Buradasınız
Home > Güncel > Lexus’dan yüksek performanslı LBX konsepti: Morizo RR

Lexus’dan yüksek performanslı LBX konsepti: Morizo RR

CARMEDYA.COM – Lexus, 2024 Tokyo Auto Salon’da yeni LBX Morizo RR konseptini ilk kez gösterdi.

Dünya lansmanı yapılan LBX Morizo RR, Lexus markasının yeni bir segmente girişini temsil eden LBX’in yüksek performansa odaklanan konsepti olarak dikkat çekiyor. Konsept araç, bu yılın ilk çeyreğinde Türkiye pazarında da sunulacak olan LBX’in tasarımını ve sürüş karakterini de yansıtmaya devam ediyor.

LBX’in yüksek performanslı konsept aracı, Morizo olarak da bilinen şirketin yönetim kurulu başkanı ve baş test pilotu olan Akio Toyoda’nın doğrudan katkılarıyla geliştirildi.

Morizo Yönetim Kurulu Başkanı Akio Toyoda

LBX Morizo RR konsepti, 305 HP güç üreten turbo beslemeli üç silindirli bir motordan güç alıyor. Elektronik kontrollü bir sistem ve Direct Shift sekiz ileri otomatik şanzıman aracılığıyla dört tekerleğe birden güç veriyor. Gövde, süspansiyon ve lastikler de dahil olmak üzere otomobilin tüm temel unsurları performans için geliştirildi. Geliştirme ekibi aracın aerodinamilerini optimize etmek adına yüksek hızlı hava yarışları dünyasındaki teknolojileri uyguladı.

Lexus, yeni konsepti, benzersiz detaylarla da özelleştirdi. Morizo’nun imzası niteliğindeki sarı renk, ön panjurun üst kısmında, fren kaliperlerinde ve köpek balığı yüzgeci anten gibi detaylarda yer alıyor. Diğer tasarım farklılıkları arasında Morizo RR logosunun yanı sıra spor koltuklar, alaşım pedallar, çamurluklar ve marşpiyeller bulunuyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı