Buradasınız
Home > Güncel > Yenilenen i10 Satışa Sunuldu

Yenilenen i10 Satışa Sunuldu

Hyundai i10

Hyundai’nin A segmentindeki temsilcisi  i10, yenilenen dış ve iç tasarımı, yeni motorları ve donanım özellikleriyle 25 bin 500 TL’den başlayan fiyatlarla Türkiye’de satışa sunuldu.

Hyundai’nin 2010 yılında uygulamaya başladığı akıcı tasarım anlayışı doğrultusunda yepyeni görünümüne kavuşan i10’un dış tasarımında altıgen radyatör ızgarası, yeni tip ön farlar, arka stoplar, ön sis farlarıyla tasarımı güncellenen gövde rengi ön ve arka tampon hemen dikkat çekiyor. İç tasarımdaysa Prime donanım paketinde metal görünümlü orta konsol, yenilenen gösterge paneli ile mavi aydınlatma ve yeni tip koltuk deseni değiştirilen bölümlerin başında geliyor.

Yenilenen Hyundai i10’un üstünlükleri sadece tasarımla değil, motor performansı ve fonksiyonellikte de ortaya çıkıyor. Euro-5 standardına uygun olarak geliştirilen 1.1 litrelik motor, artık 69 PS’lik maksimum güce ulaşırken bir önceki motora göre manuel şanzımanla 100 km’de 4,7 litrelik ortalama tüketimiyle yüzde 5 daha tutumlu ve kilometre başına sadece 110 gramlık CO2 salımıyla da yüzde 8 daha çevreci. Manuel şanzımanla 0-100 km/s hızlanması 15 saniyeye düşürülen ve maksimum hızı 156 km/s’ye yükseltilen i10, dört kademeli otomatik şanzımanla alındığında da 100 km’de 5,8 litre yakıt tüketimi, 17,1 saniyelik 0-100 km/s hızlanması ve 149 km/s’lik maksimum hız sunuyor. Yeni i10’da ayrıca direksiyon simidinden kumandalı ve bluetooh’lu (Prime donanımında) müzik sistemi, BAS destek sistemli standart ABS frenler ve manuel şanzımanlı araçlar için vites değiştirme göstergesi bulunuyor.

Yenilenen tampon tasarımları sayesinde yerine geçtiği araca göre 20 mm daha uzun olan Hyundai i10, 3585 mm’lik uzunluğa, 1595 mm’lik genişliğe ve 1540 mm’lik yüksekliğe sahip. Bu ölçüleriyle geniş ve rahat kullanım alanı sunan Hyundai i10, aynı zamanda 2380 mm ile sınıfının en uzun dingil mesafesine, önde 1017 mm ve arkada 975 mm ile sınıfının en iyi baş mesafesine, 225 litre ile en iyi bagaj hacmine ve sınıfınında hiçbir rakibinde olmayan alarm özellikli kilit sistemine sahip.

Hyundai i10, küçük boyutlarına rağmen sunduğu üstün özellikleriyle öncelikli olarak şehir içi kullanımda tercih edilen bir otomobil. Özellikle bayan sürücüleri, ilk aracını almayı düşünen gençleri ve öğrencileri, genç çalışanları ve şehir içinde kıvrak araç sahibi olmak isteyenleri hedefleyen Hyundai i10 evin ikinci otomobilini alacak kişilere de hitap ediyor.

Şehirli, pratik, eğlenceli ve sosyal bir karaktere sahip olan Hyundai i10’da Mode ve Prime olmak üzere iki farklı donanım seçeneği bulunuyor. Mode paketi hem manuel hem de otomatik şanzımanla alınırken Prime paketi sadece otomatik şanzımanla sunuluyor. Mode paketinde sürücü havayastığı, sürücü için aktif gergili ve yükseklik ayarlı emniyet kemeri, klima, EBD (Elektronik Fren Gücü Dağılımı) ve BAS (Fren Destek Sistemi) takviyeli ABS fren sistemi, elektrik kumandalı ön camlar, uzaktan kumandalı merkezi kilit ve alarm, immobilizer, yükseklik ayarlı elektrik destekli direksiyon, direksiyon simidinden kontrol edilebilen 6 hoparlörlü, iPod, USB ve harici bağlantılı radyo/CD/MP3 çalarlı müzik sistemi, manuel şanzıman için vites değiştirme göstergesi, ön tarafta 12 Voltluk elektrik soketi, yükseklik ayarlı sürücü koltuğu ve hareketli baş dayanaklarına sahip katlanabilir arka koltuklar gibi birçok donanım standart olarak sunuluyor. Prime donanımında ise bu özelliklere ek olarak yolcu havayastığı, elektrikli yan aynalar ve arka camlar, metal görünümlü ön konsol, kapı kolları, havalandırma ızgaraları ve vites topuzu, direksiyon simidinden kumanda edilebilen  bluetooth ses sistemi, ön sis farları, gövde rengi yan aynalar ve kapı kolları, renkli camlar ve krom kaplı ön radyatör ızgarası yer alıyor.

Tüm Hyundai binek otomobillerinde olduğu gibi 5 yıl / 100 bin km mekanik garanti ile satışa sunulan i10’da, hepsi baştan aşağıya yenilen Kırmızı, Mika Kırmızı, Mavi, Beyaz, Açık Gri, Koyu Gri, Buz Gri, Siyah, Metalik Bej ve Metalik Mor olmak üzere toplam 10 ayrı gövde rengi seçeneği sunuluyor.

Hyundai i10’un manuel şanzımanlı ve Mode donanımlı versiyonunun anahtar teslim satış fiyatı 25 bin 500 TL iken, yine Mode donanım paketiyle otomatik şanzıman alındığında 27 bin 500 TL, Prime donanımı ve otomatik şanzıman alındığında da 29 bin 200 TL ödemek gerekiyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı