Buradasınız
Home > Güncel > Ypsilon Ailesi Genişliyor

Ypsilon Ailesi Genişliyor

2011 yılında 25. yaşını kutlayan ve günümüze kadar olan süreçte 1.5 milyon adetten fazla satılan Lancia Ypsilon’un tamamen yenilenen versiyonu, 4. nesil model serisi olarak üretim bantlarından inecek. Lancia’nın “mini amiral gemisi” unvanını taşıyan yeni Ypsilon, ilk defa 5 kapılı üretilecek olmasıyla çok açık biçimde farkını ortaya koyacak. 3 kapılı görünümlü şık bir 5 kapılı küçük hatchback olarak yollara çıkacak olan Yeni Lancia Ypsilon, aynı anda iki gövde rengi seçeneğine sahip olabilecek şekilde üretilecek olmasıyla da trendlere hitap edebilecek. Kalabalıktan ayrışmak isteyen, aynı zamanda da keyifli ve konforlu gündelik kullanım sunan bir otomobile sahip olmak isteyen müşteriler için tasarlanan yeni Lancia Ypsilon,  Tofaş çatısı altındaki Lancia Türkiye tarafından da 2011 yılının ikinci yarısından itibaren ülkemizde de satışa sunulacak.

Lancia Delta’da kullanılan “Magic Parking” (Sihirli Park) sisteminin ikinci nesliyle donatılacak olan Yeni Lancia Ypsilon, araç sahiplerine metropollerde zahmetsiz  park etme imkanı sunacak. Yeni Ypsilon, ikisi benzinli olmak üzere toplam 3 motor seçeneğiyle üretilecek.  1.2 litrelik 69 HP’lik benzinli motorun yanı sıra TwinAir teknolojili 0.9 cc’lik ve 85 HP güç üreten bir diğer benzinli motor seçeneği daha Lancia Ypsilon’da görev alacak. İlk etapta görev alacak tek turbo dizel motor ise 1.3 litrelik 95 HP’lik Multijet güç ünitesi olacak. Start& Stop gibi ekolojik destek sistemleriyle donatılacak bu motorlardan 85 HP’lik benzinli TwinAir motor seçeneğinde DFN kodlu otomatik şanzıman isteğe bağlı olarak sunulacak.

Nihayet 5 kapılı olmasına karşın sadece 3.84 metre uzunluğundaki Yeni Lancia Ypsilon, otomobil pazarının en son trendlerine uygun olarak tasarlanmış olmasıyla dikkat çekiyor. Yerini alacağı model ile aks mesafesi aynı olsa da ön camın daha fazla burun kısmına doğru taşınması, burun kısmının daha kısa olması, bagaj bölümünün daha geniş şekillendirilmesi gibi aksiyonlar aracın genel görünümüne katkı sağlayan belli başlı unsurların arasında yer alıyor.  Mevcut modele göre 6 santimetre daha uzun ve 2 santimetre daha alçak yapılı Yeni Lancia Ypsilon, yeni arka kapılarının etkisiyle Lancia Delta’yı andıran daha zarif bir siluete kavuşuyor. Keskin uçlu yeni tip ızgara ve ön far grubu, gövdeyi şekillendiren kavisli çizgiler, LED aydınlatmalı arka far grubuyla Alfa Romeo modellerini andıran biçimde C sütununa gizlenmiş arka kapı kolları gibi detaylar ilk bakışta Yeni Lancia Ypsilon’un tasarımında dikkat çeken unsurları oluşturuyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı