Buradasınız
Home > Güncel > Yokohama’dan Çevre Dostu Lastik

Yokohama’dan Çevre Dostu Lastik

Yokohama, çevresel olarak insancıl ve topluma dost konseptleri temel alarak eko-lastik serisi BluEarth’ü üretti. İlk kez 1-2 Mart 2011 tarihlerinde Cenevre’de düzenlenen International Motor Show 2011’de tanıtılan ve Avrupa pazarında satışa sunulan BluEarth serisi bu yılın son çeyreğinde Türkiye’ye gelecek.

Yokohama biyoçeşitliliği korumak adına oluşturduğu ilkeler doğrultusunda çevresel,  insancıl ve topluma dost konseptleri temel alan ürünler üretmeye başladı. Doğal lastik ve mineral kullanımıyla üretilen BluEarth ürünleri “Yılın Çevre Dostu Lastiği Ödülü”ne de layık görüldü.

BluEarth Lastik özellikleri;

Lastiğin Asimetrik Taban Deseni ve Yakıt Tasarrufu Sağlayan Yapısı sayesinde ıslak zeminde mükemmel kavrama sağlanıyor. İçeriğindeki tüm maddelerin yenilendiği bu yakıt tasarruflu yapı, üstün performans dengesi, güvenlik ve sağlamlık sunuyor. Lastiğin merkezindeki dalgalı oluklar tabana indikçe daralmaya başlıyor. Oluklardaki artan kenar efekti ıslak zemindeki performansın azalmasını önlüyor. 5 farklı eğime sahip taban deseni mükemmel derecede sessizlik sağlıyor. BluEarth1’de yer alan anti sıcaklık bileşimi lastiğin yanağında ve tabanında oluşan çevresel etkileri minimuma indiriyor. Böylece dengesiz sıcaklık değişikliklerinde oluşan yüksek yuvalanma direnci ve hızlı aşınma ortadan kalkıyor.

BluEarth’de geliştirilmiş iç astar, hava geçişini önleyen yapısıyla diğer konvansiyonel lastiklere göre hava kaybını yüzde 36’ya kadar azaltıyor. Bu özellik lastik içindeki havanın uygun koşullarda muhafaza edilmesini ve gerçek sürüş performansının gerçekleştirilmesini sağlıyor.

Yokohama’nın teknolojik özellikleri

Zeruma Teknolojisi

Yokohama Rubber Co. Tarafından üretilen ZERUMA teknolojisi, her türlü hava ve yol koşullarında lastiğin yol tutuşunu arttırarak sürüş keyfini güvenlikle birleştiriyor. Yokohama ZERUMA teknolojisi temelini, lastiğin her türlü hava koşulunda ideal yumuşaklıkta kalmasını sağlayan Silica maddesinden alıyor. Silica maddesi, lastik yapı maddesine eklendiğinde soğuk havalarda sertleşmesini, sıcak havalarda da kauçuğun yumuşamasını engelleyerek her koşulda lastiğin en üstün performansı vermesini sağlar.  Sadece Yokohama Rubber tarafından geliştirilen ZERUMA teknolojisi, Silica’nın kauçuk içerisinde ideal ve homojen (eşit) olarak dağılımını sağlıyor.

Portakal yağı ile birlikte oluşturulan Nano karışım

Yeni geliştirilen YOKOHAMA- ECO yarış lastiklerinde daha önce kullanılan aromatik yağın yerine portakal yağı gibi doğal malzemelerin yer aldığı değişik bir yağ – lastik karışımı kullanılıyor. Portakal yağı, lastiği daha esnek hale getirerek yolu daha iyi kavramasını sağlıyor. Bunun sonucunda lastiğin kuru zeminlerde manevra ve kavrama  (Performans) özellikleri artıyor. Portakal yağı ile birlikte oluşturulan Nano karışım sayesinde her türlü yol koşulunda yüksek performans ve yakıt tasarrufu sağlanıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı