Buradasınız
Home > Güncel > Lexus Avrupa’da en hızlı büyüyen markalar arasına girdi

Lexus Avrupa’da en hızlı büyüyen markalar arasına girdi

CARMEDYA.COM – Lexus, 2023 yılını Avrupa’da en hızlı büyüyen markalardan biri olarak tamamladı.

Lexus, 2023 yılında Avrupa’da önceki yıla göre yüzde 46 büyüme elde ederek 73 bin 637 araç satışı gerçekleştirdi.

Düşük ve sıfır emisyonlu modelleriyle karbon nötr hedeflerinde öne çıkan Lexus’un Avrupa’da toplam satışlarının yüzde 87’si elektrik motorlu olurken, Batı Avrupa’da ise bu rakam yüzde 100’e yakın olarak gerçekleşti. Lexus’un tam hibritleri dahil elektrikli motora sahip araçlarının satışı önceki yıla göre yüzde 58 artarak 64 bin 439 adet oldu.

Lexus’un satış başarısına D-E premium SUV segmentinde sunduğu tam hibrit, plug-in hibrit ve tam elektrikli modelleri büyük katkı sağladı. 2023’te NX’in satışları 25 bin 709 ile önceki yıla göre yüzde 47 artarken, RX’in satışları 15 bin 529 ile yüzde 44 artış gösterdi. Yeni satışa sunulan tam elektrikli RZ’nin satışı ise 2 bin adedi aştı. Elektrikli ve tam hibrit versiyonlarla sunulan UX ürün gamının satış performansı 17 bin 250 adet oldu.

Sürekli olarak segmentte sunduğu yenilikleriyle dikkat çeken Lexus, 2024’te LBX’i satışa sunarak ve tamamen yeni minivanı LM’e olan büyük ilginin de katkısıyla satış adetlerini artırmaya devam etmeyi hedefliyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı