Buradasınız
Home > Güncel > Yumuşak ve Sert Lastikler Silverstone’u Bekliyor

Yumuşak ve Sert Lastikler Silverstone’u Bekliyor

İzmit’te ürettiği altı farklı tipte F1 PZero ile Formula 1’e lastik sağlayan Pirelli, Formula 1 sezonunun en heyecan verici pistlerinden biri olan Silverstone için hazır. Tıpkı Pirelli’nin kendi evindeki Monza pisti gibi İngiltere’nin en popüler pisti olan Silverstone da uzun düzlükleri ve hızlı virajlarıyla sezona damgasını vuran önemli bir pist olarak dikkat çekiyor. Bu yıl elden geçirilerek modernize edilen Silverstone, yeni pit ve paddock alanları kadar yenilenen bazı pist bölümleriyle de dikkat çekiyor.

Sezonun büyük bölümünde olduğu gibi, Silverstone’da da Pirelli gümüş renkli sert lastiklerin yanı sıra sarı renkli yumuşak lastikleri opsiyon olarak takımların kullanımına sunuyor. Var olan 12 Formula 1 takımından sekizinin merkez ofisi ile birlikte Pirelli’nin lojistik ve dağıtım merkezi de İngiltere’de bulunuyor.

İlk kez 1948 yılında kullanıma açılan Silverstone pisti yapılan son değişikliklerle birlikte 5.891 metre uzunluğa sahip. Şu ana kadar sezonun en uzun pisti olarak nitelendirilen Silverstone aynı zamanda Belçika Spa pistinden sonra 2011 Formula 1 sezonunda yılın en uzun ikinci pisti olarak öne çıkıyor. Buna bir de İngiltere’nin değişken hava koşulları da eklendiğinde 52 tur üzerinden koşulan ve 3 veya 4 pitstop stratejisini beraberinde getirmesi öngörülen İngiltere GP’si gerek lastikler, gerekse de pilotlar için sezonun en heyecan verici yarışlarından biri haline geliyor.

Pirelli Motorsporları Direktörü Paul Hembery “İngiliz motorsporlarının evi olarak da anılan Silverstone her zaman heyecan dolu yarışlara sahne olmuş bir pist. Pistin yapısı ve konumu kadar değişken hava koşulları da heyecanı tetikleyen unsur olarak öne çıkıyor. Takımların kullanımına sunacağımız lastiklerle pilotların ihtiyacı olan yol tutuş ve dayanıklılık performansını sağlamış olacağız. Ancak asıl önemli olan kullanıma sunacağımız sert ve yumuşak PZero’ları nasıl bir stratejiyle takımların değerlendireceği. İngiltere’de her an yağmur yağabilir. Bu ise oluşturulan tüm stratejilerin değişmesini gerektirecektir” derken, Force India F1 pilotu Paul Di Resta; “Bir Formula 1 pilotu olarak Silverstone’da ilk kez İngiltere GP’sinde yarışacak olmak beni heyecanlandırıyor. Yarış kariyerimin en önemli günü ve zor geçeceğinden eminim. Harika bir pist ve bu yıl yeni haliyle daha fazla heyecan yaratacağına inandığım bu pistin son bölümünde bulunan yüksek sürat noktası PZero’ların önemini arttırıyor” sözleriyle Silverstone ile ilgili heyecanını ifade etti.

8-10 Temmuz 2011 hafta sonunda Silverstone pistinde gerçekleştirilecek olan İngiltere Grand Prix’si bugün Türkiye saati ile 15:00’te koşulacak.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı