç, 54 kWsa’lik lityum-iyon bataryası ve standart olarak sunulan gelişmiş ısı pompası teknolojisi sayesinde 100 km’de sadece 14,8 kWsa enerji tüketiyor (WLTP). Opel Astra Elektrik, düşük enerji tüketimi sayesinde günlük kullanımın yanı sıra şarj molası vermeden en uzun seyahatlerde de sıfır emisyonlu sürüş sunuyor. Rejeneratif fren sistemi sürüş esnasında kaybedilen enerjinin geri kazanılmasını sağlıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı