Buradasınız
Home > Güncel > Ziebart’tan Yeni Uygulama: Araç Folyo Kaplaması

Ziebart’tan Yeni Uygulama: Araç Folyo Kaplaması

Ziebart; araç koruma sistemleri, detaylı işlemler, yararlı aksesuarlar ve son olarak Küçük Alan Onarım Sistemleri’nden sonra hizmet gamına Türkiye’deki 20. yılında, yeni bir uygulama daha ekledi: “Araç Folyo Kaplaması”

Bu uygulama ile otomobiller renkli folyolar sayesinde kişiselleştirilip farklılaştırılabiliyor. Orijinal boya korunurken istendiği takdirde rengi değiştiriliyor, yenileniyor, farklı süslemeler yapılabiliyor. Bunun yanında otomobillerdeki çizik, matlaşma gibi boya hatalarının gizlenmesi de folyo kaplama sistemi ile mümkün.  Orijinal boyalı yüzeylere uygulandığında 5-10 yıl içinde boyaya zarar vermeden sökülebilme garantisi olan folyolar, aracın boyasını ve verniğini UV ışınlarının soldurucu ve matlaştırıcı etkilerinden, kuş pisliği, ağaç reçinesi, asit yağmurları, kar ve yakıcı güneş gibi dış etkenlere karşı da koruyor. Mart ayı itibariyle İstanbul ve İzmir’deki Ziebart istasyonlarında başlayan bu uygulama Ziebart güvencesiyle ve 16 Nisan’a kadar lansmana özel %20 indirimle sunuluyor.

Folyo kaplama işlemi nedir?

Uygulamanın temelinde alttaki orijinal boyanın dış etkenlerden korunması, renginin değiştirilmesi, boya hatalarının ve çiziklerin saklanması veya bölgesel renklendirmelerle dekoratif amaçlarla otomobilin dış yüzeyinin seçilen özel renkli folyolarla kaplanması var. Kaplama; kapı, kaput kapağı ve bagaj kapağı içleri haricindeki üzeri boyalı, vernikli ve pürüzsüz tüm yüzeylere uygulanabiliyor.

Ziebart kaplama folyosunun özellikleri nelerdir?

Ziebart’ın uygulamaya sunduğu folyolar tamamen Avrupa Birliği ve Alman standartlarında üretilip, -50°C ile +100°C sıcaklık arasında sorunsuz kullanılabiliyor. Özel patentli yapışkanı sayesinde uygulama ve sökme kolaylığı mevcut. Kaplamayı takip eden, hava sıcaklığına göre 3-8 haftalık buharlaşma süresi sonrasında cila, parlatma, cilalı yıkama, boya koruma gibi işlemler uygulanabiliyor. Folyoya boya koruma yaptırılması, folyonun daha uzun süre canlı bir renk tonunda kalmasını ve dış etkenlerden azami ölçüde korunmasını sağlıyor. Mat renkli folyolara da boya koruma yapılabiliyor, ancak parlatma yapılamıyor.

Ziebart folyo kaplamanın faydaları nelerdir?

Renk değiştirme, dekoratif süsleme, boya kusurlarını saklama gibi estetik amaçlar dışında folyo ile kaplanan yüzeylerdeki orijinal boya ve vernik UV ışınlarından etkilenerek solmaz ve matlaşmaz, kuş pisliği, asit yağmurları, kar ve yakıcı güneş gibi zararlı dış etkenlere karşı korunuyor.

Otomobilinin renginden sıkılanlar için…

Ziebart Folyoları, tamir görmemiş, orijinal boyanın üzerine uygulandıysa, folyonun cinsine göre 5-10 yıl içinde aracınızın boyasına ve cilasına hiçbir zarar vermeden, uygulamanın yapıldığı Ziebart istasyonunda, garantili olarak sökülebiliyor. Sökme işlemi yenileme veya renk değiştirme amacıyla yapıldığında ücretsiz yapılıyor.

Otomobilin rengini değiştirmek yasal mıdır?

Mevcut trafik yönetmelikleri gereğince, aracınıza uygulanacak kaplama, orijinal boyasının renginden farklılık gösteriyorsa, yeni rengi ilgili harç bedeli karşılığında araç ruhsatına kolayca işletebiliyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı