Buradasınız
Home > Güncel > Yenilenen Fabia Ailesi Paris’te Yüzünü Gösterdi

Yenilenen Fabia Ailesi Paris’te Yüzünü Gösterdi

CARMEDYA.COM – Skoda, yenilediği Fabia Hatchback ve Fabia Combi‘nin örtüsünü Paris Motor Show’da kaldırdı. Fabia Hatchback ve F abia Combi, üçüncü neslinde artan güvenlik ve konfor donanımlarıyla dikkat çekiyor.

Octavia’dan sonra Skoda’nın en çok satan ikinci modeli olan ve 1999 yılında piyasaya çıktığından bu yana dünya çapında yaklaşık 3.5 milyon adetlik satışa ulaşan Fabia,  VisionC konseptinden alınan tasarım detaylarıyla öne çıkıyor.

Yeni Fabia, yerini aldığı ikinci neslinden yaklaşık 8 mm kısa, 90 mm daha geniş ve 31 mm alçak. Fabia Combi ise önceki nesline göre 10 mm daha uzun, 90 mm geniş ve 31 mm daha alçak. Daha fazla teknoloji ve donanım kullanılmasına karşın, yeni Skoda Fabia’nın ağırlığı da ortalama 65 kg azaltıldı. Böylelikle yeni Fabia’nın 1.0 lt MPI üç silindirli motora sahip versiyonu sadece 980 kg ağırlığında.

Hatchback versiyon, eskisinden 8 mm daha kısa olmasına karşın iç mekan 8 mm daha uzun. Böylelikle yolcularına daha fazla alan sunabilen Fabia’da dirsek genişliği önde 21 mm, arkadaysa 2 mm daha fazla.

Yeni Fabia’nın yükleme alanı, bir önceki nesline göre 15 litre artarken, 330 litreye ulaşıyor. Yeni Skoda Fabia Combi ise 530 litrelik kapasiteyle, eskisinden 25 litre daha fazla yükleme yapılmasına olanak tanıyor. Arka koltuklar yatırıldığında, maksimum yükleme kapasitesi Hatchback’te 1150 litre, Combi’deyse 1395 litreye çıkıyor.

Skoda Fabia Combi

Dört benzinli (Combi’de 3) ve üç farklı dizel motorla donatılan yeni Fabia’da, tüm motor seçenekleri Start-Stop ve fren enerjisini geri kazanım sistemleri de yer alıyor.

Fabia’nın benzinli motor seçenekleri, 1.0 lt (60 PS) üç silindirli ile başlıyor. Bu motor, aynı zamanda 100 km’de fabrika verilerine göre 4.7 litre ile tüketimle Fabia’nın yakıt tüketiminde en tutumlusu. Diğer 1.0 lt hacimli benzinli motorsa 75 PS gücünde ve onun tüketim değeri de yine fabrika verilerine göre 100 km’de 4.8 lt. Tamamen yeni 1.2 lt 90 PS’lik TSI motorun 1.2 TSI (110 PS) seçeneği de bulunuyor.

Skoda Fabia’nın üç farklı güçte ve üç silindirli yeni dizel motor versiyonları da  bulunuyor. 1.4 lt hacimli bu motorların güçleri 75 ile 105 PS arasında değişiyor.

Tüm bu motor seçenekleri, manuel veya DSG çift kavramalı otomatik vites kutusuyla tercih edilebilecek.

Yeni Fabia Hatchback’in, 2015 yılının ilk çeyreğinde Türkiye’de satışa sunulması planlanıyor.

Önder Canözer
1990 yılından bu yana dergi sektöründe her kademede görevlerde bulunan Önder Canözer, 2000 yılında Türkiye'de dijital otomobil yayıncılığını Mynet çatısı altında başlatmıştır. 2010 yılında kurduğu ve bugün Medicon Grup adını alan Medicon Yayıncılık ile Carmedya'yı hayata geçirmiş olan Canözer, bugüne kadar iki binden fazla aracın incelemesini gerçekleştirmiştir.

    Benzer yazılar

    Yukarı