Buradasınız
Home > Güncel > Zafira Tourer Gün Sayıyor

Zafira Tourer Gün Sayıyor

Opel, sınıfında yeni teknolojileri sunmaya hazırlanan yeni Zafira Tourer modelinin dünya prömiyerini 15 – 25 Eylül 2011 tarihleri arasında Frankfurt Uluslararası Otomobil Fuarı’nda gerçekleştirecek.

Yenilenen modelde akıllı Flex7 koltuk konseptiyle beraber üçüncü sıranın tamamı bagaj bölmesinin zeminine düz olarak katlanabilirken, ikinci sıra tümüyle yeniden dizayn edilmiş: İkinci sıra artık bir oturma sırası olmayıp, düz katlanabilen ve birbirinden bağımsız olarak hareket ettirilebilen üç ayrı, bağımsız koltuktan oluşuyor. Her bir koltuk uzunlamasına olarak 210 mm kayabiliyor.

İkinci sıradaki yolcular, geniş limuzin benzeri koltuk boşluğu ve isteğe bağlı Lounge Seating sisteminden yararlanabiliyor. Akıllı katlanma mekanizması sayesinde, ikinci sıradaki orta koltuğun arkası, aşağıya katlanıp dönerek dış koltuklardaki yolculara konforlu kol dayama yeri sağlıyor.  Bu durumda, dış koltukların uzunlamasına hareketi 280 mm’ye genişletilebiliyor; bu, standart versiyondan 70 mm ve mevcut Zafira’dan 80 mm’den daha fazla. Ayrıca, dış koltuklar kabinin merkezine doğru 50 mm kaydırılabiliyor.

Opel Zafira Tourer

Zafira Tourer, beş-koltuklu konfigürasyonda 710 litrelik yük hacmi (mevcut Zafira’dan 65 litre daha fazla) ve arka koltukların tümü katlandığında 1.860 litreye (+ 40 litre) kadar yük hacmi sağlıyor.

Yenilenen otomobil ayrıca geçtiğimiz yıl Meriva’da piyasa sunulan yenilikçi FlexRail sisteminin bir iyileştirmesi olan devrim niteliğindeki çok fonksiyonlu FlexConsole’u içeren geniş depolama alanı sağlıyor. Bir saklama bölmesi içeren kol dayama yeri ve bardak tutucu rayının her ikisi alüminyum raylar üzerinde istenen konuma kayarak geniş saklama alanının ön koltuklar arasında (tam olarak en çok erişilebilir ve kullanışlı olduğu yerdir) esnek biçimde kullanımını sağlıyor.

Opel’in özel FlexFix entegre bisiklet taşıyıcı sisteminin ikinci neslinin prömiyerini de yeni Zafira Tourer’da gerçekleştirecek. Şimdiye kadar Avrupa’da, yaklaşık 60 bin Opel müşterisi, arka tampona entegre edilen ve bir çekmece gibi basitçe çekilip çıkarılan bu büyük ölçüde kabul gören taşıyıcıyı tercih etti.  Sistem, birinci nesilden kazanılan deneyim temelinde yeniden yapılandırılmış olup, sistemi çok daha fonksiyonel kılıp kullanımını kolaylaştıran yeni bir bağlama aygıtına sahip (Türkiye’de sunulmayacak).

Akıllı yardımcı sistemler

Çok sayıda yenilikçi Sürücü Yardımcı sistemi, yeni Zafira’da sürüş konforu ve genel güvenliği arttırıyor.

  • Opel gamında yeni bir özellik olan, Çarpışma Hafifletici Fren (CMB) sistemine sahip radar-tabanlı Adaptif Hız Kontrolü (ACC), öndeki araçlarla olan mesafeyi kontrol ediyor. Belirlenen güvenlik mesafesi korunmazsa, sistem otomatik olarak araç hızını azaltıyor veya olağanüstü durumlarda çarpışmayı önlemek için acil durum frenini harekete geçiriyor.

Opel Zafira Tourer

İkinci nesil Opel Eye ön kamera sisteminin prömiyeri de Zafira Tourer’da gerçekleştiriliyor. Bilinen Şeritten Ayrılma Uyarı sistemine (LDW) hala sahipken, Trafik İşareti Tanıma işlevi (TSR) iyileştirilip kapsamlı biçimde genişletilmiş. Kamera ayrıca aşağıdakiler gibi yeni işlevleri destekliyor: (Türkiye’de sunulmayacak)

  • Sürücüye öndeki araçla olan mesafeyi görsel olarak bildiren Takip Mesafesi Göstergesi (FDI).
  • Sürücüyü görsel ve işitsel sinyaller aracılığıyla öndeki araçla ani çarpışma konusunda uyaran Ön Çarpışma Alarm sistemi (FCA).
  • Bi-Xenon Geliştirilmiş Sürüşe Duyarlı Ön Farlar sistemine (AFL+) yeni bir fonksiyon ekleyen Akıllı Aydınlatma Mesafesi Belirleme sistemi (ILR): Bu sistem, ön far kısa huzmeli far şeklini öndeki araçla olan mesafeye göre ayarlıyor ve bunu görüşe engel olmadan yol aydınlatmasını en uygun hale getirecek biçimde kesintisiz olarak uyarlıyor.

Başka yenilikçi sürücü yardımcı sistemleri de prömiyerlerini Zafira Tourer’da gerçekleştiriyor:

  • Sürücüyü şerit değiştirirken muhtemel bir çarpışma konusunda uyaran Yan Kör Nokta Alarm sistemi (SBSA).
  • Park etme manevralarını kolaylaştırmak üzere, Gelişmiş Park Yardımı (APA), sürücünün park etmek için yeterli bir boşluk bulmasına yardımcı olur ve sürücüyü bu boşluğa girmesi için yönlendiriyor; ve Arka Görüş Kamerası dar boşluklardaki zor manevraları dahi çocuk oyuncağına dönüştürüyor. (Cosmo modelinde opsiyonel olarak sunulacak)
Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı